News‎ > ‎News‎ > ‎

Leinster 60 x 30 Draws

posted 14 Jun 2016, 14:02 by Martin Lalor

 

Grade.                                                            Player(s)                                                       County                                  Club

 

Minor Singles:                                             *Daniel Kavanagh                                       Wexford                                 St.Joseph’s

                                                                        *Tom Hall                                                       Wexford                                 Castlebridge

                                                                        Shane            Dunne                                                           Kilkenny                                Clogh

Preliminary Round.                       

A.   *Tom Hall (Wexford)  v  Shane Dunne (Kilkenny)

Final.    *Daniel Kavanagh (Wexford)   v  Winner (A)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Minor Doubles:                                           *Daniel Kavanagh/Anthony Butler                       Wexford                                    St.Josephs/Ballyhogue

                                                                        *Thomas Hall/Adam Hanrahan                 Wexford                                       Castlebridge

                                                                        Shane Dunne/Dion Bourke                                  Kilkenny                                    Clogh

Preliminary Round.

A.   *Thomas Hall/Adam Hanrahan (Wexford) v Shane Dunne/Dion Bourke  (Kilkenny)

Final.  *Daniel Kavanagh/Anthony Butler  v Winner (A)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -          

Under 21 Singles:                                      Galen Riordan                                              Wexford                                 Ballyhogue

                                                                        Keith Armstrong                                           Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Brian Mahon                                                 Kilkenny                                Clogh

                                                                        *Padraig Cooney                                         Kilkenny                                Clogh

 

 

S/Final:

  1. Galen Riordan (Wexford)  v *Padraig Cooney  (Kilkenny)
  2. Brian Mahon (Kilkenny)  v Keith Armstrong    (Wexford)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Under 21 Doubles:   Winners                  Brian Mahon/ Padraig Cooney               Kilkenny                               Clogh

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Junior B Singles:                           1          Peter Whelan                                               Laois                                      Monavea

                                                            2          Michael Donovan                                        Laois                                      Monavea

                                                            3          *Robert Farrelly                                            Dublin                                                                       

                                                            4          *Cian O’Dálaigh                                           Dublin                                                Na Fianna

                                                            5          Brian Busher                                                            Wexford                                    Bridgetown

                                                            6          *David Stanners                                           Wexford                                 St. Martins

                                                            7          Liam Maher                                                   Wexford                                 Taghmon

                                                            8          Alan Armstrong                                            Wexford                                 Kilmyshall

                                                            9          Jamie Balfe                                                   Kildare                                   Ballymore

                                                            10        Stephen Smullen                                        Kildare                                   Ballymore

                                                            11        Sam Temple                                                 Kildare                                   Ballymore

                                                            12        Ciaran Tackaberry                                       Kildare                                   Ballymore

                                                            13        Myles Carroll                                                 Kildare                                   Ballymore

                                                            14        *Kevin Diggins                                             Kildare                                   Leixlip

                                                            15        JJ English,                                                    Kilkenny                                Goresbridge

                                                            16        John O’Neill                                                  Kilkenny                                Goresbridge

                                                            17        Fergal Lalor                                                   Kilkenny                                Talbot’s Inch

                                                            18        Eddie Clifford                                               Kilkenny                                O’Loughlin’s

                                                            19        Adrian Farrell                                                Kilkenny                                Mothel

                                                            20        Patrick Brennan                                           Kilkenny                                Mothel

                                                            21        Chris Doyle                                                   Wicklow                                 Coolboy

Preliminary Round:

  1.  Michael Donovan (Laois)  v  Myles Carroll (Kildare)
  2. *Robert Farrelly (Dublin)    v * Kevin Diggins (Kildare)
  3. *Cian O’Dálaigh (Dublin)   v  Eddie Clifford (Kilkenny) 18/6
  4. Brian Busher (Wexford)      v Fergal Lalor (Kilkenny) 18/6
  5. *David Stanners (Wexford)            v Ciaran Tackaberry (Kildare

Last 16.

  1. Jamie Balfe (Kildare) v Liam Maher Wexford
  2. Winner (A)     v Stephen Smullen (Kildare)
  3. Winner (C)    v  JJ English (Kilkenny)
  4. * Adrian Farrell (Kilkenny)  v Chris Doyle (Wicklow)
  5. Winner (D)  v  Mick Conville (Kilkenny)
  6. Winner (B)   v  Sam Temple (Kildare)
  7. Winner (E)   v  Patrick Brennan (Kilkenny)
  8. Peter Whelan (Laois) v Alan Armstrong (Wexford)

Last 8.

A.   Winner  (1)  v  Winner (2)

B.   Winner  (3)  v  Winner (4)

C.   Winner  (5)  v  Winner (6)

D.   Winner  (7)  v  Winner (8)

 

S/final.

1.    Winner (A)  v  Winner (B)

2.    Winner (C)  v  Winner (D)                                                        

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -                      

Junior B Doubles:                          1          *Martin Doyle/Steve Doyle                         Carlow

                                                            2          *Robert Farrelly/Cian Ó’Dálaigh               Dublin

                                                            3          *James Smyth/Johnny Westlake              Dublin                                                St. Brigids

                                                            4          *David Stanners/Brian Busher                  Wexford                                 St. Martins/Bridgetown

                                                            5          James Stanners/Fintan Furlong               Wexford                                 St. Martins/St. Mary’s

                                                            6          Timmy Farrell/James Nolan                       Wexford                                 Kilmyshall

                                                            7          Sean Nolan/Liam Rossiter                         Wexford                                 Kilmyshall/Ballyhogue

                                                            8          Alan Armstrong/Laurence Dunne                        Wexford                                    Kilmyshall

                                                            9          Sam Temple/Jamie Balfe                           Kildare                                   Ballymore

                                                            10        Myles Carroll/Ciaran Tackaberry               Kildare                                   Ballymore     

                                                            11        Ivan Byrne/Johnathan Murphy                 Kildare                                   Ballymore

                                                            12        JJ English/John O’Neill                              Kilkenny                                Goresbridge

                                                            13        Eddie Clifford/Ptr                                         Kilkenny                                O’Loughlin’s

                                                            14        Adrian Farrell/Patrick Brennan                 Kilkenny                                Mothel

                                                            15        Chris Doyle/Gary Donughue                     Wicklow                                 Coolboy

                                                            16        *Brendan O’Toole/Kevin Diggins             Kildare                                   Maynooth/Leixlip

                                                            17        Michael Donovan/Pauric Buggy               Laois                                      Monavea

                                                            18        Andrew Dowling/Peter Whelan                Laois                                      Monavea

                                                            19        Mick Conville/Gerry Rowe                          Kilkenny                                St Patricks

 

Preliminary Round.

A Mick Conville/Gerry Rowe (Kilkenny)  v *Martin Doyle/Steve Doyle (Carlow)

B *Brendan O'Toole/Kevin Diggins (Kildare) v *Robert Farrelly/Cian Ó'Dálaigh (Dublin)

C. *James Smyth/Johnny Westlake (Dublin)  v Adrian Farrell/Patrick Brennan (Kilkenny)

Last 16.

  1. Andrew Dowling/Peter Whelan  (Laois)  v *David Stanners/Brian Busher (Wexford)
  2. *David Stanners/Brian Busher (Wexford)  v  Winner (A)
  3. Alan Armstrong/Laurence Dunne (Wexford)  v  Winner (C)
  4. Chris Doyle/Gary Donughue (Wicklow) v Myles Carroll/Ciaran Tackaberry (Kildare)
  5. Sam Temple/Jamie Balfe (Kildare) v  James Stanners/Fintan Furlong (Wexford)
  6. Sean Nolan/Liam Rossiter (Wexford)  v  James Stanners/Fintan Furlong (Wexford)
  7. Ivan Byrne/Johnathan Murphy (Kildare)  v  Winner (B)
  8. Michael Donovan/Pauric Buggy (Laois) v  JJ English/John O'Neill (Kilkenny)

Last 4.

A.   Winner (1) v Winner (2)

B.   Winner (3) v Winner (4)

C.   Winner (5) v Winner (6)

D.   Winner (7) v Winner (8)

S/Final.

  1. Winner (A)  v Winner (B)
  2. Winner (C)  v Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

 

 

Junior Singles:                                           Martin Mullins                                               Carlow          

                                                                        Dan Fenlon                                                  Carlow

                                                                        Thomas Lennon                                          Laois

                                                                        Conor O’Brien                                              Offaly                                     Crinkle

                                                                        *Joe Cummins                                              Meath                                     Kells

                                                                        Keith Burke                                                   Dublin

                                                                        Michael Carrie                                              Dublin

                                                                        Steven Quinn                                               Meath                                     Crossakiel

                                                                        Niall Maher                                                   Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Barry McWilliams                                         Wexford                                 Horeswood

                                                                        David Kenny                                                 Wexford                                 Castlebridge

                                                                        *Eugene Kelly                                              Wexford                                 Castlebridge

                                                                        *Anthony Martin                                           Kilkenny                                Kells

                                                                        *Ger McGrath                                                Kilkenny                                Kells

                                                                        C.J. Delaney                                                 Kilkenny                                Kells

                                                                        Ger Anthony                                                             Kilkenny                                     Mullinavat

                                                                        Dylan Caulfield                                            Kilkenny                                Kilfane

Preliminary Round.

A.   Michael Carrie (Dublin)  v Conor O’Brien (Offaly)

Last 16.

  1. Steven Quinn (Meath)  v  Winner (A)
  2. Thomas Lennon (Laois)  v *Eugene Kelly (Wexford)
  3. Martin Mullins (Carlow)  v Barry McWilliams (Wexford)
  4. Keith Burke (Dublin) v  Ger Anthony (Kilkenny)
  5. Dan Fenlon  (Carlow) v Dylan Caulfield (Kilkenny)
  6. *Joe Cummins (Meath)  v  *Anthony Martin (Kilkenny)
  7. Niall Maher (Wexford)  v Ger McGrath (Kilkenny)
  8. David Kenny (Wexford) v C.J. Dealney (Kilkenny)

Last 8.

A.   Winner (1)  v  Winner (2)

B.   Winner (3)  v  Winner (4)

C.   Winner (5)  v  Winner (6)

D.   Winner (7)  v  Winner (8)

S/Final.

  1. Winner (A)  v Winner (B)
  2. Winner (C)  v Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Junior Doubles:                              1          *Martin Mullins/David Donovan,               Carlow

                                                            2          *Dan Fenlon/ Kevin Barrett                        Carlow          

                                                            3          *Joe Cummins/ Steven Quinn                  Meath                                     Kells/Crossakiel

                                                            4          Keith Burke / Michael Carrie                      Dublin

                                                            5          Niall Maher/Padhraic Roberts                   Wexford                                 Kilmyshall    

                                                            6          *David Kenny/Eugene Kelly                      Wexford                                 Castlebridge

                                                            7          *Anthony Martin/Diarmuid Burke              Kilkenny                                Kells

                                                            8          *Ger McGrath/Ger Anthony                        Kilkenny                                Mullinavat/Kells

                                                            9          *C.J. Delaney/Dan Breen                           Kilkenny                                Kells

 

 

Preliminary Round.

  1. *C.J. Delaney/Dan Breen (Kilkenny)  v  Niall Maher/Padhraic Roberts (Wexford)

Last 8.

  1. *Joe Cummins/ Steven Quinn (Meath) Winner (A)
  2. *Dan Fenlon/ Kevin Barrett (Carlow)  v *Anthony Martin/Diarmuid Burke  (Kilkenny
  3. *David Kenny/Eugene Kelly (Wexford)  v  *Martin Mullins/David Donovan (           Carlow)
  4. Keith Burke / Michael Carrie (Dublin) v Niall Maher/Padhraic Roberts (Wexford)

S/Final.

  1. Winner (1)  v  Winner (2)
  2. Winner (1)  v  Winner (2)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Intermediate Singles:                    1          Peter Reilly                                                   Meath                                     Kells

                                                            2          Ian Griffin                                                      Dublin                                                Na Fianna

                                                            3          Paul Lambert                                                            Wexford                                    St. Josephs

                                                            4          *Darren O’Toole                                           Wexford                                 Coolgreany

                                                            5          Dara Ward                                                     Kildare                                   Ballymore

                                                            6          William Love                                                 Kilkenny                                Clogh

                                                            7          Daniel Love                                                  Kilkenny                                Clogh

Last 8.

  1. *Darren O’Toole (Wexford)
  2. William Love (Kilkenny)  v Dara Ward (Kildare)
  3. Paul Lambert (Wexford) v  Peter Reilly (Meath)
  4. Ian Griffin (Dublin) v  Daniel Love (Kilkenny)

 

S/Final.

  1. *Darren O’Toole (Wexford)v  Winner (B)
  2. Winner (C)  v  Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Intermediate Doubles:                              Peter Reilly / Partner                                   Meath                                     Kells

                                                                        Ian Griffin / Partner                                      Dublin                                                Na Fianna

                                                                        *Darren O’Toole/Malachy Whelan                        Wexford                                Coolgreany/Castlebridge

                                                                        William & Daniel Love                                Kilkenny                                Clogh

S/Final.

  1. Peter Reilly / Partner (Meath)  v  *Darren O’Toole/Malachy Whelan(Wexford)
  2. William & Daniel Love (Kilkenny) v Ian Griffin / Partner (Dublin)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

O35 A Singles:  Winner.                                        *Gavin Buggy                                              Wexford                                    St.Joseph’s

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           --          -            -           ---                    --

O35 A Doubles:                                           John Ryan/Oliver Ryan                              Carlow                                   Garryhill

                                                                        *Gavin Buggy/Barry McWilliams               Wexford                               St. Josephs/Horeswood

Final:

*Gavin Buggy/Barry McWilliams ( Wexford)  v John Ryan/Oliver Ryan (Carlow).

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

O35 B Singles:                                           

                                                            1          *Jonathan Westlake                                                Dublin                                                St. Brigid’s

                                                            2          Steve Doyle                                                  Carlow

                                                            3          JR Finn                                                          Wexford                                 Ballymitty

                                                            4          *Noel Holohan                                             Wexford                                 Templeudigan

                                                            5          Michael Goggins                                          Wexford                                 New Ross

                                                            6          *James Stanners                                         Wexford                                 St. Martins

                                                            7          John Morrissey                                             Kilkenny                                O’Loughlin’s

                                                            8          Conor O’Connor                                          Meath                                     Kells

Last 8.

  1. *Jonathan Westlake            (Dublin) v *James Stanners (Wexford)
  2. Conor O’Connor (Meath) v Michael Goggins (Wexford)
  3. JR Finn (Wexford)  v John Morrissey (Kilkenny)
  4. *Noel Holohan (Wexford) v Steve Doyle (Carlow)

S/Final.

  1. Winner (A)  v  Winner (B)
  2. Winners (C) v Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

O35 B Doubles:                                          Kevin Cooke/Sean Ryan                          Offaly                                     Crinkle

                                                                        *Noel Holohan/Paddy Haughton              Wexford                              Templeudigan/St.Mary’s

                                                                        John Morrissey/Joe Daly                            Kilkenny                                O’Loughlin’s.S/Final.

A.   Kevin Cooke/Sean Ryan  (Offaly)  v John Morrissey/Joe Daly (Kilkenny)

Final.

Winner (A)  v  *Noel Holohan/Paddy Haughton (Wexford)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Masters A Singles:                                     Adrian Benson                                             Dublin                                                Na Fianna

                                                                        *Tommy Hynes                                             Wexford                                 St. Mary’s

                                                                        Michael Walsh                                             Kilkenny                                Talbots Inch

                                                                        Eddie Burke                                                  Kilkenny                                O’Loughlin’s

S/Final.

  1. Michael Walsh (Kilkenny)  v Adrian Benson (Dublin)
  2. Eddie Burke (Kilkenny) v *Tommy Hynes (Wexford)    

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Masters A Doubles:                                   *Tommy Hynes/Paul Carty                         Wexford                                 St. Mary’s

                                                                        Eddie Burke/Partner                                    Kilkenny                                O’Loughlin’s

Final. *Tommy Hynes/Paul Carty  (Wexford)  v Eddie Burke/Partner (Kilkenny)

-       --          -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Masters B Singles:                                     Ciaran McCallum                                         Dublin                                                Na Fianna                                                                                         Conor Maxwell                                                Dublin                                                Na Fianna

                                                                        *Sean Nolan                                                 Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Gary    Balfe                                                   Kildare                                   Ballymore

                                                                        *Gavin Grace                                                Kildare                                   Ballymore

                                                                        *Mark Farrell                                                 Meath                                     Crossakiel

Preliminary Round.

  1. *Sean Nolan (Wexford) v Conor Maxwell (Dublin)
  2. *Gavin Grace (Kildare) v *Mark Farrell (Meath)

S/Final.

1. Gary Balfe (Kildare) v Winner (A)

2. Ciaran McCallum (Dublin) v  Winner (B)

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Masters B Doubles:                                   Ciaran McCallum/ Conor Maxwell                        Dublin                                                Na Fianna

                                                                        Tommy Armstrong/Paul Murphy               Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Gary Balfe/Gary Bolger                               Kildare                                   Ballymore

S/Final.

  1. Ciaran McCallum/ Conor Maxwell            (Dublin)   v  Tommy Armstrong/Paul Murphy (Wexford

Final. 

Gary Balfe/Gary Bolger (Kildare) v Winner (A)

-       -           -           -           -           -           --          -           --          -           -           --          -           -           --            -           -           -

Silver Masters A Singles:                         John Ryan                                                    Carlow                                   Garryhill

                                                                        Canice Quigley                                            Kilkenny                               Talbots Inch

                                                                        Willie Holden                                                            Kilkenny                                    Kilfane                                                                                               Noel Holden                                                 Kilkenny                                Kilfane

                                                                        Pat Quaile                                                     Wicklow                                 Coolboy

Preliminary Round.

  1. Noel Holden (Kilkenny)  v  Pat Quaile (Wicklow) 18/6

S/Final.

  1. John Ryan (Carlow)  v Canice Quigley (Kilkenny)
  2. Willie Holden (Kilkenny) v ) Winner (A)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Silver Masters A Doubles:                       *John Leahy/Partner                                               Meath                                     Kells

                                                                        *Canice Quigley/Michael Walsh               Kilkenny

                                                                         Willie & Noel Holden                                   Kilkenny

S/Final.

  1. Willie & Noel Holden ( Kilkenny) v *John Leahy/Partner (Meath)
  2. Canice Quigley/Michael Walsh (Kilkenny)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

 

Silver Masters B Singles:                1       Michael Sheridan                                        Meath                                     Kells

                                                               2       Brian McCarthy                                            Meath                                     Mullingar

                                                               3       Damien Kelly                                                            Wexford                                    Coolgreany

                                                               4       *John Roche                                                Wexford                                 Castlebridge

                                                                5      James Travers                                              Kildare                                   Ballymore

                                                                6      Gary Bolger                                                   Kildare                                   Ballymore

                                                              7        Billy O’Keefe                                                 Kilkenny                                Kilfane

Last 8.

  1. Billy O’Keefe (Kilkenny)
  2. Michael Sheridan (Meath) v  Gary Bolger (Kildare)
  3. *John Roche (Wexford)  James Travers (Kildare)
  4. Damien Kelly            (Wexford) v Brian McCarthy (Westmeath)

S/Final.

  1. Winner (A) v Winnere (B)
  2. Winner (C) v Winnere (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Silver Masters B Doubles:                       *Damien Kelly/John Roche                                   Wexford                                    Castlebridge

                                                                        James Travers/P.J. Tobin                           Kildare                                   Ballymore/Leixlip

Final.

            *Damien Kelly/John Roche           (Wexford) v James Travers/P.J. Tobin (Kildare)

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Golden Masters A Singles:                      1          *John Leahy                                                             Meath                                     Kells

                                                                        2          Paddy Donovan                                           Laois

                                                                        3          Pauric Maguire                                             Kildare                                    Maynooth

                                                                        4          Mick Naughton                                             Westmeath                                    Mullingar

                                                                        5          Mick Armstrong                                            Wexford                                    Kilmyshall

                                                                        6          *Martin Lalor                                                 Kilkenny                                    Talbots Inch

Preliminary Round.

  1. *Martin Lalor (Kilkenny)  v  Mick Armstrong (Wexford) 18/6
  2. Mick Naughton (Westmeath) v *John Leahy (Meath) 18/6

S/Final.

  1. Paddy Donovan (Laois) v Winner (A)
  2. Pauric Maguire (Kildare)  v  Winner (B)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Golden Masters A Doubles:                    Pauric Maguire/Mickey Dowling               Kildare                                   Maynooth/Ballymore

                                                                        Mick Armstrong/Jimmy Dunne                  Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Robbie McCarthy Snr /Partner                  Westmeath                            Mullingar

                                                                        *Paul Dowling / Eamonn Purcell              Kilkenny                                Mothel / Windgap

S/Final.

  1. Pauric Maguire/Mickey Dowling (Kildare)  v Mick Armstrong/Jimmy Dunne            (Wexford)
  2. Robbie McCarthy Snr /Partner (Westmeath) v *Paul Dowling / Eamonn Purcell (Kilkenny)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Golden Masters B Singles:                      1          Martin McKenna                                          Dublin                                                Na Fianna                                                                             2          Mick Carty                                                            Wexford                                 Taghmon

                                                                        3          *Frank Maddock                                           Wexford                                    Taghmon

                                                                        4          *Stephen Murphy                                        Wexford                                    Castlebridge

                                                                        5          Brendan Higginbotham                              Kildare                                    Ballymore

                                                                        6          Billy Higginbotham                                      Kildare                                    Ballymore

                                                                        7          *Padraig Devereux                                      Wexford                                    Castlebridge

Last 8.

  1. *Stephen Murphy (Wexford) 
  2. Martin McKenna  ( Dublin) v  Billy Higginbotham (Kildare)
  3. *Frank Maddock (Wexford) v Brendan Higginbotham (Kildare)
  4. Mick Carty (Wexford)  v  *Padraig Devereux  (Wexford)

S/Final.

  1. Winner (A)  v Winner (B)
  2. Winner (C) v  Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Golden Masters B Doubles:                    Martin McKenna/Kevin McKenna             Dublin

                                                                        Mick Carty/Frank Maddock                         Wexford                                 Taghmon

                                                                        *Stephen Murphy/Brendan Murphy         Wexford                                 Castlebridge

                                                                        Brendan & Billy Higginbotham                 Kildare                                   Ballymore

S/Final.

  1. *Stephen Murphy/Brendan Murphy (Wexford)  v  Brendan & Billy Higginbotham (Kildare)
  2. Martin McKenna/Kevin McKenna (Dublin)  v Mick Carty/Frank Maddock (Wexford)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Emerald Masters A Singles:              Jimmy Reilly                                                 Meath                               Kells                                                                                                   Frank  Kerins                                          Dublin

                                                                        Robbie McCarthy Snr.                                Westmeath                            Mullingar

                                                                        Mickey Dowling                                            Kildare                                   Ballymore

                                                                        Eamonn Purcell                                           Kilkenny                                Windgap

                                                                        Johnny Brennan                                         Kilkenny                                Mothe

Preliminary Round.

  1.  Frank Kerins (Dublin) V  Jimmy Reilly (Meath) 18/6
  2. Eamonn Purcell (Kilkenny)  v Robbie McCarthy Snr. (Westmeath)

S/Final.

  1.  Mickey Dowling (Kildare) v Winner (A)
  2. Johnny Brennan (Kilkenny)  v Winner (B)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Emerald Masters A Doubles:                  Martin Clancy/Mick Doyle                          Carlow                                  

                                                                        Frank Kerins/Paddy Murray                       Dublin

                                                                        *Frank Daly/Neville Farrelly                       Dublin

                                                                        Johnny Brennan / Joe Hennessy                        Kilkenny

                                                                        John Kelly/Charlie Kelly                             Louth                                      Millmount

Preliminary Round.

  A John Kelly/Charlie Kelly (Louth)  v  Frank Kerins/Paddy Murray (Dublin) 18/6

S/Final.

1 Johnny Brennan / Joe Hennessy (Kilkenny) v Winner (A)

2  *Frank Daly/Neville Farrelly (Dublin)  v Martin Clancy/Mick Doyle            (Carlow)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Emerald Masters B Singles:                    Nicky Casey                                                  Wexford                                 St. Mary’s

                                                                        Tom Byrne                                                     Wexford                                 Kilmyshall

                                                                        Kevin McKenna                                           Dublin                                                Portobello

Preliminary Round.

  1.  Nicky Casey (Wexford)  v Kevin McKenna (Dublin)   

Final.   Winner (A)  v  Tom Byrne (Wexford)

-`          -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Emerald Masters B Doubles:                  Tom Byrne/ Nicky Casey                            Wexford                                 Kilmyshall/St. Mary’s

                                                                        Billy Love/Ned Lawler                                 Kilkenny                                Clogh

Final.

Tom Byrne/ Nicky Casey (Wexford) v Billy Love/Ned Lawler (Kilkenny

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Diamond Masters A Singles:                   John Rossitter,                                             Carlow                                                          

                                                                        Sean Ryan                                                    Carlow

                                                                        John Ward                                                    Westmeath

                                                                        Tony Breen                                                   Wexford                                 Templeudigan

                                                                        Joe Hennessy                                              Kilkenny                                O’Loughlin’s

                                                                        Neville Farrelly                                             Dublin

Preliminary:

A. Joe Hennessy (Kilkenny) v Neville Farrelly (Dublin)

  1. Sean Ryan (Carlow) v John Ward            (Westmeath)

S/Final.

1.    John Rossitter (Carlow)  v  Winner (A)

2.    Tony Breen (Wexford) v  Winner (B) 

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Diamond Masters A Doubles:                 John Rossitter/Sean Ryan                                  Carlow                                    Garryhill

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Diamond Masters B Singles:                  Miley Byrne                                                   Wexford                                 Ballymitty

                                                                        Brendan Murphy                                          Wexford                                 Castlebridge

                                                                        John Bail                                                       Wexford                                 Castlebridge

                                                                        John O’Donnell                                           Kildare                                   Ballymore

                                                                        Gerry Murphy                                                Kilkenny                                Goresbridge

Preliminary Round.

A  Miley Byrne (Wexford) v Gerry Murphy (Kilkenny)

S/Final.

  1. John Bail (Wexford)  v  Winner (A)
  2. Brendan Murphy (Wexford) v John O’Donnell (Kildare)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Diamond Masters B Doubles:                 Miley Byrne/John Bail,                              Wexford                    Ballymitty/Castlebridge

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ruby Masters Singles:                             1          Andy Ryan                                                    Carlow                                    Garryhill

                                                                        2          Eugene Kennedy                                        Dublin                                               St. Brigid’s

                                                                        3          Paddy Murray                                               Dublin

                                                                        4          Fintan Farrelly                                              Dublin

                                                                        5          Richard Willoughby                                    Wicklow                                    Coolboy

                                                                        6          Tony Campbell                                             Kildare                                    Ballymore

                                                                        7          Jimmy Neary                                     `           Kilkenny                                    Talbots Inch

                                                                 8                 Jim Dooley                                                    Kilkenny                                                                                                O’Loughlins

                                                                 9                 Jim Doyle                                                      Wexford                                                                                                Barntown

Preliminary Round.

A  Jim Doyle (Wexford)  v  Jim Dooley (Kilkenny)

Last 8.

1 Eugene Kennedy (Dublin) Winner (A)                                          

2. Fintan Farrelly (Dublin)  v  Jimmy Neary  (Kilkenny)

3.  Andy Ryan (Carlow)  v Tony Campbell  (Kildare)

4. Paddy Murray (Dublin)  v Richard Willoughby (Wicklow)

S/Final.

A.Winner (1) v  Winner (2)

B. Winner (3) v Winner (4)

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Ruby Masters Doubles:                            *Eugene Kennedy/Fintan Farrelly                       Dublin

                                                                        Tony Campbell/Dermot Howard                Kildare                                   Ballymore

                                                                        Jimmy Neary/Pat Savage                           Kilkenny

                                                                        Jim Dooley/Willie Pratt                                Kilkenny

S/Final.

A  *Eugene Kennedy/Fintan Farrelly (Dublin)  v Jim Dooley/Willie Pratt  (Kilkenny)

B  Tony Campbell/Dermot Howard (Kildare) v Jimmy Neary/Pat Savage (Kilkenny)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -

Over 70 Singles:                                         Marcus Henry,                                              Dublin

                                                                        Mick O Brien,                                                Dublin                                                Na Fianna

                                                                        John Molloy                                                  Dublin                                                Na Fianna                

                                                                        Dermot Howard                                            Kildare                                   Ballymore

S/Final.

A Mick O Brien (Dublin) v Marcus Henry (Dublin)

B John Molloy (Dublin)  v  Dermot Howard (Kildare).

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Over 70 Doubles:                                       MickO’Brien/Pat Ryan                                Dublin                                                Na Fianna

                                                                        John Molloy / Partner                                  Dublin                                                Na Fianna

                                                                        Marcus Henry / Partner                               Dublin                                                Portobello

Preliminary Round.

  1. John Molloy / Partner  (Dublin)  v   Marcus Henry / Partner (Dublin)

 

Final:    MickO’Brien/Pat Ryan (Dublin)  v  Winner (A)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -

Ladies Minor Singles:                               Margaret Purcell                                           Kilkenny                                Windgap

                                                                        Aoife Holden                                                Kilkenny                                Kilfane

                                                                        *Hannah Dagg                                             Kildare                                   Leixlip

Preliminary Round.

A Margaret Purcell   (Kilkenny)  v *Hannah Dagg (Kildare)

Final.     Aoife Holden (Kilkenny)  v Winner of (A)        

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ladies Minor Doubles:                             Aoife Holden / Partner                               Kilkenny                               Kilfane

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ladies Junior B Singles:                          1          *Meadhbh Ní Dhálaigh,                              Dublin                                                Na Fianna

                                                                        2          *Lisa McKenna                                             Dublin                                                Na Fianna

                                                                        3          Aishling Maher                                             Kilkenny                                    Clogh

                                                                        4          *Aoife Walsh                                                 Kilkenny                                    Kells              

                                                                        5          Deirdre Purcell                                             Kilkenny                                    Windgap

                                                                        6          Ailish O’Shea                                               Kilkenny                                    Kilfane

                                                                        7          *Ellen O’Connor                                          Kildare                                    Leixlip

Last 8.

  1. Aishling Maher (Kilkenny)
  2. *Lisa McKenna (Dublin) v *Aoife Walsh (Kilkenny)
  3. *Ellen O’Connor (Kildare) v  Ailish O’Shea (Kilkenny)
  4. Meadhbh Ní Dhálaigh (Dublin) v Deirdre Purcell (Kilkenny)

S/Final.

  1. Winner (A) v Winner (B)
  2. Winner (C) v Winner (D)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ladies Junior B Doubles:                        *Meadbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna      Dublin                                                Na Fianna

                                                                        *Aishling Maher/Aoilean Hennessy         Kilkenny                                Clogh

                                                                        *Cora Delaney/Aoife Walsh                       Kilkenny

                                                                        Deirdre Purcell/Partner                               Kilkenny

S/Final.

A  Deirdre Purcell/Partner  (Kilkenny)  v *Aishling Maher/Aoilean Hennessy (Kilkenny)

B *Meadbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna (Dublin) v *Cora Delaney/Aoife Walsh   (Kilkenny)

-       -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ladies Intermediate Singles:                  *Niamh Dunne                                             Laois                                      Cullohill

                                                                        Sabrina Hughes                                          Dublin                                                St. Brigid’s

                                                                        *Claire Love                                                  Kilkenny                                Clogh

                                                                        Rachel Hogan                                              Kilkenny                                Kilfane

S/Final.

A.  Rachel Hogan (Kilkenny) v *Claire Love (Kilkenny)

B.  Sabrina Hughes (Dublin)  v  Niamh Dunne (Laois)

-           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -           -            -           -           -           -           -

Ladies Intermediate Doubles.                 *Niamh Dunne/Ciara Dowling                  Laois                                      Cullohill

                                                                        *Clare Love/Rachel Hogan                                    Kilkenny                                    Clogh/Kilfane

 

Final:   *Niamh Dunne/Ciara Dowling (Laois)  v Clare Love/Rachel Hogan (Kilkenny)

 

 

 

 

 

 

 

Comments