2014 60x30 Nationals

posted 15 Jul 2014, 00:20 by ger doyle

60x30 National Rules and Information... 

 

- All Matches in the Irish 60x30 Nationals will comprise 1 x 31 ace game, including finals.

 

- Standard rules of 60x30 will apply for all matches. 2 serves will be permitted as per standard rules.

 

- The 60x30 Challenger 3 Ball will be used for Girls 13, 15, 17 & Under and Boys 13 & Under Grades.

 

- The Adult 60x30 Softball will be used for all other grades. 

 

The schedule has been drawn up with every player entering the event guaranteed at least two matches in the 60x30 Nationals.

 

 

GAA Handball 60x30 Irish Nationals 2014

 

Mens Open Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Talbot's Inch, Co. Kilkenny. OIC Martin Lawlor 086-8184598

 

Mens Open Round 1:

10.00am: 1. Ger Coonan/Paul Mullins (Tipperary) v David Hope/Shane O'Neill (Offaly/Tyrone) 

10.30am: 2. Michael Hedigan/Daniel Relihan (Cork) v Michael Walsh/Ciaran Neary (Kilkenny)

 

Mens Open Quarter-Finals:

11.00am: 3. Tom Sheridan/Brian Carroll (Meath) v Winner Match 1 

11.30am: 4. Robbie McCarthy/Colm Jordan(Westmeath/Cork) v Dominick Lynch/CJ Fitzpatrick (Kerry/Limerick) 

12.00pm: 5. Eoin Kennedy/Carl Browne (Dublin) v Gavin Buggy/Tommy Hynes (Wexford)

12.30pm: 6. Dessie Keegan/Joe McCann (Mayo) v Winner Match 2 

 

Mens Open PLATE Semi-Finals:

1.00pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 4

1.30pm: BB. Loser Match 5 v Loser Match 2 

 

Mens Open Semi-Finals:

3.00pm: 7. Winner Match 3 v Winner Match 4 

3.30pm: 8. Winner Match 5 v Winner Match 6 

 

Mens Open PLATE Final:

4.30pm: CC.Winner Match AA v Winner Match BB

 

Mens Open Final:

5.30pm: 9.Winner Match 7 v Winner Match 8 

 

 

Ladies Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Kilfane, Co. Kilkenny. OIC Tom O'Keeffe 087 6547281

 

Ladies Section 1: Round Robin:

10.00am:1. Rebecca Mulholland/Marie Walsh (Kilkenny) v Ciara Dowling/Niamh Dunne (Laois)

11.00am:2.Aoife Quinn/Shona Ruane (Sligo/Mayo)  v Rebecca Mulholland/Marie Walsh (Kilkenny)

12.00pm:3. Ciara Dowling/Niamh Dunne (Laois) v Aoife Quinn/Shona Ruane (Sligo/Mayo)

 

Ladies Section 2: Round Robin:

1.00pm:1. Sabrina Hughes/Lisa McKenna (Dublin) v Kate & Hannah Dagg (Kildare)

 

Ladies PLATE Final:

3.00pm: Runner Up Section 1 v Runner Up Section 2

 

Ladies Final:

4.30pm: Winner Section 1 v Winner Section 2

 

 

 Masters Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Talbot's Inch, Co. Kilkenny. OIC Martin Lawlor 086-8184598

 

Masters Semi-Finals:

2.00pm: 1. Paddy Donovan/Frank Daly (Laois/Dublin) v Rickey Barron/Robert Doyle (Wexford) 

2.30pm: 2. David & Paul Maher (Tipperary) v John Ryan/Canice Quigley (Carlow/Kilkenny) 

 

Masters Plate Final:

4.00pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 2 

 

Masters Final:

5.00pm: 3. Winner  Match 1 v Winner Match 2 

 

 

 

Mens B Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Clonmel, Co. Tipperary. OIC Ken Conway

 

Mens B Section 1: Round Robin:

11.00am:1. Dan Breen/Jason Murphy (Kilkenny/Wexford) v Darragh & Ryan Daly (Tyrone)

12.00am:2. Anthony Donnelly/Sean Murphy (Limerick) v Dan Breen/Jason Murphy (Kilkenny/Wexford)

1.00pm:3. Darragh & Ryan Daly (Tyrone) v Anthony Donnelly/Sean Murphy (Limerick)

 

Mens B Section 2: Round Robin:

1.30pm:1. Diarmuid & Brendan Burke (Kilkenny) v Galen Riordan/Martin Mullins (Wexford/Carlow)

 

Mens B PLATE Final:

4.30pm: AA. Runner Up Section 1 v Runner Up Section 2

 

Mens B Final:

5.30pm: Winner Section 1 v Winner Section 2

 

 

 

Mens C Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Clonmel, Co. Tipperary. OIC Ken Conway

 

Mens C Quarter-Finals:

10.00am:1. Michael Goggins/Miley Connors (Wexford) v Denis Lenihan/Shane Spillane (Tipperary)

10.30am:2. Shane Walsh/Mike Hayes (Clare) v Willie & Jason Cahill (Tipperary)

11.30am:3. Philip O'Carroll/Christopher Enright (Cork/Limerick) v Niall Moroney/Kevin Kennedy (Tipperary)

12.30pm:4. Alan O'Neill/J.R. Finn (Wexford) v Michael Donovan/Cian O'Dalaigh (Laois/Dublin)

 

Mens C PLATE Semi-Finals:

2.00pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 2

2.30pm: BB. Loser Match 3 v Loser Match 4 

 

Mens C Semi-Finals:

3.00pm: 5. Winner Match 1 v Winner Match 2

3.30pm: 6. Winner  Match 3 v Winner Match 4 

 

Mens C PLATE Final:

4.00pm: CC.Winner Match AA v Winner Match BB

 

Mens C Final:

5.00pm: 7.Winner Match 5 v Winner Match 6 

 

 

 

Boys 13 & Under Doubles

Saturday 19th July 2014, in Clogh, Kilkenny. OIC Josephine Cooney 087 9207047

 

B13D Quarter-Finals:

9.00am: 2. Diarmuid Moore/Richard Lawlor (Wexford) v Jamie Maher/Jack Buggy (Kilkenny)

9.30am: 1. Daire Madden/Sean Hayes (Tipperary) v Liam Egan/ Fionn Cusack (Roscommon)

10.00am: 3. Daniel Farrelly/Emily Sheridan-Fox (Meath) v Kyle Dunne/Billy O'Neill (Kilkenny)

 

B13D Semi-Finals:

12.30pm: 4. Jack Holden/Glen Murphy Butler (Kilkenny/Wexford) v Winner Match 1

1.00pm: 5. Winner Match 2 v Winner Match 3

 

B13D PLATE semi-finals:

AA. Loser Match 1

2.30pm: BB. Loser Match 2 v Loser Match 3

 

B13D PLATE Final:

4.00pm: CC. Winner Match AA v Winner Match BB

 

B13D Cup Final:

5.00pm: 6. Winner Match 4 v Winner Match 5

 

 

 

Boys 15 & Under Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Clogh, Kilkenny. OIC Josephine Cooney 087 9207047

 

B15D Quarter-Finals:

10.30am: 1. Daniel Kavanagh/Sean Kerr (Wexford/Tyrone) v Conor Murphy/Kevin Diggins (Kilkenny/Kildare)

11.00am: 2. David Walsh/Peter Donohue (Cork/Galway) v Ciaran Cooney/Aidan Barry (Kilkenny)

11.30am: 3. Shane Dunne/Tadhg O'Neill (Kilkenny/Cork) v James Prentice/Jerome Cahill (Tipperary)

12.00pm: 4. Cathal Barry/Eoin Regan (Kilkenny) v Colin Ryan/Jason English (Tipperary)

 

B15D PLATE semi-finals:

1.30pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 2

2.00pm: BB. Loser Match 3 v Loser Match 4

 

B15D Semi-Finals:

3.00pm: 5. Winner Match 1 v Winner Match 2

3.30pm: 6. Winner Match 3 v Winner Match 4

 

B15D PLATE Final:

4.30pm: CC. Winner Match AA v Winner Match BB

 

B15D Final:

5.30pm: 7. Winner Match 5 v Winner Match 6

 

 

 

Boys 17 & Under Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Mullinavat, Kilkenny. OIC Sean Walsh 087 2240215

 

B17D Round 1:

11.00am: 1. Dion Bourke/Roy Cullen (Kilkenny) v Shane Flynn/Daniel Moynihan (Cork) 

 

B17D Quarter-Finals:

11.30am: 2. Ryan Mullan/Daniel Hayes (Tyrone/Tipperary) v Winner Match 1 

12.00pm: 3. Cathal O'Connor/Mickey Joe Egan (Roscommon) v Evan & Shane Murphy (Limerick) 

12.30pm: 4. Niall Joyce/Fergal Coughlan (Mayo/Clare) v Eoin Hegarty/Ben Walsh (Limerick)

1.00pm: 5. Darren Carter/Patrick Murphy (Westmeath/Mayo) v Padraig Cooney/J.J. English (Kilkenny) 

 

B17D PLATE Semi-Finals:

2.00pm: AA. Loser Match 1 v Loser Match 3

2.30pm: BB. Loser Match 4 v Loser Match 5 

 

B17D Semi-Finals:

3.00pm: 6. Winner Match 2 v Winner Match 3 

3.30pm: 7. Winner Match 4 v Winner Match 5 

 

B17D PLATE Final:

4.00pm: CC.Winner Match AA v Winner Match BB

 

B17D Final:

4.30pm: 8.Winner Match 6 v Winner Match 7

 

 

Girls 15 & Under Doubles:

Saturday 19th July 2014, in Kilfane, Co. Kilkenny. OIC Tom O'Keeffe 087 6547281

 

G15D Quarter-Finals:

10.30am: 1. Aoife Floyd/Sile Spain (Clare/Tipperary) v Clodagh Neville/Cathy Foley (Limerick)

11.30am: 2. Sinead Meagher/Ella Donnellan (Tipperary) v Roisin O'Keeffe/Noelle Dowling (Kilkenny)

12.30pm: 3. Edel Mulholand/ Sian Cooke (Kikenny/Offaly) v Aoife Holden/Dearbhaill O'Keefe (Kilkenny)

 

G15D Semi Finals:

1.30pm: 4. Fiona Tully/Leah Doyle (Roscommon/Kildare) v Winner Match 1

2.00pm: 5. Winner Match 2 v Winner Match 3 

 

G15D Plate Semi Finals:

2.30pm: AA. Loser Game 2 v Loser Game 3

 

G15D PLATE Final:

3.30pm: BB. Loser Game 1 v Winner Game AA

 

G15D Final:

4.00pm: 6.Winner Match 4 v Winner Match 5 

Comments