News‎ > ‎News‎ > ‎

Second Level Colleges Fixtures

posted 3 Feb 2018, 10:21 by Martin Lalor

Saturday 10th February 2018, Kingscourt, Co. Cavan, starting @ 10.30am 

Junior Girls Singles

  • 10.30am - Court 3. SF1: Siobhan Treacy (Roscommon CC) v Amy Brennan (Castlecomer CS, Kilkenny)
  • 11.00am – Court 3. SF2: Amber Nolan (Scarriff CC, Clare) v Mairead Fox (Loreto, Omagh)
  • 2.30pm – Court 3. Final:

Junior Girls Doubles

  • 11.30am – Court 3. SF1: Hazel Finn/Lucy Brennan (St. Louis) v Roisin Foley/Sontae Jackson (St Brigid’s, Callan, Kilkenny)
  • 12.00pm - Court 3. SF2: Chloe Philpott/Orla O’Brien (St Joseph’s, Tulla, Clare) v Cloda McNamee/Clodagh Munroe (Dean Maguirc, Carrickmore)
  • 3.00pm – Court 3. Final:

Senior Girls Singles

  • 1.00pm – Court 3. SF1: Niamh Heffernan (Colaiste Baile Chlair) v Leah Doyle (Confey College, Kildare)
  • 1.30pm – Court 3. SF2: Catriona Millane (Laurel Hill Colaiste, Limerick) v Megan McCann (St. Ronan's College,Lurgan)
  • 4.00pm – Court 3. Final:

Senior Girls Doubles

  • 12.30pm - Court 3. SF1:Cuilleann Bourke/Claire Reynolds (Balla SS, Mayo) v Dearbhail & Roisin O’Keeffe (Greenan College, Kilkenny)
  • SF2: Laura Hayes/Anna Dunne (Loreto, Fermoy) Bye
  • 3.30pm – Court 3. Final:

Junior Boys Singles

  • 10.30am – Court 1. SF1: Mikey Kelly (Clarin College, Athenry) v Billy Drennan (Kilkenny CBS)
  • 11.10am - Court 1. SF2: Rory Grace (Nenagh College) v P Cowan (St Colmans, Newry)
  • 2.30pm - Court 1. Final:

Junior Boys Doubles

  • 10.30am – Court 2. SF2: Paul Kearns/Darragh Kyne (St Marys College, Galway) v Jim O’Connor/John Doheny (Col Mhuire Johnstown, Kilkenny)
  • 11.10am - Court 2. SF1: Tiernan Slattery/Patrick Crotty (Scarriff CC, Clare) v Tiernac O’Rourke/Szymon Polewski (St Macartan’s, Monaghan)
  • 2.30pm – Court 2. Final:

Intermediate Boys Singles

  • 11.50pm - Court 1. SF1: Eimhin O Diolluin (Colaisate Croi Mhuire An Spideal) v Jack Holden (Greenan College, Kilkenny)
  • 12.30am – Court 1. SF2: Cian O’Driscoll (Patrician Academy, Mallow) v Eoghan McGinnity (St. Macartan’s, Monaghan)
  • 3.10pm - Court 1. Final:

Intermediate Boys Doubles

  • 11.50pm – Court 2. SF1: Alan Masterson/Patrick Carrol (Rice College, Westport) v Kyle Dunne/Billy O’Neill (Castlecomer CS)
  • 12.30pm – Court 2. SF2: Mark Rodgers/Seanie Doyle (Scarriff CC) v Antoin Fox/Lorcan McBride (Omagh CBS)
  • 3.10pm – Court 2. Final:

Senior Boys Singles

  • 1.10pm – Court 1. SF1: Patrick Murphy (St Colmans, Claremorris) v Leinster Winner?
  • 1.50pm – Court 1. SF2: Tiernan Agnew (St Camin’s, Shannon) v Ciaran Cuddy (Dean Maguirc, Carrickmore)
  • 3.50pm – Court 1. Final:

Senior Boys Doubles

  • 1.10pm – Court 2. SF1: Oisin O Cualain/Ryan Bheilbigh (Col Cholmcille, Indreabhan) v Ciaran Cooney/Aidan Barry (Castlecomer CC, Kilkenny)
  • 1.50pm – Court 2. SF2: Sean McAdams/Cormac Doheny (Borrisokane CC, Tipperary) v J Dambinskas/K Kowal (St. Macartan’s, Monaghan)
  • 3.50pm – Court 2. Final: 
Comments