News‎ > ‎News‎ > ‎

Leinster 40x20 Championship Draws 2014

posted 20 Dec 2013, 14:54 by kilkenny handball

Minor Singles

1. JJ English (Kilkenny) v Seán Flanagan (Westmeath)

2. Mark Dowling (Kilkenny) v Keith Armstrong (Westmeath)

3. Dylan Caulfield (Kilkenny) v Brian Kehoe (Wexford)

4. Aaron Kinsella (Wicklow) v Robert Fox (Meath) 

5. Ronan Kelly (Westmeath) v Evan Sheridan (Meath)

6. Brian Mahon (Kilkenny) v Darren Carter (Westmeath)

7. Dylan Sheridan (Meath) v Pauric Cooney (Kilkenny)

8. Daniel Curry (Wicklow) v Robbie Donnelly (Kilkenny) 

           

                                                ,

Minor Doubles

1. JJ English/Brian Mahon (Kilkenny) v Keith Armstrong/Bryan Kehoe (Wm)

2. John Walsh/Pauric Cooney (Kk) v Ronan Kelly/Darragh Clinton (Wm)

3. Robbie Donnelly/Mark Dowling (Kk) v Robert Fox/Dylan Sheridan (Meath)

4. Emmet Landy/Darragh O’Shea (Kk) v Daniel Curry/Aaron Kinsella (Ww)

 

 

Under 21 Singles

 A. Adrian Farrell (Kilkenny) v Fergal Lalor (Kilkenny)

 

 1. Niall O’Connor (Laois) v Patrick Brennan (Kilkenny),

 2. Wayne Kinsella (Wicklow) v Winner (A)

                                               

 

Under 21 Doubles        

Fergal Lawlor/Ronan Egan (Kilkenny) v Patrick Brennan/Adrian Farrell (Kilkenny)

 

           

Junior B Singles

1.      Maurice Murray (Kildare)      

2.      James Nolan    (Wexford)  v  Andrew Hosey (Kilkenny)     

3.      Cian O’Dálaigh (Dublin)  v    Dylan Stenson (Westmeath)              

4.      James Molloy (Kildare)  v  Eoin Redmond (Wexford)

5.      Sam Temple    (Kildare)  v  Diarmuid Burke (Kilkenny)                  

6.      Michael Goggins (Wexford)  v  Kevin Barrett (Carlow)

7.      Paddy Farrington (Westmeath) v  Danny O’Reilly (Dublin)

8.      Ger Anthony (Kilkenny)

9.      Jason Murphy (Wexford)

10.  Stephen Smullen (Kildare)  v  John O’Neill (Kilkenny)        

11.  Gary Balfe (Kildare)   v   Michael Donovan (Laois)  

12.  Garry Delaney (Kilkenny)  v  David Kenny (Wexford)                                

13.  Padraic Roberts (Wexford)   v  Larry Brennan (Laois)

14.  Anthony Martin (Kilkenny)  v  Brendan O’Toole (Kildare)             

15.  Ken Gannon (Dublin) v  Paddy Farrelly (Westmeath)

      16. Peter Flanagan (Meath)                                                                                  

 

 

 

Junior B Doubles

A.   Kevin Barrett/Aaron Geoghegan (Carlow) v Dan Breen/Brendan Hyland (Kk)

B.   James Stanners/Ch Carty (Wexford) v Stephen Smullen/Ciarán Tackabery (Kil)

C.   Padraic Roberts/Tom Armstrong (Wex) v James Molloy/Brendan O’Toole (Kil)

 

 

1.      Peter McGrath/Paddy Haughton (Wexford)  v Winner (A)

2.      John O’Neill/T Archibald (Kildare)  v Larry Brennan/Wesley Neale (Laois)

3.      Diarmuid Burke/Anthony Martin (Kk)  v  Cian O’Dálaigh/Danny O’Reilly(D)      

4.      Ken Gannon/Anthony O’Sullivan (Dublin)  v Winner (B)

5.      Jason Murphy/Jonathon Westlake (Wexford)  v  Jamie/Gary Balfe (Kildare)          

6.      Murt Doyle/Steve Doyle (Carlow) v  Damien Carty/PJ Tobin (Kildare)

7.      Michael Donovan/Joe Brennan (Laois) v Winner (C)            

8.  Peter Flanagan/Eugene O’Reilly (M) v Paddy Farrelly/Pat Farrington (Wm)      

 

 

 

Junior Singles

A.    Tomás Lennon (Laois)  v  James Gregan (Wicklow) 

B.     Kirk Green (Kilkenny)  v  Keith Kavanagh (Wicklow)         

C.     Garry Donoghue (Wicklow)  v  Padraig Townsend (Carlow)

D.    Ger McGrath (Kilkenny)  v  Miley Connors (Wexford)        

E.     Brendan Burke (Kilkenny)  v  Peter Whelan  (Laois)            

F.      Dara Ward (Kildare) v  Chris Doyle (Wicklow)                                            

G.    Shem Kelly (Kilkenny) v  David Donovan (Carlow)                        

H.    Stephen Quinn (Meath)  v  Mick O’Donnell (Dublin)                                   

       I    Keith Bourke (Dublin) v Brian Doherty (Offaly)                 

 

1.      Ciarán Neary (Kilkenny)  v Winner (A)

2.      Peter Reilly (Meath)  v Winner (B)

3.      Pat O’Donnell (Wicklow)  v Winner (C)

4.      Daniel Fenlon  (Carlow)  v Winner (D)

5.      Darren O’Toole (Wexford)  v Winner (E)     

6.      Daniel Love (Kilkenny)  v Winner (F)

7.      Jerome Willoughby (Wicklow)  v Winner (G)

8.    Winner (H) v Winner (I)

 

 

 

Junior Doubles

1.Brian Doherty/Michael O’Brien (Offaly)   

2.Kirk Green/James Hennessy (Kilkenny)  v Joe Cummins/Peter O’Reilly (Meath)

3.Ciarán Neary/Brendan Burke (Kilkenny) v Chris Doyle/James Gregan (Ww)      

4.Thomás Lennon/Ray Fogarty (Laois)  v  Dara Ward/PJ McGrath (Kildare)

5.Darren O’Toole/Malachy Whelan (Wex) v Peter Whelan/Andrew Dowling (Ls)

6.Daniel Love/Eoghan Hennessy (Kk)  v  Stephen Quinn/Martin Farrell (Meath) 

7.Daniel Fenlon/Oliver Ryan (Carlow)  v  Noel O’Brien/Sean Ryan (Offaly)          

8.Jerome Willoughby/Keith Kavanagh (Wicklow)    

                       

                                                           

Intermediate Singles

1.      Peter Funchion (Kilkenny) 

2.      Paul Lambert   (Wexford)      

3.      Patrick Funchion (Kilkenny) v  Michael Lennon (Wicklow)

4.      John O’Shaughnessy (Westmeath) v Carl Browne (Meath)

5.      David Hope (Offaly)                                                 

6.      Peter Hughes (Wexford)  v  Nicky Anthony (Kilkenny)                  

7.      Ian Griffin (Dublin)  v William Love (Kilkenny)      

8.      Paul Moran (Kildare)             

                       

 

 

Intermediate Doubles

  1. David Hope/Conor O’Brien (Offaly)            
  2. Patrick & Peter Funchion (Kilkenny)  v  Micky Berry/Miley Cash (Wexford)         
  3. Nickey Anthony/Eddie Bourke (Kikenny)    
  4. Peter Hughes/Paul Lambert (Wexford)         

 

 

Senior Singles

  1. Michael Walsh (Kilkenny) v Ian Griffin (Dublin)
  2.  Niall O’Connor (Kildare) v Johnny Willoughby (Wicklow)
  3. Nicholas Anthony (Kilkenny) v Gavin Buggy (Wexford)

      D.  Patrick Funchion (Kilkenny) v Eoin Kennedy (Dublin)

 

1. Robert McCarthy (Westmeath) v Winner (A)

2. Peter Funchion (Kilkenny) v Winner (B)

3. Michael Gregan (Wicklow) v Winner (C)

4. Brian Carroll (Meath) v Winner (D)          

 

 

Senior Doubles

A. Patrick/Peter Funchion (Kilkenny) v Niall O’Connor/Paul Moran (Kildare)       

 

1. Brian Carroll/Tom Sheridan (Meath) v Winner (A)  

2. Michael Gregan/Johnny Willoughby (Ww) v Eoin Kennedy/Ian Griffin (Dublin)

           

                                               

                       

O35 A Singles

1. Gavin Buggy (Wexford) v Adrian Benson (Dublin)                                 

2. Oliver Ryan (Carlow)                                

                                                                                   

 

O35 A Doubles

Adrian Benson/Ian Griffin (Dublin) v Gavin Buggy/Tommy Hynes (Wexford)  

 

O35 B Singles

A. Paddy Doyle (Wicklow) v Gary Balfe (Kildare)  

B. Robert Byrne (Wexford) v Declan Jordan (Wicklow)      

C. Barry McWilliams (Wexford) v Noel Winders (Kildare) 

D. Johnathan Westlake (Wexford) v Stewart Heslin (Louth)                                   

E. John Morrissey (Kilkenny) v Oliver Ryan (Carlow)

 

1. David Redmond (Wexford) v Winner (A)            

2. Winner (B)  v Winner (C)  

3. Conor O’Connor (Meath) v Winner (D)                                                                

4. Billy Cadell (Louth) v Winner (E)

                                   

                       

O35 B Doubles

1.      Stephen Barcoe/John Morrissey (Kk)  v  Pat Doyle/Declan Jordan (Wicklo w)

2.      Justin Heffernan/Tommy Hardy (Wexford)  

3.      Alan Smith/Stuart Heslin(Lh)  v Barry McWilliams/David Redmond (Wex)

4.    Billy Higginbotham/Noel Winders (Kildare) v Conor /Tomás O’Connor/(Mth)       

 

 

Masters A Singles

Michael Walsh (Kilkenny) v Conor O’Brien (Offaly)                                               

 

 

Masters A Doubles

Michael Walsh/D J Carey (Kilkenny)

 

 

Masters B Singles         

      A. Gavin Grace (Kildare) v Mick Fogarty (Laois)          

      B. Gary Bolger (Kildare) v Ray Fogarty (Laois)

 

1.      Stephen Barcoe (Kilkenny)  v Winner (A)

2.      John Roche (Wexford) v Winner (B)                                                

3.      Michael Sheridan (Meath) v Alan Smith (Louth)

4.    Billy  Higginbotham (Kildare) v Damien Kelly (Wexford)                                       

                                   

Masters B Doubles

1.      John Roche/Shane Rossiter (Wex) v Christy Donnelly/George Ryan (D)

2.      Damien Kelly/Ricky Barron (Wexford) v Gavin Grace/Gary Bolger (Kildare)

                                   

 

Silver Masters A Singles

1.      Tom O’Keeffe (Kilkenny) v John Ryan (Carlow)

2.    Paul Dowling (Kilkenny) v Pat Quaile (Wicklow)

                                   

                       

Silver Masters A Doubles

1.      Paul Dowling/Chris Dunne (Kk) v Mick O’Donnell/Fergal O’Riain (Dub)  

2.    Tom Sheridan/John Leahy (Meath) v Tom O’Keeffe/Tom Dooley (Kilkenny)

 

 

Silver Masters B Singles

 

1.      Jimmy Shanahan (Kilkenny) v Ricky Barron (Wexford)                  

2.      Tom Cummins (Wexford)  v John Quinn (Wicklow)                        

3.      Mick Armstrong (Wexford) v PJ Tobin (Kildare)                 

4.      Oliver Maguire (Louth) v Richard Ryan (Wexford) 

           

                                                           

Silver Masters B Doubles

     A. Jimmy Shanahan/John Duggan (Kk) v James Travers/Kevin Kelly (Kil)        

 

1.      Tom Cummins/Richard Ryan (Wexford)  v  Winner (A)      

2.    Mick Armstrong/P Coleman  (Wex) v John Quinn/Michael O’Neill (Ww)   

           

 

Golden Masters A  Singles

     A.   Paul Ruane (Kildare) v John Leahy (Meath)

     B.   Tom Dooley (Kilkenny) v Pauric Maguire (Kildare) 

     C.   Jimmy Purcell (Kilkenny) v Paddy Donovan (Laois)    

     D.   Eamon Rice (Wicklow) v Philly Parsons (Kilkenny)

 

1.      Billy Bourke (Kilkenny)  v  Winner (A)

2.      Robbie McCarthy Snr. (Westmeath)  v  Winner (B)

3.      Mick Dowling (Kildare)  v  Winner (C)        

4.      Frank Daly (Dublin)  v  Winner (D)

 

                       

                       

Golden Masters A Doubles

    A.  Martin Lawlor/Philly Parsons (Kilkenny) v Frank Daly/Frank Kerins (Dublin)

    B  Jimmy & Eamon Purcell (Kilkenny) v Mick Dowling/Pauric Maguire (Kildare)

           

1.      Christy Mc Govern/Jimmy Reilly (Meath) v Winner (A)

2.      Billy Bourke/Billy Walsh (Kilkenny) v Winner (B)

           


Golden Masters B Singles

1.      Pat Funchion (Kilkenny) v Martin McKenna (Dublin)                      

2.      Richie Culleton (Wexford) v Joe Brennan (Laois)                

3.      Anthony Mulligan (Westmeath) v John Duggan (Kilkenny) 

4.    Niall Leavy (Kildare)  v Stephen Murphy (Wexford)                       

 

 

Golden Masters B Doubles

      A.  Martin & Kevin McKenna (Dublin)  v  Paddy Kelly/Charlie Kelly (Louth)

     

1.      Pat Funchion/Paddy Fennelly (Kk)  v  Andy Mulligan/Brendan Heaton (Wm) 

2.      Richard Culleton/John Bail (Wexford) v  Winner (A)

                       

 

 

Emerald Masters A Singles

      A. Frank Kerins (Dublin)  v Gerry McGrath (Wicklow)

      B. John Kelly (Louth) v Eamonn Purcell (Kilkenny)

   

1.      Johnny Brennan (Kilkenny) v Winner (A)

2.      Martin Clancy (Carlow) v Winner (B)                                   

3.      Joe Hennessy (Kilkenny) v Benny Doyle (Wexford)                        

4.    Jimmy Reilly (Meath) v Billy Walsh (Kilkenny)       

 

 

Emerald Masters A Doubles

Johnny Brennan/Joe Hennessy (Kk) v Gerry McGrath/Tom O’Malley (Wicklow)

 

 

Emerald Masters B Singles

      A.  Eddie Dunne (Laois) v Liam Mahon (Kilkenny)       

      B.  Jimmy Dunne (Wexford) v John Wafer (Wicklow)

 

1.      Brendan Murphy (Wexford) v Winner (A)

2.      Gerry Murphy (Kilkenny) v Winner (B)        

3.      Tom Byrne (Wexford) v Charlie Kelly (Louth)

4.      Mick Tiernan (Louth) v Kevin McKenna (Dublin)    

                                   

 

Emerald Masters B Doubles

1.      Billy Love/Ned Lawlor (Kilkenny)  v Tom Byrne/Jimmy Dunne (Wexford)

2.      Eamon Sunderland/Mick Doyle (Carlow) v Gerry Murphy/Liam Mahon (Kk)

  

 

Diamond Masters A Singles

1.      Tony Breen (Wexford) v Seán Devlin (Louth)                      

2.      Paddy Murray (Dublin) v Seán Ryan (Carlow)                                 

3.      Richard Willoughby (Wicklow) v Harry Lacey (Wexford)               

4.      John Rossiter (Carlow) v Pat Doyle (Wicklow)                    

                       

 

Diamond Masters A Double 

      A. Pat Doyle/Richard Willoughby (Wicklow) v Jimmy Neary/Pat Savage (Kk)

           

1.      John Rossiter/Sean Ryan (Carlow) v Paddy Reilly/Michael Reade (Kk)      

2.      Eugene Kennedy/Vinney Farrell (Dublin)  v  Winner (A)     

 

           

 

Diamond Masters B Singles

1.      Michael Dalton (Kilkenny) v Mick Doyle (Carlow)

2.    Miley Byrne (Wexford) v John O’Donnell (Kildare)

                       

           

 

Diamond Masters B Doubles

Michael Dalton/Jim Dooley (Kilkenny)

 

 

Ruby Masters Singles

      A.  Joe Heslin (Louth) v Marcus Henry    (Dublin)

      B.  Jimmy Neary (Kilkenny) v John Molloy (Dublin)

      C.  Jim Doyle (Wexford) v Dermot Howard (Kildare)

 

1.      Paddy Reilly (Kilkenny) v Winner (A)

2.      Ned Buggy (Wexford) v Winner (B)

3.      Willie Pratt (Kilkenny) v Eugene Kennedy (Dublin)                                    

4.      Andy Ryan (Carlow) v Winner (C)               

           

                       

Ruby Masters Doubles

1. Ned Buggy/Garth Somers (Wexford)

2. John Molloy/Marcus Henry (D) v Anthony Campbell/Dermot Howard (Kildare)           

 

Over 70 Singles  

      A.  Jim Dooley (Kilkenny) v Jim Conneely (Dublin)                  

 

1.      Pat Ryan (Dublin) v Mick O’Brien (Dublin)             

2.    Eddie Flynn(Dublin) v Winner (A)               

 

               

 

Over 70 Doubles

1.    Mick O’Brien/Jim Conneely (Dublin) v Eddie Flynn/Pat Ryan (Dublin) 

 

 

 

Ladies Minor Singles

1.      Aoileen Hennessy (Kilkenny) v Áine O’Keeffe (Kildare)    

2.    Kirsty Maher (Kilkenny) v Kate Dagg (Kildare)                                           

 

 

Ladies Minor Doubles

Aoileen Hennessy/Kirsty Maher (Kilkenny)

 

 

Ladies Junior B Singles        

1.      Marie McCarthy (Dublin)      

2.      Christina Donoghue (Offaly) v Michelle Nolan (Carlow)                

3.      Serina Dempsey (Offaly) v Ellen O’Connor (Kildare)                                  

4.      Celine Donoghue (Offaly) v Aisling Maher (Kilkenny)                                

5.      Trish Smith (Offaly) v Denise Love (Kilkenny)                    

6.      Niamh Murphy  (Wexford)   

7.      Natasha Patrizi (Westmeath) v Niamh Dunne (Laois)           

8.    Sabrina Hughes (Dublin)                                           

 

 

Ladies Junior B Doubles

1.    Denise Love/Aisling Maher (Kilkenny) v Celine Donoghue/Trish Smith (Offaly)

2.    Natasha Patrizi/Claire Nolan (Wm) v Marie McCarthy/Susan Keegan(Dublin)

3.    Christina Donoghue/Serina Dempsey (Oy) v Leah Dunphy/Rachel Delahunty (Ls)

4.  Sabrina Hughes/Audrey McCormack (Dublin)

 

 

Ladies Junior Singles

1.      Tanya O’Toole (Wexford) v Niamh Egan (Westmeath)                                

2.      Marguerite Gore (Wexford) v Winner (1)                             

 

                                   

Ladies Junior Doubles

Tanya O’Toole/Una Hughes (Wexford)

 

 

Ladies Intermediate Singles

1.      Aoife McCarthy (Westmeath) v Maria Walsh (Kilkenny)

2.      Rachel Hogan (Kilkenny) v Ciara Mullins (Carlow)

3.      Mary Phelan (Kilkenny) v Karen Lawlor (Louth)     

4.      Ciara Mahon (Kilkenny) 

                       

           

                       

Ladies Intermediate Doubles

Ciara Mahon/Mary Phelan (Kilkenny) v Rachel Hogan/Maria Walsh (Kilkenny)

 

 

Ladies Senior Singles

1.      Aoife McCarthy (Westmeath) v Karen Lawlor (Louth)                    

2.    Patricia Doyle (Wicklow) v Winner (1)         

           

 

Ladies Senior Doubles

Aoife McCarthy/Niamh Egan (Westmeath) v Patricia Doyle/St Doyle (Wicklow)
Comments