News‎ > ‎News‎ > ‎

Results

posted 20 Jul 2014, 00:02 by ger doyle

Boys 13 & Under Doubles

Saturday 19th July 2014, in Clogh, Kilkenny. OIC Josephine Cooney 087 9207047

 

B13D Quarter-Finals:

9.00am: 2. Diarmuid Moore/Richard Lawlor (Wexford) w/oJamie Maher/Jack Buggy (Kilkenny) inj

9.30am: 1. Liam Egan/ Fionn Cusack (Roscommon) def Daire Madden/Sean Hayes (Tipperary)  31-30

10.00am: 3. Kyle Dunne/Billy O’Neill (Kilkenny) def Daniel Farrelly/Emily Sheridan-Fox (Meath) 31-6

 

B13D Semi-Finals:

12.30pm: 4. Jack Holden/Glen Murphy Butler (Kilkenny/Wexford) def  Winner Match 1 Liam Egan/ Fionn Cusack (Roscommon) 31-18

1.00pm: 5. Winner Match 2 v Winner Match 3 Kyle Dunne/Billy O’Neill (Kilkenny) def Diarmuid Moore/Richard Lawlor (Wexford) 31-14

 

B13D PLATE semi-finals:

AA. Loser Match 1

2.30pm: BB. Loser Match 2 v Loser Match 3

 Diarmuid Moore/Richard Lawlor (Wexford) def Daniel Farrelly/Emily Sheridan-Fox (Meath)

B13D PLATE Final:

Daire Madden/Sean Hayes (Tipperary) def Diarmuid Moore/Richard Lawlor (Wexford) 31-9

4.00pm: CC. Winner Match AA v Winner Match BB

 

B13D Cup Final:

Jack Holden/Glen Murphy Butler (Kilkenny/Wexford) def Kyle Dunne/Billy O’Neill (Kilkenny) 31-14

5.00pm: 6. Winner Match 4 v Winner Match 5

 

 

 

Boys 15 & Under Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Clogh, Kilkenny. OIC Josephine Cooney 087 9207047

 

B15D Quarter-Finals:

10.30am: 1. Daniel Kavanagh/Sean Kerr (Wexford/Tyrone) def Conor Murphy/Kevin Diggins (Kilkenny/Kildare) 31-6

11.00am: 2. David Walsh/Peter Donohue (Cork/Galway) def  Ciaran Cooney/Aidan Barry (Kilkenny) 31-30

11.30am: 3. Shane Dunne/Tadhg O’Neill (Kilkenny/Cork) v James Prentice/Jerome Cahill (Tipperary) 31-13

12.00pm: 4. Cathal Barry/Eoin Regan (Kilkenny) v Colin Ryan/Jason English (Tipperary) 31-5

 

B15D PLATE semi-finals:

1.30pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 2

Ciaran Cooney/Aidan Barry (Kilkenny) def Conor Murphy/Kevin Diggins (Kilkenny/Kildare) 25-13

2.00pm: BB. Loser Match 3 v Loser Match 4

James Prentice/Jerome Cahill (Tipperary) def Cathal Barry/Eoin Regan (Kilkenny)23-13

B15D Semi-Finals:

3.00pm: 5. Winner Match 1 v Winner Match 2

Daniel Kavanagh/Sean Kerr (Wexford/Tyrone) def David Walsh/Peter Donohue (Cork/Galway) 31-11

3.30pm: 6. Winner Match 3 v Winner Match 4

 Shane Dunne/Tadhg O’Neill (Kilkenny/Cork) def Colin Ryan/Jason English (Tipperary) 31-13

B15D PLATE Final:

4.30pm: CC. Winner Match AA v Winner Match BB

James Prentice/Jerome Cahill (Tipperary) def Ciaran Cooney/Aidan Barry (Kilkenny) 31-3

B15D Final: Daniel Kavanagh/Sean Kerr (Wexford/Tyrone) def  Shane Dunne/Tadhg O’Neill (Kilkenny/Cork) 31-28

Comments