News‎ > ‎News‎ > ‎

All Ireland Juvenile Semi Finals

posted 15 Mar 2011, 06:31 by Unknown user   [ updated 15 Mar 2011, 06:34 ]

GAA Handball All-Ireland 40x20 Juvenile Championships 2011

Semi-finals

Leinster v Ulster

Saturday March 19th, At Kells, Meath, 7.30pm:
U15D: Evan Sheridan/Dylan Sheridan (Meath) v Ramunas Ramauskas/Mantas Zalikas (Monaghan)

Sunday March 20th, At Clogh, Kilkenny, 11.30am:

OIC: Colm Love  Brendan Hosey
U17D: Lauren Barcoe/Mary Wall (Kilkenny) v Michaela McGuigan/Jane Loughran (Tyrone)
U14D: Seamus Sinnott/Ben O’Shea (Wexford) v Niall Allison/Ronan McKay (Tyrone)    
U15D: Aisling Maher/Denise Love (Kilkenny) v Nicole Dynes/Rachael McDonald (Tyrone)  
U16D: Adrian Farrell/Patrick Brennan (Kilkenny) v Patrick McCrory/Pol Clarke (Tyrone)
U16S: Catherine Foley (Kilkenny) v Meave McElduff (Tyrone)
U17S: Elanor Buggy (Dublin) v Monaghan OR Tyrone
U17S: Dylan Walsh (Kilkenny) v Philip Duffy (Armagh)
U17D: Cian O’Dálaigh/Corey Fay (Dublin) v Conal McCavitt/Ciaran Duffy (Armagh)

Sunday March 20th, At Monavea, Laois, 11.30am:   

OIC: Andrew Dowling  Patsy Dowling
U14S: Deirdre Purcell (Kilkenny) v Aoife McConville (Armagh)
U14D: Hannah Dagg/Aine O'Keeffe (Kildare) v Aoibhinn Henderson/Niamh Coleman (Armagh)
U14S: Daniel Curry(Wicklow) v Simonas Seskevicius (Monaghan)
U15S: J.J. English (Kilkenny) v Eugene McGeough (Monaghan)  
U15S: Amy McGrane (Kildare) v Casey Treanor (Monaghan)            
U16S: Martin Mullins (Carlow) v Darren Doherty (Monaghan)
U16D: Shannon Byrne / Michelle Nolan (Carlow) v Clare & Laura Monaghan (Derry)

Connaught v Munster

On Saturday 19th March at St. Comans Roscommon at 11:00am

BU16S: Alan Doonan (Leitrim) v Colin Crehan [Clare]
BU16D: Colm Walshe, Conor Egan (Ros) v Niall Bolton/Colin Corbett [Clare]  
BU17S: Cathal Connelly (Roscommon) v Padraig Buckley [Cork]
BU17D: Alan Ryder, Diarmuid Browne (Mayo) v Ollie Harte/Kieran Cahill [Tipperary]
GU14D: Caoimhe Shanagher, Fiona Tully (Roscommon) v Clodagh Nash/Doireann Murphy [Clare]
GU17S: Jackie Kennedy (Mayo) v Cornelia Prendeville [Kerry]
GU15S: Adhna Ní Bhraonáin (Galway) v Anna Prendeville [Kerry]

On Sunday 20th March at Inverin, commencing at 11:00am

BU14S: Ronán Ó Beoláin (Galway) v Brian Fahy [Clare]
BU14D: Ross Walsh, hAnraoi Whyte (Galway) v Fergal Coughlan/Jamie Keane [Clare] Or Waterford
BU15S: Darragh Mulkerrins (Galway) v Daniel Hayes [Tipperary]   

GU15D: Aoibhe Quinn, Marianne Foody (Sligo) v Natasha Coughlan/Michelle Nihill [Clare] 
BU15D: John Lalor, Shane Richardson (Galway) v Jacob Loughnane/Ciaran Cooney [Clare] 
GU14S: Shannon Keady (Galway) v Roisin Cahill [Tipperary]
GU16S: Ciana Ni Churraoin (Galway) v Alice Akers [Clare] 
 

BYES:
G16D: Martina McMahon/Louise O Riordan [Limerick] 
G17D: Hannah O Brien/Aine Mc Inerny [Clare]

Comments