News‎ > ‎News‎ > ‎

COMHAIRLE LIATHRÓID LÁIMHE LAIGHEAN 60x30 Championships 2013

posted 8 Jun 2013, 12:17 by ger doyle   [ updated 10 Jun 2013, 14:55 ]

Minor Singles

      A.    Patrick Brennan (Kilkenny)  v  Dylan Sheridan (Meath)

      B     Martin Mullins (Carlow)  v  Brendan Hyland (Kilkenny)

 

  1. Galen Riordan (Wexford)  v  Eoin Doyle (Kilkenny)
  2. Robert Fox (Meath)  v John Walsh (Kilkenny) 
  3. Winner (A)  v  Winner (B)
  4. Evan Sheridan (Meath)  v  Brian Mahon (Kilkenny)

 

Minor Doubles

  1. Evan Sheridan/ Robert Fox (Meath)  v  Eoin Doyle/Brian Mahon (Kilkenny).
  2. Patrick Brennan /Adrian Farrell (Kilkenny)  v  Winner (1)

 

Under 21 Singles

  1. Eoghan Hennessy (Kilkenny)  v  Pauric Maher (Kilkenny)

 

Under 21  Doubles

  1. Cory Murphy/Dean Power (Wexford)  v  Eoghan Hennessy/Pauric Maher (Kilkenny)

 

 

Junior B Singles

A.     Pat Farrington (Westmeath)  v  Gary Kelly (Louth)

B.    JR Finn (Wexford)  v  Fergal Lalor (Kilkenny) 

      C.     Danny Reilly (Dublin)  v  Gary Donoghue (Wicklow)

      D.     Padhraic Roberts (Wexford)  v  John O Neill  (Kilkenny

      E.     Dan Breen (Kilkenny)  v  Stephen Doyle (Carlow)

 

1.       Conor O’Connor (Meath)   v  Winner (A)

2.       Michael Donovan (Laois)  v  Winner (B)

3.       Anthony Martin (Kilkenny)  v  Martin Doyle (Carlow)

4.       Chris Doyle (Wicklow)  v  Winner (D) 

5.       Peter Whelan (Laois)  v  Dylan Stenson (Westmeath) 

6.       Diarmuid Burke (Kilkenny) v  Winner (C)

7.       Sam Temple (Kildare)   v  Kevin Cooke (Offaly)

8.       Brendan Burke (Kilkenny)  v  Winner (E)

           Draw follows through

 

Junior B Doubles

     A.       Danny Reilly /Ptr (Dublin)   v   Gary Kelly /Billy Caddell (Louth)

  1. Mick O’Brien/Sean Ryan (Offaly)  v   Richard Farrell/Pat McCabe (Meath) 
  2. Gary Donoghue/Chris Doyle (Wicklow) v   Tomás Lennon/ Ray Fogarty(Laois)  
  3. Michael Donovan/Eddie Dunne (Laois)   v  Damien Kelly/Ned Connors (Wexford)
  4. John Farrell/Vinny Farrell (Meath)  v   Diarmuid Burke /Brendan Burke (Kilkenny)
  5. Peter Whelan/Andrew Dowling (Laois)  v  Winner (A)
  6. Seamie O’Neill/Paul Cleary (Wexford)  v  Brendan Hosey/ Andrew Lawlor (Kilkenny)
  7. Stephen Doyle/Martin Doyle (Carlow)  v  Dan Breen/Anthony Martin (Kilkenny)
  8. JR Finn/Alan O’Neill (Wexford)  v   Fergal Lalor/John ONeill (Kilkenny) 

       Draw follows through

Junior Singles  

A.         Peter McGrath (Wexford)   v  Ger McGrath (Kilkenny)

B.         David Kenny (Wexford)  v  Shem Kelly (Kilkenny) 

C.         Miley Connors (Wexford)  v  Andrew Hosey (Kilkenny)

D          Brian Doherty (Offaly)  v  Shane Hennelly (Dublin)

 

1.       Peter Flanagan (Meath)  v  Conor O’Brien (Offaly) 

2.       Keith Kavanagh (Wicklow) v  Winner (A)

3.       Adrian Benson (Dublin) v  Winner (B)

4.       Stephen Quinn (Meath)  v  Jerome Willoughby (Wicklow)

5.       Paul Lambert (Wexford)  v  Mick O’Donnell (Dublin)

6.       Daniel Fenlon (Carlow) v  Winner (C)

7.       Darren O’Toole (Wexford)  v  Robert Cleary (Dublin)

8.       Ger Anthony (Kilkenny)  v Winner (D)

        Draw follows through

 

Junior Doubles

1.       Stephen Quinn/ Mark Farrell (Meath)  v  Paddy Haughton/Michéal Busher, (Wexford)

2.       Keith Kavanagh /James Gregan (Wicklow)  v  Miley Connors/Michael Goggins (Wexford)

3.       Peter Flanagan/Ptr (Meath)  v  Brian Doherty/Conor O’Brien (Offaly)

4.       Peter Hughes/Paul Lambert (Wexford)  v  Mick O’Donnell / Fergal O’Riain (Dublin)

5.       Jason Murphy/Johnny Westlake (Wexford) v  Andrew Hosey / Ptr (Kilkenny)

6.       Peter McGrath/David Kenny (Wexford)

7.       Adrian Benson /Robert Cleary (Dublin)  v  Darren O’Toole/Malachy Whelan (Wexford) 

8.       Ger Anthony/Ger McGrath (Kilkenny)

       Draw follows through

 

 

Intermediate Singles

  1. Gary McConnell (Meath)  v  Kirk Greene (Kilkenny)
  2. Daniel Love (Kilkenny)  v  Micky Berry (Wexford) 
  3. William Love (Kilkenny)  v  Ian Griffin (Dublin)
  4. David Hope (Offaly)  v  John O’Shaughnessy (Westmeath)

Draw follows through

 

 

Intermediate Doubles

  1. Gary McConnell/Peter Reilly (Meath)  v  Ian Griffin/Keith Bourke (Dublin)
  2. William & Daniel Love (Kilkenny)  v  David Hope/Noel Murphy (Offaly)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

O35 A Singles:

  1. John Ryan  (Carlow)  v  Colm Love (Kilkenny)
  2. Gavin Buggy (Wexford)  v  Winner (1)

 

O35 A Doubles:

  1. John Ryan/ Oliver Ryan (Carlow)  v  Nickey Reilly/Colm Love (Kilkenny),

 

 

O35 B Singles:

       A.  Gary Balfe (Kildare)  v  Billy Caddell (Louth)

 

  1. Stephen Barcoe (Kilkenny)  v  Winner (A)
  2. Thomas O’Connor (Meath)  v  John Morrissey (Kilkenny)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

O35 B Doubles:

  1. Stephen Barcoe/John Morrissey (Kilkenny)  v  Noel Winders /Gavin Grace (Kildare)
  2. Gary Balfe/Gary Archibald (Kildare)  v  Winner (1)

 

 

Masters A Singles

  1. Michael Walsh (Kilkenny)  v  Noel Murphy (Offaly)
  2. Tommy Hynes (Wexford)  v  Eddie Burke (Kilkenny),
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Masters A Doubles

  1. Tommy Hynes/Paul Carthy (Wexford)  v  D J Carey/ Michael Walsh (Kilkenny)

 

 

Masters B Singles

       A.   Dan Kelly (Dublin)  v  Brian McCarthy (Westmeath)

       B.   John Mullins (Offaly). v  George Ryan (Dublin)

 

  1. Sean Ryan (Offaly)  v Winner (1)
  2. John Roche (Wexford)  v  Winner (2)
  3. Neillie Morrison (Kildare)  v  William Holden (Kilkenny)
  4. Damien Kelly (Wexford)  v  Ray Ryan (Kilkenny) 

Draw follows through

 

 

Masters B Doubles

      A.    Ricky Barron/PJ Lacey (Wexford)  v  George Ryan/Ptr (Dublin)

       B.   Neillie Morrison /Jamie Travers (Kildare)  v  David & Paul Clifford (Kilkenny)

 

  1. Noel & William Holden (Kilkenny)  v  Winner (A)
  2. Declan Cooke/John Mullins (Offaly)  v  Winner (B)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Silver Masters A Singles

  1. Egin Jensen (Dublin)  v  Paul Dowling (Kilkenny)
  2. Paddy Donovan (Laois)  v  Nickey Reilly (Kilkenny)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

Silver Masters A Doubles

  1. Tom Sheridan/ John Leahy (Meath)  v  Chris Dunne /Paul Dowling (Kilkenny),
  2. Egin Jensen/Frank Daly (Dublin)  v  Mick Armstrong/Tommy Armstrong (Wexford),
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Silver Masters B Singles

  1. Ricky Barron (Wexford)  v  Jimmy Shanahan (Kilkenny)
  2. Tom O’Keeffe (Kilkenny)  v  Frank Maddock (Wexford)
  3. Noel Holden (Kilkenny)  v  Martin McKenna (Dublin)
  4. Tom Dooley (Kilkenny)  v  Jamie Travers (Kildare)

Draw follows through

Silver Masters B Doubles

  1. Frank Maddock/Donal Doyle (Wexford)  v  Martin McKenna/Kevin McKenna (Dublin)
  2. Tom O’Keeffe/Tom Dooley (Kilkenny) v  Winner (1)

 

 

Golden Masters A Singles

  1. John Leahy (Meath)  v  Robert McCarthy (Westmeath)
  2. Frank Daly (Dublin)  v  Eugene Downey (Kilkenny)
  3. Pechelli English (Wexford)  v  Jimmy Purcell (Kilkenny)
  4. Eamonn Rice (Wicklow)  v  Mick Dowling (Kildare)

Draw follows through

 

 

Golden Masters A Doubles

      A      Jim Guilfoyle/Billy Mullins (Offaly)   v  Jimmy & Eamonn Purcell (Kilkenny),

 

  1. Eugene Downey /Martin Lalor (Kilkenny)  v  Mick Dowling /Padraig Maguire (Kildare)
  2. Christy McGovern/John Boy Molloy (Meath)  v  Winner (A)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Golden Masters B Singles

       A.   Stephen Murphy (Wexford)  v  Paul Ruane (Kildare)

       B.  Tom Byrne (Wexford)  v  Niall Leavy (Kildare)

 

  1. Kevin McKenna (Dublin)  v
  2. Padraig Maguire (Kildare)  v
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

 

Golden Masters B Doubles

  1. Stephen Murphy/Brendan Murphy (Wexford)  v  Joe Varley/Leon Flanagan (Dublin),
  2. Tom Byrne/Jimmy Dunne (Wexford)  v  Paul Ruane/Niall Leavy (Kildare)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Emerald  Masters A Singles

  1. Johnny Brennan (Kilkenny)  v  Frank Keirns (Dublin)
  2. Jimmy Reilly (Meath)  v  Gerry McGrath (Wicklow)
  3. Tony Breen (Wexford)  v  Martin Clancy (Carlow)
  4. Sean Ryan (Carlow)  v  Eamonn Purcell (Kilkenny)

Draw follows through

 

Emerald Masters A Doubles

      A.    Mick Doyle/Martin Clancy (Carlow)   v  Gerry McGrath/Dick Doyle (Wicklow)

 

  1. Johnny Brennan/Joe Hennessy (Kilkenny)  v  Winner (A)
  2. Jimmy Reilly/Anthony McConnell (Meath)  v  Frank Keirns/Paddy Murray (Dublin)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Emerald  Masters B Singles

       C.   Brendan Murphy (Wexford)  v  John Kelly (Louth)

       B.   Miley Byrne (Wexford)  v  Charlie Kelly (Louth)

 

  1. Mick Tiernan (Louth)  v  Winner (A)
  2. Gerry Murphy (Kilkenny)  v  Winner (B)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Emerald  Masters B Doubles

       A.   Miley Byrne/Aiden Sinnott (Wexford)  v  Gerry Murphy /Billy Love(Kilkenny),

  1. Charlie Kelly/John Kelly (Louth)  v  Winner (A)

 

 

Diamond Masters A Singles   

    1.    Jimmy Neary (Kilkenny)  v  John Rossiter (Carlow)

 

Diamond Masters A Doubles

     1.      Jimmy Neary/Pat Savage  (Kilkenny)  v  John Rossiter /Andy Ryan (Carlow)

 

 

Diamond Masters B Singles

    1.      Sean Devlin (Louth)  v  John O’Donnell (Kildare)

 

Diamond Masters B Doubles

    1.      Sean Devlin /Joe Heslin (Louth) champions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruby Masters Singles

      A.    Michael Dalton (Kilkenny)  v  Anthony Campbell (Kildare)

      B.    Willie Pratt (Kilkenny) v  Dermot Howard (Kildare)

 

  1. Paddy Reilly (Kilkenny)  v  Marcus Henry (Dublin)
  2. Jim Doyle (Wexford)  v  Winner (A)
  3. John Molloy (Dublin)  v  Andy Ryan (Carlow)
  4. Eugene Kennedy (Dublin)  v  Winner (B)

Draw follows through

 

 

Ruby Masters  Doubles

       A.  Jim Dooley/ Michael Dalton (Kilkenny)  v  Mick O’Brien/Pat Ryan (Dublin),

 

  1. Paddy Reilly/Seamus Reade (Kilkenny)  v  Winner (A)
  2. John Molloy/Marcus Henry (Dublin)  v   Dermot Howard/Anthony Campbell (Kildare)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

 

Over 70 Singles        

    1.   Mick O’Brien (Dublin)  v  Jim Dooley (Kilkenny),

 

 

Over 70 Doubles         No entries

 

Ladies Minor Singles  No entries

Ladies Minor Doubles No entries

 

Ladies Junior B Singles

      A      Natasha Patrize (Westmeath)  v  Denise Love (Kilkenny)

 

  1. Ciara Dowling (Laois)  v  Winner (A)
  2. Shauna Carroll (Offaly)  v  Audrey McCormack (Dublin)
  3. Ellen O’Connor (Kildare)  v  Aishling Maher (Kilkenny)
  4. Niamh Dunne (Laois)  v  Sabrina Hughes (Dublin)

Draw follows through

 

 

Ladies Junior B Doubles

  1. Ciara Dowling/Niamh Dunne (Laois)  v  Serena Dempsey/Christina Donohue (Offaly)
  2. Audrey McCormack/Sabrina Hughes (Dublin)  v  Denise Love/Aishling Maher (Kilkenny)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)


Ladies Junior  Singles  No Entries


Ladies Junior Doubles

Denise Doyle/Demi Donovan (Kilkenny) champions

Ladies Intermediate Singles

       A.   Rachel Hogan (Kilkenny)  v  Marie Walshe (Kilkenny)

 

  1. Aoife McCarthy (Westmeath)  v  Winner (A)
  2. Mary Phelan (Kilkenny)  v   Ciara Mahon (Kilkenny)
  3. Winner (1)  v  Winner (2)

 

Ladies Intermediate Doubles

     1.    Mary Phelan/Ciara Mahon (Kilkenny)  v  Rachel Hogan/Marie Walshe (Kilkenny)


Comments