News‎ > ‎News‎ > ‎

M DONNELLY GAA Handball Irish 60x30 Nationals 2012 fixtures

posted 14 Jun 2012, 14:38 by Unknown user   [ updated 14 Jun 2012, 14:38 ]

Boys 13 & Under Doubles

Saturday 16th June 2012, in Clogh, Kilkenny

 

B13D Quarter-Finals:

1. Sean Kerr/Pauric Mullan (Tyrone) v Anthony Butler/Adam Walsh (Wexford) – 12.00pm

2. Colin Ryan/Jerome Cahill (Tipperary) v Jack Tobin/Kevin Diggins (Kildare) – 12.30pm

3. Shane Dunne/Ciaran Cooney (Kilkenny) v David Walsh/Eoghan Sheehan (Cork) – 11.00am

4. Cian O'Conghaile/Diarmuid Mulkerrins (Galway) v Daniel Kavanagh/Patrick Boland (Wexford) – 11.30am

 

B13D Cup Semi-Finals:

A. Winner Match 1 v Winner Match 2 – 2.00pm

B. Winner Match 3 v Winner Match 4 – 2.30pm

 

B13D Cup Final:

Winner Match A v Winner Match B – 3.00pm

 

B13D PLATE semi-finals:

AA. Loser Match 1 v Loser Match 2 - 1.00pm

BB. Loser Match 3 v Loser Match 4 - 1.30pm

 

B13D PLATE Final:

Winner Match AA v Winner Match BB – 3.30pm

 

Boys 15 & Under Doubles:

Saturday 16th June 2012, in Kilfane, Kilkenny

 

B15D Round 1:

1. Eoin Meagher/Aaron Hogan (Tipperary) v Dion Burke/Roy Cullen (Kilkenny) – 9am

2. Shane Flynn/Daniel Moynihan (Cork) v Liam Bradshaw/Dean Foley (Tipperary) – 9.30am

 

B15D Quarter-Finals:

3. Robert Fox/Daniel Curry (Meath/Wicklow) v Winner Match 1 – 11.00am

4. Oisin Foley/Tomas Hall (Wexford) v JJ English/Sean Carey (Kilkenny) – 10.00am

5. Evan Murphy/Denis Donegan (Meath/Limerick) v Padraig Cooney/Dylan Caulfield (Kilkenny) – 10.30am

6. Daniel Hayes/Ryan Mullan (Tipperary/Tyrone) v Winner Match 2 – 11.30am

 

B15D Cup Semi-Finals:

A. Winner Match 3 v Winner Match 4 – 16.00pm

B. Winner Match 5 v Winner Match 6 – 16.30pm

 

B15D Cup Final:

Winner Match A v Winner Match B – 18.00pm

 

B15D PLATE quarter-finals:

AA. Loser Match 1 v Loser Match 5 – 15.00pmpm

BB. Loser Match 2 v Loser Match 4 – 15.30pm

 

B15D PLATE semi-finals:

CC. Loser Match 3 v Winner Match AA – 17.00pm

DD. Loser Match 6 v Winner Match BB -  17.30pm

 

B15D PLATE Final:

Winner Match CC v Winner Match DD – 18.30pm

 

Boys 17 & Under Doubles:

Saturday 16th June 2012, in Kilfane, Kilkenny

 

B17D Section 1: Round Robin:

1. Martin Mullins/Galen Riordain (Carlow/Wexford) v Ronan Egan/Eoin Doyle (Kilkenny) – 12.00pm

2. Jason Cahill/Mikey Maher (Tipperary) v Martin Mullins/Galen Riordain (Carlow/Wexford) 13.00pm

3. Ronan Egan/Eoin Doyle (Kilkenny) v Jason Cahill/Mikey Maher (Tipperary) – 14.00pm

 

B17D Section 2: Round Robin:

1. Michael Hedigan/Daniel Relihan (Cork) v Brian Mahon/John Walsh (Kilkenny) – 12.30pm

2. Padraig Donohoe/Daniel Hayes (Tipperary) v Michael Hedigan/Daniel Relihan (Cork) 13.30pm

3. Brian Mahon/John Walsh (Kilkenny) v Padraig Donohoe/Daniel Hayes (Tipperary) – 14.30pm

 

B17D Cup Final:

Winner Section 1 v Winner Section 2 – 19.30pm

 

B17D PLATE Final:

Runner Up Section 1 v Runner Up Section 2 – 19.00pm

 

Girls 13 & Under Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Clogh, Kilkenny

 

G13D Section 1: Round Robin:

1. Catriona Lawlor/Sorcha Delaney (Kilkenny) v Leah Doyle/Niamh Masterson (Kildare) – 9am

2. Sinead Meagher/Ella Donnellan (Tipperary) v Catriona Lawlor/Sorcha Delaney (Kilkenny) – 10.00am

3. Leah Doyle/Niamh Masterson (Kildare) v Sinead Meagher/Ella Donnellan (Tipperary) – 10.30am

 

G13D Section 2: Round Robin:

1. Hannah Dagg/Fiona Tully (Kildare/Roscommon) v Aoife Holden/Dearbhaill O'Keefe (Kilkenny) 9.30am

 

G13D Cup Final:

Winner Section 1 v Winner Section 2 – 12.30pm

 

G13D PLATE Final:

Runner Up Section 1 v Runner Up Section 2 – 12.00pm

 

Girls 19 & Under Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Clogh, Kilkenny

 

G19D Cup Semi-Finals:

A. Ciara Mahon/Mary Phelan (Kilkenny) v Maeve McElduff/Aoife Kelly (Tyrone) – 11am

B. Lauren O'Riordain/Ciana Ní Churraoin (Roscommon/Galway) v Denise Love/Aishling Maher (Kilkenny) 11.30am

 

G19D Cup Final:

Winner Match A v Winner Match B – 13.30pm

 

G19D PLATE Final:

Loser Match A v Loser Match B – 13.00pm

 

Mens Open Doubles:

Saturday 16th June 2012, in Talbot's Inch, Kilkenny

 

MO Round 1: Talbot's Inch, Kilkenny

10.00am: 1. Vinnie Moran/Campbell Brennan (Mayo) v Nicky Anthony/Brian Manogue (Kilkenny) 

10.30am: 2. Dominick Lynch/Gavin Buggy (Kerry/Wexford) v Shane O'Neill/Partner (Tyrone) 

 

MO Quarter-Finals: Talbot's Inch, Kilkenny

11.00am: 3. Barry Goff/Colin Keeling (Wexford) v Winner Match 1 

11.30am: 4. Robbie McCarthy/Michael Gregan (Westmeath/Wicklow) v Seamus O'Carroll/CJ Fitzpatrick (Limerick) 

12.15pm: 5. Dessie Keegan/Joe McCann (Mayo) v Eoin Kennedy/Michael Finnegan (Dublin/Cavan) 

1.00pm: 6. Tom Sheridan/Brian Carroll (Meath)v Winner Match 2 

 

MO Cup Semi-Finals: Talbot's Inch, Kilkenny

2.30pm: A. Winner Match 3 v Winner Match 4 

3.00pm: B. Winner Match 5 v Winner Match 6 

 

MO Cup Final: Talbot's Inch, Kilkenny

6.30pm: Winner Match A v Winner Match B 

 

MO PLATE quarter-finals: Talbot's Inch, Kilkenny

1.30pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 5

2.00pm: BB. Loser Match 2 v Loser Match 4 

 

MO PLATE semi-finals: Talbot's Inch, Kilkenny

3.45pm: CC. Loser Match 3 v Winner Match AA 

4.15pm: DD. Loser Match 6 v Winner Match BB 

 

MO PLATE Final: Talbot's Inch, Kilkenny

5.45pm: Winner Match CC v Winner Match DD

 

Mens B Doubles:

Saturday 16th June 2012, in Mullinavat, Kilkenny 

Mens B Section 1: Mullinavat, Kilkenny

9am - 1. David Hickey/Michael Carroll (Tipperary) v David Hope/Paul Lambert (Offaly) 

11am -2. Shane Rossiter/Phillip Coleman (Wexford) v David Hickey/Michael Carroll (Tipperary) 
13.00pm - 3. Shane Rossiter/Phillip Coleman (Wexford) v David Hope/Paul Lambert (Offaly)

 

Mens B Section 2: Mullinavat, Kilkenny

9.30am - 1. Denis White/John Ferncombe (Tipperary) v Jamie Murray/Martin Raftery (Leitrim) 

11.30am - 2. Darren O’Toole/Malachy Whelan (Wexford) v Denis White/John Ferncombe (Tipperary)
13.30pm - 3. Darren O’Toole/Malachy Whelan (Wexford) v Jamie Murray/Martin Raftery (Leitrim) 

 

Mens B Section 3: Mullinavat, Kilkenny

10.00am - 1. Peter Reilly/Joe Cummins (Meath) v John Keyes/Ken Bourke (Limerick) 

12.00pm - 2. Robert Cleary/Adrian Benson (Wicklow) v Peter Reilly/Joe Cummins (Meath)
14.00pm - 3. John Keyes/Ken Bourke (Limerick) v Peter Reilly/Joe Cummins (Meath)

 

Mens B Section 4: Mullinavat, Kilkenny

10.30am - 1. James Gregan/Partner (Wicklow) v Ger Anthony/Ger McGrath (Kilkenny)

12.30pm - 2. Donnacha O’Dea/Brendan Fleming (Cork) v James Gregan/Partner (Wicklow)
14.30pm - 3. Donnacha O’Dea/Brendan Fleming (Cork) v Ger Anthony/Ger McGrath (Kilkenny)

 

Mens B Semi-Finals: Mullinavat, Kilkenny

16.00pm - 3. Winner Section 1 v Winner Section 2

16.30pm - 4. Winner Section 3 v Winner Section 2

 

Mens B Final: Mullinavat, Kilkenny

17.30pm - A. Winner Match 3 v Winner Match 4 

 

Mens B PLATE semi-finals: Mullinavat, Kilkenny

15.00pm - CC. R-Up Section 1 v R-Up Section 2 

15.30pm - DD. R-Up Section 3 v R-Up Section 4

 

Mens B PLATE Final: Mullinavat, Kilkenny

17.00pm - Winner Match CC v Winner Match DD

 

Mens C Doubles:

Saturday 16th June 2012, in Garryhill, Carlow

 

Mens C Section 1: Garryhill, Carlow

1. Aengus Frawley/Patrick Frawley (Limerick) v Micheal Busher/Patrick Haughton (Wexford) – 9am

2. Dale Cusack/Ken O Neill (Cork) v Aengus Frawley/Patrick Frawley (Limerick) – 11am
3. Micheal Busher/Patrick Haughton (Wexford) v Dale Cusack/Ken O Neill (Cork) – 13.00pm

 

Mens C Section 2: Garryhill, Carlow

1. Mark O Donovan/John Fitzgerald (Limerick/Kilkenny) v Noel Moroney/Kevin Kennedy (Tipperary) – 9.30am

2. Diarmuid Burke/Brendan Burke (Kilkenny) v Mark O Donovan/John Fitzgerald (Limerick/Kilkenny) – 11.30am
3. Diarmuid Burke/Brendan Burke (Kilkenny) v v Noel Moroney/Kevin Kennedy (Tipperary) -13.30pm

 

Mens C Section 3: Garryhill, Carlow

1. Denis Lenihan/Shane Spillane (Tipperary) v Frank Maddock/Seamus O Neill (Wexford) 10.00am

2. Phillip O Carroll/Christopher Enright(Limerick/Cork) v Denis Lenihan/Shane Spillane (Tipperary) – 12.00pm
3. Phillip O Carroll/Christopher Enright(Limerick/Cork) v v Frank Maddock/Seamus O Neill (Wexford) – 14.00pm

 

Mens C Section 4: Garryhill, Carlow

1. Sean Murphy/Anthony Donnelly (Limerick) v Seamus O Neill/Alan O Neill (Wexford) 10.30am

2. Michael Donovan/Mike O Toole (Laois/Limerick) v Sean Murphy/Anthony Donnelly (Limerick) 12.30pm
3. Seamus O Neill/Alan O Neill (Wexford) v Michael Donovan/Mike O Toole (Laois/Limerick) – 14.30pm

 

 

Mens C Semi-Finals: Garryhill, Carlow

3. Winner Section 1 v Winner Section 2 – 16.00pm

4. Winner Section 3 v Winner Section 2 – 16.30pm

 

Mens C Final: Garryhill, Carlow

A. Winner Match 3 v Winner Match 4 17.30pm

 

Mens C PLATE semi-finals: Mullinavat, Kilkenny

CC. R-Up Section 1 v R-Up Section 2 – 15.00pm

DD. R-Up Section 3 v R-Up Section 4 – 15.30pm

 

Mens C PLATE Final: Mullinavat, Kilkenny

Winner Match CC v Winner Match DD – 17.00pm

 

Ruby Masters Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Talbot's Inch, Kilkenny

 

Ruby Masters Doubles: Round Robin:

1. Tom Rossiter/Tom Donohoe (Wexford) v Seamus Reade/Paddy Reilly (Kilkenny) – 9am

2. Marcus Henry/Partner (Dublin) v Tom Rossiter/Tom Donohoe (Wexford) – 10.30am

3. Seamus Reade/Paddy Reilly (Kilkenny) v Marcus Henry/Partner (Dublin) 12.00pm

 

Masters Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Talbot's Inch, Kilkenny

 

Masters Doubles: Round Robin:

1. Tommy Hynes/Paul Carthy (/Wexford) v Pat Quaile/Partner (Wicklow) – 9.30am

2. Eddie Bourke/Nicky Reilly (Kilkenny) v Tommy Hynes/Paul Carthy (/Wexford) – 11.00am

3. Pat Quaile/Partner (Wicklow) v Jason Eddie Bourke/Nicky Reilly (Kilkenny) 12.30pm

 

Masters B Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Talbot's Inch, Kilkenny

 

Masters B Doubles: Round Robin:

1. Paul Hynes/Paul Maher (Tipperary) v Mike O Connor/Pat Murphy (Limerick) - 10.00am

2. John Lee/David Tobin (Tipperary) v Paul Hynes/Paul Maher (Tipperary)  – 11.30am

3. Mike O Connor/Pat Murphy (Limerick) v John Lee/David Tobin (Tipperary) - 13.00pm

 

Golden Masters Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Mullinavat, Kilkenny

 

Golden Masters Doubles: Round Robin:

9am - 1. John Hedigan/John Herlihy(Cork) v Eamonn Purcell/James Purcell (Kilkenny) 

10.00am - 2. Andy Ryan/John Rossiter (Carlow) v John Hedigan/John Herlihy(Cork) 

11.00am - 3. Eamonn Purcell/James Purcell (Kilkenny) v Andy Ryan/John Rossiter (Carlow)

 

Mens 23 & Under Doubles:

Sunday 17th June 2012, in Mullinavat, Kilkenny

 

Mens 23 & Under Doubles: Round Robin:

9.30am - 1. Ian McLoughlin/Stephen Cooney (Mayo) v Niall O Connor/Tadhg O Carroll (Kildare/Cork) 

10.30am - 2. Ciaran Neary/Patrick Funchion (Kilkenny) v Ian McLoughlin/Stephen Cooney (Mayo)

11.30am - 3. Ciaran Neary/Patrick Funchion (Kilkenny) v Niall O Connor/Tadhg O Carroll

 Listed below are venue officials for each of the venues along with the grades at each venue.

In the event of a player withdrawing or runnng late the player MUST INFORM the relevant Venue Official to ensure that the programme of games run smoothly. 

 

GAA Handball 60x30 Irish Nationals – Venue Officials

Clogh, Kilkenny - Colm Love - 087 7529943

Boys 13&Under, Girls 13&Under, Girls 19&Under

Garryhill, Carlow – Sean Ryan – 059 9727221

Mens C

Kilfane, Kilkenny – James Kenny McGrath – 086 8522017

Boys 15&Under, Boys 17&Under

Mullinavat, Kilkenny – Seán Walsh – 087 2240215

Mens B, Golden Masters, Mens 23&Under

Talbot's Inch, Kilkenny - Seamus Reade – 056 7771361

Mens Open, Masters, Ruby Masters, Masters B


Comments