News‎ > ‎News‎ > ‎

Kilkenny 40x20 Adult Draws Draws 2012

posted 8 Jan 2012, 05:22 by Unknown user   [ updated 8 Jan 2012, 05:22 ]


 Minor Singles

A.    Sean Tierney (Kells) vEion Delaney (O’Loughins

B.     Ger Dunne (Kells) v Fergal Lalor (Talbot’s inch)                  

C.    Adrian Farrell (Mothel) v Eoin Doyle (Clogh)                

D.   Brendan Hyland, (Kells) v Enda O’Donoghue (Talbot’s inch)

1.    Ronan Egan (Clogh)  v Winner A                  

2.    Stephen O’Dwyer(Kells) v Winner B     

3.    Patrick Brennan (Mothel)           V Winner C  

4.    Cillian Treacy (Kells) v Winner D

Draw follows Through

 

Minor Doubles

  1. Eoin Delaney/Johnny Mulholland (O’Loughlins) v Eoin Doyle /Ronan Egan (Clogh)   

 

  1. Cillian Treacy/Stephen O’Dwyer (Kells) v Winner A
  2. Adrian Farrell /Patrick Brennan (Mothel) v Sean Tierney/Brendan Hyland (Kells)  

 

Final  Winner 1 v Winner 2

Junior (B) Singles

 

  1. Kevin Law (Mullinavat) v Dan Breen (Kells)

 

  1. Shane Walsh(Windgap) v  Keith Walsh (O’Loughlin’s)  
  2. Eoin Brannigan (O’Loughlin’s) v  Vincent O’Neill  (Goresbridge) 
  3. PJ Barron  (Windgap) v Dennis Dowd  (St.Canices)
  4. Stephen Hally (O’Loughlin’s)   v Aaron Davitor (Goresbridge)
  5. Alan Smith (O’Loughlins)   v Aaron Butler (Windgap)  
  6. Niall Mullally (Kells)  v  Winner A
  7. John Fitzgerald (Kells) v James Burke (O’Loughlins)
  8. Sean Foley (Windgap)  v Noel Doherty (O’Loughlin’s)

Junior(B) Doubles

  1.  
  2. Eddie Clifford/ Dennis Dowd. (St.Canices).  v Alan Smith/Keith Walsh (O’Loughlins)   
  3. Vincent O’Neill /Aaron Davitor (Goresbridge)v Peter Dowling / Eamon Hayse (St.Canices).
  4. Kevin Law/Partner (Mullinavat),   v John Fitzgerald/Andrew O’Dwyer (Kells) v
  5. Cian Ryan/Darren Walsh  (Windgap)  M.Delaney /Dylan Clifford(St.Canices)

 

  1. PJ Barron/Aaron Butler (Windgap) V Winner  A
  2.  Stephen Hally part (O’Loughlins) v Winner B
  3. Shane Walsh/Sean Foley (Windgap) v Winner C
  4. Eoin Brannigan/ James Burke (O’Loughlin’s) v Winner D

Draw follows through

Junior Singles         

  1. John O’Neill (Goresbridge) v Eamon Foley(Kells)    
  2. Eamonn Hawe (Windgap) v Andrew Hosey(Clogh)

 

  1. Kevin Woods (St.Canices) v  Winner  A
  2. Niall Doherty  (O’Loughlin’s v Winner B
  3. PJ Hawe (Windgap) v Keith Clifford (St. Canices)
  4.  Padraig Maher (Clogh)

Draw follows through 

Junior Doubles

  1. Crissie Dawson/Graham Clifford (St. Canices) vEamon Foley/Dan Breen (Kells)
  2. Niall Doherty/ Noel Doherty v Andrew Hosey/ Padraig Maher (Clogh)
  1. Kevin Woods/Jimmy Long (St.Canices) v Winner A
  2.  PJ Hawe/Partner(Windgap) v Winner B

 

Draw follows through

Intermediate Singles       

  1. Phily Lonergan (Windgap)v Peter Funchion (Kells)
  2. John Morrissey, (O’Loughlin’s) v Anthony Martin (Kells)

 

  1.  Colm Love (Clogh) v  Winner A
  2. Diarmuid Burke (Kells) v Winner B

Intermediate Doubles

 

  1. Philly Lonergan /Part (Windgap)v Anthony Martin/ Diarmuid Burke(Kells)    
  2. John Morrissey/Seamus Kavanagh (O’Loughlins)  v Brendan Hosey/Andrew Lawlor (Clogh)

Final  Winner 1 v Winner 2

Senior Singles

  1. William Love (Clogh)  v Brian Manogue(Kells)    
  2. Nicholas Anthony.(Mullinavat)v  Ciarain Neary (Talbot’s inch)
  3. Michael Duxie Walsh (Talbot’s inch) v Eddie Burke, (O’Loughlin’s) 
  4. D.J.Carey (Goresbridge) v Ger McGrath, (Kells)      

Draw follows through

Senior B Singles

 

 

  1. Patrick Funchion (Kells)  v Patrick Nolan (Mothel)
  2. Ger Anthony, (Mullinavat)  v Eoghan Hennessy (Clogh).
  3. Shem Kelly (Mothel) v Canice Quigley (St Canices)
  4. Stephen Barco (Goresbridge) v Brendan Burke, (Kells)

Draw follows through


Senior Doubles

  1. Brendan Burke /Diarmuid Burke (Kells) v Eoghan Hennessy /Partner (Clogh)
  2. William Love / Daniel Love Clogh)v  Shem Kelly/Patrick Nolan (Mothel)
  3. Canice Quigley/Sean Guigley (St.Canices) v Ciarain Neary/Partner  (Talbot’s inch 

 

 

  1. Michael Duxie Walsh /Partner (Talbots inch) V Winner A
  2. Nickey Anthony/Ger Anthony (Mullinavay) v Winner B
  3. Eddie Burke/Joe Hennessy (O’Loughlin’s)  V Winner C  
  4. Timmy Clifford/ Michael Clifford (St Canices) v Patrick/Peter Funchion(Kells)

Draw follows through


Masters Singles

  1. Murt Lalor (Talbot’s inch) v Joe Walsh (Mullinavat)
  2. Philly Parsons, (O’Loughlin’s)  v Nickey Reilly  (Talbot’s inch)
  3. Johnny Brennan (Mothel v Joe Hennessy(O’Loughlins)
  4. Joe Hickey (Talbots inch) v Billy Bourke (O’Loughlins)

Draw follows through

Masters A Singles 

  1. Eamonn Purcell (Windgap) v  Billy Walsh (O’Loughlins)
  2.  Chris Dunne (O’Loughlins) v Paul Dowling (Mothel
  3. Ollie Falsey (O’Loughlins) v Tom Dooley(Kilfane)
  4. Sean Walsh (Mullinavat)

 

Draw follows through

 

Diamond Masters Singles

  1. Willie Pratt (St.Canices)v Paddy Reilly (Talbot’s inch)
  2. Pat Savage  (Talbot’s inch) v Jim Dooley (O’Loughlins)

 

  1. Jimmy Neary (Talbot’s inch) v Winner A
  2. Seamus Reade (Talbot’s inch) v Winner B

Masters  Doubles

 

  1. Paul Clifford/David Clifford. (St Canices) v Ollie Falsey/Chris Dunne (O’Loughlin’s
  2. Willie Pratt/ Partner . (St Canices) v Sean Walsh/ Joe Walsh (Mullinavat)
  3. Philly Parsons/Billy Walsh, (O’Loughlin’s) vEamonn Purcell/ Partner (Windgap)
  4. Nickey Reilly/Joe Hickey (Talbots inch) v JohnnyBrennan/Paul Dowling (Mothel)

Draw bfollows through

 

 

Masters A Doubles

 

  1. Tom Dooley/Eamon Holohan (Kilfane) v Jimmy Neary/Pat Savage (Talbots inch)

 

  1. John Ryan /Simon Walsh (Windgap) v Winner A
  2. Joe Anthony/Liam Law. (Mullinavat) v Seamus Reade/Paddy Reilly(Talbots inch)

Final Winner 1 v Winner 2

 

Masters B Doubles

  1. Michael Dalton /Jimmy Shanrahan (Kilfane) v David Bourke/Danny Bourke (Mothel)
  2. Pat Funchion/Paddy Fennelly (Kells)  v Jim DooleyJohn Duggan  (O’Loughlin’s)  
  3. v Billy Love / Ned Lawlor (Clogh) v Eddie English/ Liam Mahon (Goresbridge)
  4. Ml O’Shea /Jimmy Purcell  (Windgap)

Draw follows through

Masters B Singles

  1. Gerry Murphy (Goresbridge) v  Paddy Fennelly Kells)  
  2. Eamonn Holohan (Kilfane) v John Ryan (Windgap)
  3. Jimmy Purcell (Windgap) v Jimmy Shanrahan (Kilfane)
  4. Tom OKeeffe (Kilfane) v  Pat Funchion(Kells).

 

Draw  follows through

Masters C  Singles

 

 

  1.  Simon Walsh(Windgap)  v Michael Dalton (Kilfane)  
  2. Eddie English (Goresbridge) v John Duggan (O’loughlins)
  1. Ml O Shea (Windgap) v Winner A
  2. Joe Anthony (Mullinavat) v Winner B

 

Final Winner 1 v Winner 2

8

Ladies Singles

A.    Catherine Foley (Windgap v Tina O’Brien (Goresbridge)

  1. Mary Phelan (Clogh)  v Winner  A
  2. Julie Walsh (Windgap)  v Rebecca Mulholland (O’Loughlins)
  3. Marie Walsh (Kells) v Ciara Mahon (Clogh)
  4. Anne-Marie Hawe  (Windgap)  v Rachel Hogan (Kilfane) v

 

Draw follows through 
Comments