Fixtures‎ > ‎

40x20 National Fixtures


All Ireland Juvenile Semi Finals

posted 24 Feb 2017, 09:21 by Martin Lalor

Leinster v Connacht

Saturday 04/03/2017

Clogh, Kilkenny @ 12noon OIC Sean Love 087 6471802

  • BU16 Doubles Kilkenny (Kyle Dunne/Billy O'Neill) v Roscommon (Dylan Hanley/Magomed Yakhyaev)
  • GU14 Singles Kilkenny (Amy Brennan) v Mayo (Hazel Finn)
  • BU14 Singles Kilkenny (Billy Drennan) v Mayo (Niall Flemming)

Monavea, Laois @ 12noon OIC Patsy Dowling 086 3684812

  • BU14 Doubles Wexford (Conor Murphy/Mark Doyle) v Roscommon (Philip Halliday/Eanna Moran)
  • GU15 Singles Kildare (Abby Tarrant (Kildare) v Roscommon (Shauna Clogher)
  • BU16 Singles Wexford (Josh Kavanagh) v Galway (Jason O’Tuathail)

Sunday 05/03/2017

Clogh, Kilkenny @ 12noon OIC Sean Love 087 6471802

  • GU15 Doubles Laois (Emer Fitzpatrick/Lucy O’Connor) v Galway (Eadaoin Nic Dhonncha/Skylan Ni Mhaille)
  • GU14 Doubles Kilkenny (Aine Duggan/Sontae Jackson) v Galway (Aifric Ni Ghibne/Sadhbh Ni Fhlaithearta)
  • BU15 Singles Kilkenny (Jack Doyle) v Leitrim (Cormac Scollan)

Monavea, Laois @ 11am OIC Patsy Dowling 086 3684812

  • GU17 Singles Laois (Molly O’Connor) v Mayo (Caitriona Heneghan)
  • BU17 Singles Kildare (Cillian Hogan) v Galway (Shane Kyne)
  • GU16 Singles Kildare (Leah Doyle) v Galway (Niamh Heffernan)
  • BU17 Doubles Wexford (Ciaran Power/Colm Parnell) v Galway (Daragh Jordan/Shane Lawless)
  • GU17 Doubles Wexford (Cliodhna O’Connell/Eva Crean) v Galway (Orla Whyte/Sinead Healy)

Bye to All-Ireland Final

  • BU15 Doubles Kilkenny (Jamie Maher/Padhraic Foley)
  • GU16 Doubles Kilkenny (Roisín O'Keeffe/Edel Mulholand)

All Ireland Semi Final Fixtures

posted 24 Feb 2017, 09:00 by Martin Lalor

Connacht v Leinster

Thursday 02/03/2017

Mullingar, Westmeath @ 7pm OIC Robbie McCarthy 087 6998085

  • LIS Roscommon (Fiona Tully) v Laois (Niamh Dunne) TBC

Tinryland, Carlow @ 8pm OIC Martin Clancy 086 1609157

  • O35AS Wexford (Gavin Buggy) v Mayo Vinnie Moran)

Friday 03/03/2017

Mullingar, Westmeath @ 8pm OIC Natasha Patrizi 085 8190727

  • EMAS Westmeath (Robbie McCarthy) v Roscommon (Ger Walsh)

Saturday 04/03/2017

Leixlip, Kildare @ 2pm OIC Andrew Diggins 087 6181247

  • JS Dublin (Keith Burke) v Roscommon (Sean Jennings)

Williamstown @ 2pm OIC Ollie Conway 087 7944211

  • MBS Galway (Kieran Hanley) v Dublin (Conor Maxwell)
  • DMAS Mayo (Kevin Geraghty) v Carlow (John Rossiter)
  • SMAS Mayo (Tom Sweeney) v Kilkenny (Canice Quigley)

Clogh, Kilkenny @ 4pm OIC Sean Love 087 6471802

  • SMBS Kilkenny (William Holden) v Mayo (John Coyne)
  • DMBS Kilkenny (Joe Anthony) v Sligo (Mick Murphy)

Sunday 05/03/2017

Ballaghaderreen, Mayo @ 2pm OIC Padraig Gaffney 086 8599533

  • O35BS Roscommon (Denis Creaton) v Wexford (Fergal McWilliams)
  • JBS Leitrim (Leo Logan) v Carlow (Aaron Geoghegan)

Ballymore Eustace, Kildare @ 2pm OIC Gavin Grace 087 4153720

  • GMAS Dublin (Egin Jensen) v Mayo (Joe Dowling)
  • RMS Dublin (Eugene Kennedy) v Mayo (Martin Cronin)

Leixlip, Kildare @ 2pm OIC Andrew Diggins 087 6181247

  • LJBS Kildare (Ellen O'Connor) v Sligo (Laura Keaver)
  • LJS Kildare (Hannah Dagg) v Roscommon (Caoimhe Shanagher)
  • U21S Kildare (Kevin Diggins) v Mayo (Niall Joyce)

Moycullen, Galway @ 2pm OIC Tony Audley 087 2267972

COURT 1

  • LMS Galway (Aishling Mullen) v Wexford (Cora Doyle)
  • MS Galway (Diarmuid Mulkerrins) v Kilkenny (Eoin Brennan)

COURT 2

  • EMBS Galway (Denis Phelan) v Westmeath (Anthony Mulligan)
  • O70S Galway (Morgan Darcy) v Dublin (Ned Flynn)

Newport @ 2pm OIC Gemma O’Malley 087 4192505

  • GMBS Mayo (George Miller) v Kildare (Brendan Higginbotham)
  • IS Mayo (Ian McLoughlin) v Wexford (Daniel Kavanagh)

All Ireland 40x20 Doubles Finals

posted 16 Apr 2016, 08:50 by Martin Lalor   [ updated 21 Apr 2016, 00:40 ]

All Ireland 40x20 Championships Weekend 2 (Doubles) Finals –

Fixtures Friday 22nd April 2016 
O’Loughlin’s (Court 1) starts @ 7pm 
GMBD Galway (Brendan McNeela/Denis Phelan) v Wexford (Mick Armstrong/Mick Carty)
MBD Tyrone (Seamus McCrory/Rory Grogan) v Dublin (Ciaran McCallan/Christy Donnelly) 
SMBD Tyrone (Mark McCartan/Tony McElduff) v Wexford (Ricky Barron/Phil Coleman)

Clogh starts @ 6.30pm   Note change of venue
O70D Antrim (Seamus Graham/Richard Murphy) v Dublin (Ned Flynn/John Molloy) 
DMBD Mayo (Columba Holleran/Jimmy Sheridan) v Kilkenny (Gerry Murphy/Joe Anthony) 

Monavea starts @ 7.30pm
RMD Galway (Morgan Darcy/John Keleghan) v Dublin (Eugene Kennedy/Vinny Farrelly) 
EMBD Galway (Jimmy Connaughton/Martin Ward) v Westmeath (Anthony Mulligan/Brendan Menton) 

Saturday 23rd April 2016
O’Loughlin’s (Court 1) starts @ 10am
ID Tyrone (Johnny Woods/Conor McElduff) v Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke) 
MAD Antrim (Sean Devine/Seamus O'Tuama) v Kilkenny (Michael “Ducksy” Walsh/DJ Carey)
LMD Armagh (Niamh Coleman/Megan McCann) v Clare (Doireann Murphy/Clodagh Nash)

O'Loughlins (Court 1) starts @4pm
MD Tyrone (Sean Kerr/Turlough Clarke) v Cork (Tadgh O’ Neill/David Walsh) 
MSD Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) v Dublin (Eoin Kennedy/Carl Browne)

O’Loughlin’s (Court 2) starts @ 10am
LJD Laois (Niamh Dunne/Ciara Dowling) v Clare (Ella Donnellan/Natasha Coughlan) 
LID Galway (Sinead Ní Ainlí/Roisín Ní Chonghaile) v Clare (Louise Hayes/Annmarie Fitzgerald) 
U21D Tyrone (Gabhain McCrystall/Pol Clarke) v Cork (Daniel Relihan/Michael Hedigan) 

Clogh starts @ 11am
GMAD Antrim (Joe McAllister/Paddy Duffy) v Tipperary (Paul McGrath/John O’Donoghue
EMAD Antrim (Thomas Maguire/Anthony Caddell) v Kilkenny (Johnny Brennan/Joe Hennessy) 

Windgap starts @ 10.30am 
LJBD Roscommon (Siobhan Tully/Linda Connolly) v Dublin (Meadhbh Ní Dhálaigh/Lisa McKenna) 
JBD Monaghan (Gavin Coyle/Gary McElroy) v Dublin (Cian O’ Dálaigh/Michael Carrie) 

Tinryland starts @ 10.30am 
JD Tyrone (Barry Devlin/Ryan Daly) v Carlow (Oliver Ryan/Daniel Fenlon)
DMAD Mayo (Kevin Geraghty/Pat Hopkins) v Carlow (Sean Ryan/John Rossiter) 
O35AD Mayo (Vinnie Moran/Campbell Brennan) v Kerry (Dominick Lynch/John Joe Quirke) 

Sunday 24th April 2016 Leixlip starts @ 6pm 
O35BD Mayo (Michael Ginley/Paul Judge) v Tipperary (Kevin Dempsey/Paul Mullins) 

TBC SMAD Antrim (Paddy Crothers/John McGarry) v Meath (Tom Sheridan/Michael Sheridan)

All Ireland semi finals Munster v Leinster

posted 4 Apr 2016, 01:12 by Martin Lalor

All Ireland 40x20 Championships Semi Finals

Leinster v Munster Weekend 2 (Doubles)

 

Leinster Venues

 

Date 25/03/2016

 

At 5pm

 

At Leixlip   (OIC  Andrew Diggins  087 6181247  )

GMAD Dublin (Egin Jensen / Frank Daly) v Tipperary (Paul McGrath/John O' Donoghue)

 

 

Date 01/04/2016

 

7:30pm

 

At Nenagh Tipperary (OIC Eamonn Spillane 087 4185911)

RMD   Dublin (Eugene Kennedy/Vinny Farrelly) v Tipperary (Jim Ryan/Denis Gleeson)

 

 

Date 10/04/2016

 

At 2pm

 

At St. Joseph’s Wexford    (OIC Paul Lambert 087 7437515 )

 

U21D    Wexford (Galen Riordan/Keith Armstrong) v Cork (Daniel Relihan/Michael Hedigan)       

 

O35AD  Wexford (Gavin Buggy/Barry McWilliams) v Kerry (Dominick Lynch/JohnJoe Quirke)                                                                                                                                    

 

SMBD    Wexford (Ricky Barron/Phil Coleman) v Cork  (Kevin Buckley/Philip O' Carroll)

 

At Clogh Kilkenny   (OIC  Sean Love (087 6471802)

MAD           Kilkenny (Michael “Ducksie” Walsh / DJ Carey) v Tipperary (David                                     Moloney/Martin McInerney)

         

DMBD         Kilkenny (Gerry Murphy/Joe Anthony) v Limerick (John Joe Fahy/Pat Henerbry)    

 

EMAD          Kilkenny (Johnny Brennan /Joe Hennessy) v Limerick (Tom O' Brien/Donal O'            Connor)

 

At Tinryland   (OIC Martin Clancy (086 1609157)

 

JD      Carlow (Oliver Ryan/Daniel Fenlon)  v Limerick (Tomas Donegan/Paul Hedderman)

 

LJBD  (Dublin (Meadbh Ní Dhalaigh/Lisa McKenna) v  Limerick (Katie McCarthy/Cathy Foley)

 

Munster Venues

 

Date 02/04/2016

 

2pm

 

At Ballydesmond Cork (OIC Donnacha O’ Dea 087 4114641)

 

MBD       Cork(Enda Ahern/Michael Lenihan) v Dublin (Ciaran McCallum/Christy Donnelly)

 

 

Date 09/04/2016

 

At 1pm

 

At Liscarroll Cork (OIC John Hedigan 086 8596348 )

 

ID     Cork (Shane Hedigan/Donnacha O’ Dea) v Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke)

 

MD    Cork (Tadgh O’ Neill/David Walsh) v Wexford (Daniel Kavanagh/Anthony Butler)

 

At 1pm

At Clooney Quinn Clare (OIC Pat Hayes 083 1035815)

GMBD     Clare (John Nihill/Kevin O' Brien) v Wexford (Mick Armstrong/Mick Carty)

 

 

Date 10/04/2016

 

At 1pm

 

At Cashel Tipperary (OIC Paul McGrath 089 4930405 )

DMAD           Tipperary (Billy Mullins/Pakie Mullins          ) v Carlow (Sean Ryan/John Rossiter)

 

O35BD          Tipperary (Kevin Dempsey/Paul Mullins) v Kilkenny (John Morrissey/Noel                            Doherty)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Date 10/04/2016

 

At 2pm

 

At Broadford Limerick (OIC Denis McCarthy 086 8136480)

JBD       Limerick (Anthony Donnelly/Sean Murphy) v Dublin (C. O’Dalaigh /M. Carrie)

 

EMBD  Limerick (Jimmy Fanning/Jack Dillon) v Westmeath        (Anthony Mulligan/Brendan             Menton)

 

At Tuamgraney  (OIC Shane Walsh  087 9415001)

 

LMD         Clare (Doireann Murphy/Clodagh Nash) v Kilkenny (Aoife Holden /Ailish O’Shea)

 

 

Bye to All-Ireland Final.

 

SMAD  Meath (John Leahy/ Tom Sheridan)

 

O70D  Dublin (Ned Flynn / John Molloy)

 

LJD      Laois (Niamh Dunne /Ciara Dowling (Aishling Fitzgerald/Natasha Coughlan)

 

LID      Clare Louise Hayes/Annmarie Fitzgerald

 

 

All Ireland Senior Doubles Fixtures

posted 25 Mar 2016, 11:09 by Martin Lalor

GAA Handball 40x20 Mens Senior Doubles Championship 2016

 

Saturday 2nd AprilLast 12 - Provincial Runner Up v Backdoor Qualifiers

3.00pm Q1: Wicklow (Michael Gregan/Johnny Willoughby) v Tyrone (Johnny Woods/Patrick McCrory) in St. Coman’s
2.00pm Q2: Antrim (Owen McKenna/Sean Devine) v Tipperary (Ger Coonan/David Moloney) in Ballymore Eustace
3.00pm Q3: Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke) v Limerick (CJ Fitzpatrick/Evan Murphy) in Ballymore Eustace


Sunday 3rd April Quarter Finals

12noon QF1: Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) v Q1 Winners in St. Coman’s
1.00pm QF2: Galway (Martin Mulkerrins/Seamus O’Conghalle) v Kerry (Dominic Lynch/Jack O’Shea) in St. Coman’s
2.00pm QF3: Mayo (Joe McCann/Vinnie Moran) v Q2 Winners in Ballymore Eustace

3.00pm QF4: Dublin (Eoin Kennedy/Carl Browne) v Q3 Winners in Ballymore Eustace

 

Saturday 9th April Semi-Finals in O’Loughlin’s, Kilkenny

3.00pm SF1: QF1 v QF2
4.00pm SF2: QF3 v QF4

Saturday 23rd April - All Ireland Senior Doubles Final in O’Loughlin’s, Kilkenny

5.00pm Final: SF 1 v SF2

Juvenile All Ireland Semi Final Fixtures

posted 1 Mar 2016, 13:41 by Martin Lalor

Munster v Leinster 
Saturday 05/03/2016 Nenagh, Tipperary (OIC Martin Spain 087 2599771) At 2pm BU14 Doubles Tipperary (James Loughnane/Cormac Doheny) v Wexford (Josh Kavanagh/Diarmuid Moore)
Tuamgraney, Clare (OIC Shane Walsh 087 9415001) At 12noon GU14 Singles Clare (Amber Nolan) v Kilkenny (Roisin O’Keeffe) GU17 Singles Cork (Laura Hayes) v Kilkenny (Dearbhal O’Keeffe) GU17 Doubles Cork (Anna Dunne/Aoife Hurley) v Wexford (Lauren Flanagan/Lucia Merrigan) BU17 Singles Clare (Sean Murphy) v Laois (Padraig Delaney) 

Sunday 
06/03/2016 Tulla, Clare (OIC Joe Corbett 086 2602363)
At 12noon GU14 Doubles Clare (Orla O’Brien/Shauna Doyle) v Laois (Lauren McGuigan/Aoife Brophy) GU15 Doubles Clare (Gillian Ryan/Niamh Gleeson) v Kilkenny (Laura Foley/Edel Mulholland) GU16 Doubles Clare (Aoife Floyd/Niamh O’Brien) v Wexford (Cora Doyle/Emma Sweeney) BU16 Singles Clare (Tiernan Agnew) v Kilkenny (Eoin Brennan) BU17 Doubles Clare (Owen Shanahan/Cian Keogh) v Kilkenny (Aidan Barry/Cathal Barry) 
Tuamgraney, Clare (OIC Shane Walsh 087 9415001) 
At 12noon GU16 Singles Limerick (Catriona Millane) v Kildare (Leah Doyle) BU15 Singles Clare (Mark Rodgers) v Kilkenny (Jack Holden) BU15 Doubles Clare (Conor Downes/Heney McGrath) v Kilkenny (Jack Buggy/Billy O’Neill)
Nenagh, Tipperary (OIC Martin Spain 087 2599771) 
At 12noon GU15 Singles Tipperary (Emily Gould) v Kilkenny (Mary Ellen Phelan) BU14 Singles Tipperary (Conor O’Dwyer) v Kilkenny (Kyle Dunne) BU16 Doubles Cork (Conor Walsh/Cian O’Driscoll) v Kilkenny (Ciarain Cooney/Conor Drennan)

Ulster v Connacht 
Sunday 06/03/2016 Beragh, Tyrone (OIC Sean Clarke 048 80771178) At 12noon BU14 Singles Monaghan (Eoghan McGinnity) v Mayo (Lorcan Conlon) GU15 Singles Down (Rachel McKeown) v Mayo (Claire Reynolds) GU15 Doubles Tyrone (Meabh McCrystall/Emer Kerr) v Galway (Andrea Trill/Aoibhinn Fox) GU16 Singles Tyrone (Elizabeth McGarvey) v Galway (Niamh Heffernan) GU17 Singles Monaghan (Niamh Fullen) v Sligo (Laura Finn) GU17 Doubles Tyrone (Cloideach Donaghy/Claire Conway) v Galway (Aisling Ni Mhaolain/Aine NicGiolla De) 
Carrickmore, Tyrone (OIC Eithne Munroe 0044 77 88107824) 
At 12noon BU17 Singles Tyrone (Ciaran Cuddy) v Mayo (Patrick Murphy) BU16 Doubles Tyrone (Cormac Munroe/Lorcan McBride) v Roscommon (Gareth Delaney/Dylan Hanley) BU14 Doubles Tyrone (Cahir Munroe/Brian McAleer) v Galway (James Cummins/Enda Collins)
Loughmacrory, Tyrone (OIC Martin Toner 0044 78 0135 5798) 
At 1pm GU14 Singles Tyrone (Mairead Fox) v Mayo (Heather Burke) GU16 Doubles Tyrone (Caitlin Conway/Ciara Mullan) v Mayo (Cuileann Bourke/Megan Brett) BU15 Singles Donegal (Odhran McGlynn) v Galway (Jason O’Tuathail) BU16 Singles Tyrone (Antoin Fox) v Galway (Peter Donnacha) BU15 Doubles Cavan (Diego Di Folco/Emmet Boylan) v Galway (Tommie McNeela/Sean Seoighe) BU17 Doubles Tyrone (Tiarnan McAleer/Rian McCaul) v Galway (Jack McNeela/Kevin McAndrews) Byes to All Ireland Finals GU14 Doubles Tyrone (Sarah Devlin/Seana Clarke) 

All Ireland Singles Semi Finals

posted 26 Feb 2016, 14:04 by Martin Lalor

All Ireland 40x20 Championships Semi Finals

Leinster v Munster Weekend 1 (Singles)

 

Leinster Venues

 

Date 6/03/2016

 

At  St. Joseph’s Wexford 2pm (Paul Lambert – 0877437515  to organise Referees

 

GMBS           Wexford Mick Armstrong v John Nihill Clare

 

O35BS           Wexford Fergal McWilliams v Jamie O’ Donnell Cork

 

MS                Wexford Daniel Kavanagh v Tadgh O’ Neill Cork

 

At Leixlip 2pm   (Andrew Diggins  087 6181247  to arrange referees)

LMS              Kildare Hannah Dagg v Sinead Meagher Tipperary

IS                Kildare Paul Moran v Shane Hedigan Cork

 

At Ballymore 2pm  (Gavin Grace  087 4153720  to arrange referees)

O70S            Dublin Ned Flynn v Pat O’ Brien Cork

MBS             Dublin Ciaran McCallan v Tom McDonagh Cork

 

At Garryhill 2pm  (Sean Ryan  087 2609720 to arrange referees)

 

JBS               Carlow Kevin Barrett v Anthony Donnelly Limerick

 

SMAS            Carlow John Ryan v Fergal Coughlan Snr Clare     

 

DMAS           Carlow John Rossiter v Gerry Guiney Cork

 

At Cullohill 2pm  (Eamonn Doheny 087 6763200  to arrange referees)

LIS               Kilkenny Marie Walshe v Louise Hayes Clare       

 

EMBS            Westmeath Anthony Mulligan v Brendan Hurley Cork      

 

         

 

 

Munster Venues

 

Date 4/03/2016

 

At Glenbeigh 7.30pm (Jack O’ Shea 087 7431389/Christy Moriarty)

O35AS          Wexford Gavin Buggy v Dominick Lynch Kerry

 

Date 5/03/2016

 

At O Callaghan Mills 4pm (Pat Donnellan 085 1741601/Tom Crehan)

U21S             Wexford Gaelon Riordan v Colin Crehan Clare

 

EMAS            Kildare Mickey Dowling v John Cawley Clare

 

Date 6/03/2016

 

At Broadford 2pm (Limerick)   (John Noonan 087 9824178/Sean Murphy)

SMBS            Dublin Christy Donnelly v Denis McCarthy Limerick

 

LJBS             Dublin Meadbh Ní Dhalaigh v Katie McCarthy Limerick

 

GMAS           Dublin Egin Jensen v John Herlihy Cork

 

At Dungarvan 2pm (Davis McAndrew 087 9650987/Ricky Keane)

JS                Dublin Keith Burke v David Walsh Waterford

 

DMBS           Kilkenny Joe Anthony v Billy Mullins Tipperary

 

LJS               Laois Niamh Dunne v Aoife Landers Waterford

 

At Cashel 2pm (John O’ Donoghue 087 9173666/Paul McGrath)

MAS             Kilkenny Michael “ Ducksy” Walsh v David Moloney Tipperary

 

RMS             Dublin Eugene Kennedy v Jim Ryan Tipperary

 

 

 

All Ireland 40 x 20 Colleges Finals

posted 11 Feb 2016, 01:40 by Martin Lalor   [ updated 11 Feb 2016, 01:47 ]

GAA Handball All Ireland 40x20 2nd Level Colleges Championships Saturday 13 th February 2016, Kingscourt, Co. Cavan, starting @ 10.30am Junior Girls Singles 11.10am - Court 3. SF1: Dearbhla Coleman (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Niamh Heffernan (Coláiste Baile Clar, Galway) 12.30pm – Court 3. SF2: Bridín Dinan (St Joseph’s Tulla, Clare) v Dearbhail O’Keeffe (Grennan College, Thomastown, Kilkenny) 3.00pm - Court 3. Final: Junior Girls Doubles 1.00pm – Court 3. SF1: Meabh McCambridge/Beth Doris (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Cuilleann Bourke/Heather Burke (Balla Secondary School, Mayo) 1.30pm - Court 3. SF2: Aoife Floyd/Niamh O’ Brien (St Joseph’s Tulla, Clare) v Leah Doyle/Molly Dagg (Col Chiarain, Leixlip, Kildare) 3.30pm – Court 3. Final: Senior Girls Singles 10.30am – Court 3. SF2: Sinead Meagher (St. Mary’s, Nenagh, Tipperary) v Holly Hynes (Presentation SS Wexford) 11.00am – Court 3. SF1: Eilise McCrory (Dean Maguire, Carrickmore, Tyrone) v Fiona Tully (Convent of Mercy) Roscommon) 12.00pm – Court 3. Final: Senior Girls Doubles 2.00pm - Court 3. SF1: Niamh Coleman/Megan McCann (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) v Aisling Ni Mhaoláin/Áine Nic Giolla Déa (Coláiste Naomh Éinne, Inis Mor, Galway) 2.30pm – Court 3. SF2: Katie McCarthy/Kathy Foley (Hazelwood College Dromcollogher, Limerick) v Aileen Hennessy/Saoirse Delaney (Castlecomer CS, Kilkenny) 4.00pm – Court 3. Final: Junior Boys Singles 10.30am – Court 1. SF2: Mark Rodgers (Scarriff CC, Clare) v Jack Holden (Grennan College, Thomastown, Kilkenny) 11.10am - Court 1. SF1: Eoghan McGinnity (St. Macartan’s, Monaghan) v Eimhíón Ó Diollúin (Coláiste Chroi Mhuire, Galway) 2.30pm - Court 1. Final: Junior Boys Doubles 10.30am - Court 2. SF1: Lorcan Mc Bride/Antoin Fox (Omagh CBS) v Dylan Hanley/Magomed Yakhyaev (Roscommon CBS) 11.10am – Court 2. SF2: Conor Downes/Fionn Slattery (Scarriff CC, Clare) v ? (O’Carolan Nobber or Castlecomer CS) 2.30pm – Court 2. Final: Intermediate Boys Singles 11.50pm - Court 1. SF2: Sean Murphy (St. Joseph’s, Tulla, Clare) v ? (O'Carolan Nobber or St. Kierans Kilkenny) 12.30am – Court 1. SF1: Caolan Smith (St. Patrick’s College, Cavan) v Diarmuid Mulkerrins (St Mary's, Galway) 3.10pm - Court 1. Final: Intermediate Boys Doubles 11.50pm – Court 2. SF1: Turlough Clarke/Pauric Mullan (Omagh CBS) v Jack McNeela/Liam Power (St. Enda’s, Galway) 12.30pm – Court 2. SF2: David Walsh/Tadgh O’Neill (Patrician Academy Mallow, Cork) v Liam Rossiter/Anthony Butler (St. Mary’s CBS, Enniscorthy, Wexford) 3.10pm – Court 2. Final: Senior Boys Singles 1.10pm – Court 1. SF2: Aidan O’Flaherty (Nenagh CBS, Tipperary) v Kevin Diggins (Col Chiarain, Leixlip, Kildare) 1.50pm – Court 1. SF1: Gavin Coyle (Ballybay C.C. Monaghan) v Cathal O’Connor (Roscommon CBS) 3.50pm – Court 1. Final: Senior Boys Doubles 1.10pm – Court 2. SF1: Gary McKenna/Dermot Boyle (St. Macartan’s, Monaghan) v Mark Rice/Mickey Kelly (St. Colman’s, Claremorris) 1.50pm – Court 2. SF2: Tiernan Agnew/Cathair Agnew (St Camin’s College Shannon, Clare) v David Doheny/Podge Delaney (Col Mhuire Johnstown, Kilkenny) 3.50pm – Court 2. Final:

GAA Handball 40x20 All Ireland Semi-Finals Weekend 2

posted 24 Mar 2014, 14:47 by ger doyle


Monday 24th March
Ballydesmond @7pm
Silver Master B Doubles: Cork (Dave Stack/Danny Lenihan) v Mayo (George Miller/Kevin Cox)

TBC
O70D: Galway (Colm Culain/Seamus O’Flatharta) v Cork (Pat O’Brien/Tim Healy)


GAA Handball 40x20 All Ireland Finals Weekend
2

Saturday 29th March 2014

Cashel @ 2pm
Masters A Doubles – Kilkenny (Michael Walsh/D J Carey) v Clare (Fergal Coughlan/John Cawley)
Ladies Junior Doubles: Wexford (Tanya O’Toole/Una Hughes ) v Limerick (Sarah Flavin/Martina McMahon)
Ladies Junior B Doubles: Dublin (Sabrina Hughes/Audrey McCormack) v Roscommon (Laura Mannion/Siobhan Tully)

Kingscourt 2pm
QF1: Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) v Wexford (Gavin Buggy/Tommy Hynes)

St Comans 2pm
QF2: Roscommon (Damien Martin/Rikki O’Gara) v Clare (Diarmaid Nash/Niall Malone) 
D
iamond Masters A Doubles: Carlow (John Rossiter/Andy Ryan) v Mayo (Martin Cronin/Padraig Gillard)
Ruby Masters Doubles: Cavan (Pasty Hand/Greg Sheridan) v Galway (Morgan Darcy/John Kelehan)

Kells 2pm
QF3: Meath (Brian Carroll/Tom Sheridan) v Antrim (Ricky McCann/Paul Graham)
Intermediate Doubles: Kilkenny (Patrick Funchion/Peter Funchion) v Galway (Ollie Conway/Pat Conway)


B
allydesmond 2pm
QF4: Cork (Killian Carroll/Brendan Fleming) v Mayo (Dessie Keegan/Joe McCann) 

Tydavnet, Scotstown Monaghan @ 2pm
Diamond Masters B Doubles: Antrim (Charlie Monaghan/John McManus) v Mayo (Gus Heraty/Joe Neary)
Emerald Masters B Doubles: Antrim (Willie Woods/Peter McGivern) v Mayo (Columba Halloran/Kevin Ferrick)

Bawn, Monaghan @ 2pm
Emerald Masters A Doubles: Antrim (Anthony Caddell/Thomas Maguire) v Roscommon (Ger Walsh/Dermot Doolin)
Silver Master B Doubles: Cork (Dave Stack/Danny Lenihan) or Mayo (George Miller/Kevin Cox) v Antrim (Kevin McParland/Stephen Brady)  IF MAYO



Sunday 30th March 2014

St Comans Roscommon @ 2pm
Ladies Open Doubles Semi Final 1
Mens Open Doubles Semi Final 1
Mens Open Doubles Semi Final 2

Cashel @ 2pm
Junior Doubles:  Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke) v Cork (Tadhg Carroll/Dale Cusack)    

O35 B Doubles: Kilkenny (Stephen Barcoe/Canice Quigley) v Limerick (JP O Connor/Mike O Toole)
O70D: Galway (Colm Culain/Seamus O’Flatharta) or Cork (Pat O’Brien/Tim Healy) v Dublin (Eddie Flynn/Pat Ryan) IF CORK

Ballymore Eustace  @ 2pm
Masters B Doubles: Tyrone (Rory Grogan/Seamus McCrory) v Tipperary (Martin McInerney/John Lee)
Silver Masters A Doubles: Meath (Tom Sheridan/John Leahy) v Tipperary (Pat O Flaherty/John McQuaid)
Golden Masters A Doubles: Kildare (Mick Dowling/Pauric Maguire) v Tipperary (Pat Griffin/Tony Flaherty)

Curraghboy, Roscommon @ 12pm
Ladies Intermediate Doubles: Kilkenny (Mary Phelan/Ciara Mahon ) v Mayo (Clodagh McManamon/Ciara McManamon)      

Golden Masters B Doubles: Monaghan (Conor McDonnell/Paul Cassidy) v Mayo (Frank Macken/Mike O’Malley)
O70D: Galway (Colm Culain/Seamus O’Flatharta) or Cork (Pat O’Brien/Tim Healy) v Dublin (Eddie Flynn/Pat Ryan)  IF GALWAY

Leixlip @ 2pm
Junior B Doubles: Meath (Peter Flanagan/Eugene O’Reilly) v Kerry (Colm O Luing/Jack O Shea)
Over 35 A Doubles – Antrim (Ricky McCann/Paul Graham) v Kerry (Dominic Lynch/JJ Quirke)

Tinryland @ 2pm
Ladies Minor Doubles: Tyrone (Maeve McElduff/Aoife Kelly) v Clare (Natasha Coughlan/Lauren Tuohy)
Under 21 Doubles: Tyrone (Conor McElduff/Gabhainn McCrystall) v Cork (Michael Hedigan/Daniel Relihan)

Silver Master B Doubles: Cork (Dave Stack/Danny Lenihan) or Mayo (George Miller/Kevin Cox) v Antrim (Kevin McParland/Stephen Brady)  IF CORK





 


All Ireland 40x20 Juvenile Finals 2014


Friday 28th March

Clarecastle, Co. Clare @ 7.30pm


GU16 Doubles:
Armagh (Niamh Coleman/Alana Doran) v Clare (Ella Donnellan/Clodagh Nash)
GU15 Doubles:
Armagh (Meabh McCambridge/Beth Doris) v Clare (Alana Ryan/Aine Lynch)


Saturday 29th March

Clarecastle, Co. Clare [2 Courts] @9am

Court 1
GU17 Doubles:
Armagh (Meabh McMahon/Kaitlin Fleville) v Limerick (Michelle Mc Carthy/Niamh Mc Carthy)                                                                                                                              
Court 2
GU15 Singles:
Armagh (Dearbhla Coleman) v Tipperary (Sinead Meagher) 

Clarecastle, Co. Clare [2 Courts] @11am

Court 1
BU14 Singles:
Kilkenny (Ciarain Cooney) v Clare (Tiernan Agnew)                                         BU14 Doubles: Tyrone (Cormac Munroe/Darragh Canavan) v Tipperary (John Mc Grath/Sean Mc Adams)
BU16 Singles: Tyrone (Sean Kerr) v Tipperary (Jerome Cahill) 
BU16 Doubles: Tyrone (Matthew McCartan/Pauric Mullan) v
Tipperary (Colin Ryan/Jason English) 
BU17 Singles:
Monaghan (Gavin Coyle) v Tipperary (Mickey Maher) 
BU17 Doubles:
Tyrone (Aaron Owens/Tiarnan McCrystall) v Tipperary (Ceallach Hennessy/Liam Bradshaw) 

Court 2
GU16 Singles:
Tyrone (Eilise McCrory) v Roscommon (Fiona Tully) 
GU14 Singles:
Tyrone (Ciara Mullan) v Clare (Bridin Dinan) 
GU14 Doubles:
Kildare (Molly Dagg/Niamh Spence) v Clare (Aoife Floyd/Niamh O'Brien)         

Clooney-Quinn, Co. Clare @11am

GU17 Singles: Dublin (Meabhdh Ní Dhalaigh) v Limerick (Laura Stack)
BU15 Doubles: Monaghan (Ryan & Aaron Mohan) v
Cork (David Walsh/Tadgh O Neill)
BU15 Singles:
Louth (Ben Devlin) v Waterford (Kavan O Keef

GAA Handball 40x20 All Ireland Semi-Finals Weekend 1

posted 16 Mar 2014, 14:30 by ger doyle

Wednesday 19th March
At Gort na Mona, 7.30pm

GMBS: Antrim (Stephen Brady) v Westmeath (Andy Mulligan)


At Newport, 8.00pm
Junior Singles: Mayo (Ciaran Burke) v Cork (Tadgh Carroll)

GAA Handball 40x20 All Ireland Finals Weekend 1

Saturday 22nd March
At Kingscourt, Cavan 1pm
Minor Singles: Tyrone (Jonny Woods) v Clare (Fergal Coughlan)
Ladies Senior Singles: Antrim (Aisling Reilly) v Cork (Catriona Casey) or Kerry (Maria Daly)
Mens Senior Singles: Westmeath (Robbie McCarthy) or Cork (Killian Carroll) v Clare (Diarmaid Nash) or Meath (Brian Carroll)


At Nenagh 2.00pm
Intermediate Singles: Cork (Shane Hedigan) v Kilkenny (Peter Funchion) 
Diamond Master A Singles: Cork (Pat Morris) v Carlow (John Rossiter) 

At O’Loughlins, Kilkenny 4.00pm
Ladies Junior B Singles: Cork (Katie Fleming) v Dublin (Sabrina Hughes)
O70 Singles: Cork (Pat O Brien) v Dublin (Eddie Flynn)
Golden Master A Singles:  Cork (John Herlihy) v Kildare (Michael Dowling)

Sunday 23rd March
At Leixlip 2.00pm           OIC Des Lyons 087 2342795
Master B Singles:  Tipperary (John Corbett) v Tyrone (Chris Curran) 
Emerald Master B Singles:  Tipperary (Pat Ryan) v Armagh (Michael Quinn)


At St Comans, Roscommon 2.00pm
O35 B Singles:  Galway (Trevor Hannon)
 v Meath (Conor O’Connor) 
Ruby Master Singles: Galway (Morgan Darcy) v Dublin (Eugene Kennedy) 
Golden Master B Singles: Galway (Denis Phelan) v
Antrim (Stephen Brady) or Westmeath (Andy Mulligan) IF WESTMEATH

At Curraghboy, Roscommon @ 2.00pm
Junior Singles: Wicklow (Jerome Willoughby) v Mayo (Ciaran Burke) or Cork (Tadgh Carroll)
IF MAYO
Ladies Intermediate Singles: Mayo (Leona Ryder) v Westmeath (Aoife McCarthy)


At Kilcoman, (Burgess GAA Nenagh) Tipperary 2.00pm
Master A Singles:  Clare (Fergal Coughlan Snr) v Kilkenny (Michael Walsh) 
Junior B Singles: Cork (Ryan Harkin) v Cavan (Cormac McMahon) 

At Kingscourt, Cavan 2.00pm

Silver Master A Singles:  Mayo (Joe Dowling) v Antrim (Paddy Crothers) 
Diamond Master B Singles: Mayo (Joe Neary) v Antrim (John McManus)

Silver Master B Singles: Sligo (Martin Cooney) v Antrim (Kevin McParland) 
Golden Master B Singles: Galway (Denis Phelan) v Antrim (Stephen Brady) or Westmeath (Andy Mulligan) IF ANTRIM

At O’Loughlins, Kilkenny 2.00pm
Ladies Junior Singles:  Limerick (Martina McMahon) v Wexford (Tanya O’Toole)
Emerald Masters A Singles:  Limerick (Tom O Brien) v Wexford (Benny Doyle)
Junior Singles: Wicklow (Jerome Willoughby) v Mayo (Ciaran Burke) or Cork (Tadgh Carroll)
IF CORK

At Kells, Meath 2.00pm
Ladies Minor Singles: Tyrone (Maeve McElduff) v Galway (Cianna Ni Churraoin)
U21 Singles: Galway (Martin Mulkerrins) v Tyrone (Conor McElduff) 

TBC
O35A Singles:
Antrim (Ricky McCann) v Mayo(Vinne Moran) or Kerry (Dominic Lynch

1-10 of 12