Fixtures‎ > ‎60x30 Leinster Adult‎ > ‎

Leinster Adult 60-30 Championship Draws2014

posted 26 May 2014, 01:02 by ger doyle

Minor Singles

1.      Evan Sheridan (Meath)

2.      Brian Mahon (Kilkenny)  v  Darren Carter (Westmeath)

3.      Dylan Sheridan (Meath)  v  Sean Carey (Kilkenny)

4.      Daniel Curry (Wicklow)  v  Dylan Caulfield (Kilkenny)

5.      JJ English (Kilkenny)  v  Ronan Kelly (Westmeath)

6.      Robert Fox (Meath)  v  Ciarán Tynan (Dublin)

7.      Sean Flanagan (Westmeath)  v  Padraig Cooney (Kilkenny)

8.      John Walsh (Kilkenny)  v  Bryan Kehoe (Wexford)

 

 

Minor Doubles

 A. Darren Carter/Ronan Kelly (Westmeath)  v  Padraig Cooney/Brian Mahon (Kilkenny)

 

1.      JJ English /Sean Carey (Kilkenny) v  Winner (A)

2.      Evan Sheridan/Robert Fox (Meath)  v  Mark Dowling/Dylan Caulfield (Kilkenny)

 

 

Under 21 Singles

(A)      Fergal Lalor (Kilkenny)  v  Cory Murphy (Wexford)

 

1.      Niall O’Connor (Kildare)  v  Winner (A)

 

 

Under 21 Doubles

     (A)   Fergal Lalor/Ptr (Kilkenny)  v  Naoise Greene/Cian O’Daláigh (Dublin)

 

(1)        Niall O’Connor/Robert Maguire (Kildare)  v  Winner (A)

 

Junior B Singles

A.                          Cian O’Daláigh (Dublin)  v  Cathal McNamee (Offaly)

B.                           Jamie Balfe (Kildare)  v  Dan Breen (Kilkenny)

C.                           Thomás Lennon (Laois)  v Stephen Smullen (Kildare)

D.                          Adrian Farrell (Kilkenny)  v  Danny Reilly (Dublin)

E.                           Sam Temple (Kildare)  v  Geoffery Atkinson (Carlow) 

F.                            Murt Doyle (Carlow)  v  Miley Connors (Wexford) 

G.                          Canice Tackeberry (Kildare)  v   Patrick Brennan (Kilkenny)

 

1.                                                                              Eugene O’Reilly (Meath)   v  Winner (A)

2.                                                                              Kevin Barrett (Carlow)  v   Winner (B)

3.                                                                              John O’Neill (Kilkenny)  v  Winner (C)

4.                                                                              Padhraic Roberts (Wexford)  v  Winner (D)

5.                                                                              Anthony Martin (Kilkenny)  v  Winner (E)

6.                                                                              Peter Whelan (Laois)  v  Winner (F)

7.                                                                              Chris Doyle (Wicklow)  v  Winner (G)

8.      Jonathon Westlake (Wexford)  v  Michael Donovan (Laois)

 

Junior B Doubles

1.      Peter Whelan/Andrew Dowling (Laois) 

2.      Miles Connors/Michael  Goggins (Wexford) v Jamie & Gary Balfe (Kildare)   

3.      Murt Doyle/Steve Doyle (Carlow)  v  Chris Doyle/Ptr (Wicklow)

4.      Stephen Smullen/Ciaran Tackaberry(Kd) v Michael Donovan/Kevin Brennan (Ls)

5.      Dan Breen/Anthony Martin (Kilkenny) v Declan Kilmurry/Barry Murphy (Offaly)

6.      Cathal McNamee/Ptr (Offaly)  v  Thomás Lennon/Ray Fogarty (Laois) 

7.      Padhraic Roberts/Tommy Armstrong (Wexford) 

8.      Kevin Barrett/Geoffery Atkinson (Cw)  v  Patrick Brennan /Adrian Farrell (Kk)

 

 

Junior  Singles

A.    Shem Kelly (Kilkenny) v  Peter McGrath (Wexford)

B.     Brian Doherty (Offaly)   v   Mick O'Donnell (Dublin)

C.     Ger Anthony (Kilkenny)  v  Martin Mullins (Carlow)

 

1.                              Jerome Willoughby (Wicklow)  v  Winner (A)

2.                              Stephen Quinn  (Meath)  v  Winner (B)

3.                              Paul Lambert  (Wexford)  v  Winner (C)

4.                              Conor O'Brien  (Offaly)  v  Peter Flanagan (Meath)

5.                              Daniel Fenlon (Carlow)  v  Andrew Hosey  (Kilkenny) 

6.                              Brendan Burke (Kilkenny)  v  David Kenny (Wexford)

7.                              Ger McGrath (Kilkenny)  v  Jason Murphy (Wexford)

8.                              Darren O’Toole (Wexford)  v  Keith Bourke (Dublin) 

 

 

Junior Doubles

A.    Ger McGrath/C.J. Delaney (Kk)  v  Paul Lambert/Paddy Haughton  (Wex)

B.     Peter McGrath/David Kenny (Wex) v  Diarmuid Burke/Brendan Burke (Kk)

C.     David Mullaniff / Micheal Naughton (Wm) v  Noel Holohan/David Redmond (Wex)

D.    Keith Bourke / Mick O'Donnell (Dublin)  v  Mark Farrell/Stephen Quinn (Meath)

 

1.      Conor O'Brien / Brian Doherty  v  Winner (A)

2.      Jason Murphy/Eugene Kelly   v  Winner (B)

3.      Daniel Fenlon /David Donovan  v  Winner (C)

4.      Darren O’Toole/Malachy Whelan  v  Winner (D)

 

 

Intermediate Singles

1.      David Hope (Offaly)

2.      Kirk Greene (Kilkenny)  v   Ian Griffin (Dublin)

3.      John O'Shaughnessy (Westmeath)  v   William Love (Kilkenny)

4.      Gary Mc Connell  (Meath)

 

 

 

Intermediate Doubles

1.      David Hope / Noel Murphy (Offaly)   v  Micky Berry / Jim Berry (Wexford)

2.      William Love/ Daniel Love (Kilkenny)  v  Ian Griffin/Adrian Benson (Dublin)

 

 

Over 35 (A) Singles

A.   Stephen  Barcoe (Kilkenny)  v   David Redmond (Wexford)

 

1.      Dara Ward (Kildare)  v  Winner (A)

2.      Gavin Buggy  (Wexford)  v  Stephen Quinn (Meath)

 

 

 

Over 35 (A) Doubles

     A. Gavin Buggy/Barry McWilliams(Wex)  v  Edward Bourke/Michael Clifford (Kk)

 

1.      John Ryan/Ollie Ryan  (Carlow)  v  Winner (A)

 

 

Over 35 (B) Singles

1.      Barry McWilliams (Wexford)

2.      Gary Balfe  (Kildare)  v  Billy Caddell (Louth)

3.      Billy Higginbotham (Kildare)  v  Alan O’Neill (Wexford)

4.      Noel Winders (Kildare)  v  Conor O Connor (Meath)

 

 

Over 35 (B) Doubles

      (A)  Noel Winders / Ptr (Kildare)   v  Billy Caddell / Stuart Heslin (Louth)

 

1.      Noel O'Brien / Sean Ryan (Offaly)  v  Alan O’Neill/Robert Byrne  (Wexford)

2.      Joe Cummins/ Michael Sheridan (Meath)  v  Winner (A)

 

 

Masters (A) Singles

     (A)  Willie  Holden (Kilkenny)   v  Noel Murphy (Offaly)

     (B)  Adrian Benson (Dublin)  v Colm Love (Kilkenny)

 

1.      Tommy Hynes  (Wexford)  v  Winner (A)

2.      Michael Walsh (Kilkenny)  v  Winner (B)

 

 

Masters (A) Doubles

1.      Tommy Hynes / Paul Carty  (Wexford)   v   Willie Holden/Noel Holden (Kk)

2.      Michael Walsh/D.J.Carey (Kilkenny)

 

 

 

Masters (B) Singles

1.      Damien Kelly  (Wexford)

2.      Gavin Grace (Kildare)  v  Billy O' Keeffe (Kilkenny)

3.      Brian McCarthy (Westmeath)  v  Ray Ryan  (Kilkenny)

4.      John Morrissey  (Kilkenny)  v  John Roche (Wexford)

 

 

Masters (B) Doubles

      A.  John Morrissey/Ptr (Kilkenny)  v  Gavin Grace / Gary Bolger (Kildare)

      B.  Seamus Brennan / Ptr (Laois)  v  Mick Carty/PJ Lacey (Wexford)

 

1.      Damien Kelly/John Roche (Wexford)  v  Winner (A)

2.      Billy O' Keeffe /Ray Ryan (Kilkenny)  v  Winner (B)

 

 

 

Silver Masters (A) Singles

1.      John Ryan (Carlow)

2.      Canice Quigley (Kilkenny)  v  Tom O Keeffe (Kilkenny)

3.      Paul Dowling (Kilkenny)  v  Nicholas Reilly (Kilkenny)

4.      Noel Holden (Kilkenny)

 

 

Silver Masters (A) Doubles

1.      Tom Sheridan/ John Leahy (Meath)  v   Paul Dowling/Ptr (Kilkenny)

2.      Nicholas Reilly/Canice Quigley (Kk)  v  Tom O' Keeffe/Tom Dooley (Kk)

 

 

 

Silver Masters (B) Singles

      A.   James Travers (Kildare)  v  Robert Doyle (Wexford)

 

1.      Ricky Barron (Wexford)  v  Gary Bolger (Kildare)

2.      Martin McKenna (Dublin)  v  Winner (A)

 

 

Silver Masters (B) Doubles

1.      James Travers / Kevin Kelly  (Kildare)  v  Robert Doyle/Ricky Barron(Wexford) 


Golden  Masters (A) Singles

1.      Mickey Dowling (Kildare)  v  Tom Dooley (Kilkenny)

2.      Paddy Donovan  (Laois)  v  John Leahy (Meath)

3.      Eugene Downey (Kilkenny)  v  Padraig Maguire (Kildare)

4.      Robbie McCarthy Snr (Westmeath)  v  Jimmy Purcell (Kilkenny)

 

 

Golden  Masters (A) Doubles

     A.  Robert McCarthy Snr/Liam Cassidy(Westmeath) v Eamonn & Jimmy Purcell (Kk)

     B.  Eugene Downey/Martin Lalor (Kilkenny)  v  Frank Kerins/Frank Daly (Dublin)

 

1.      Christy McGovern/John Boy Molloy (Meath)  v  Winner (A)

2.      Padrig Maguire/Mickey Dowling (Kildare)  v  Winner (B)

 

 

Golden  Masters (B) Singles

      A.   Niall Leavy  (Kildare)  v  Anthony Mulligan (Westmeath)

 

1.      Frank Maddock (Wexford)  v  Winner (A)

2.      Paul Ruane  (Kildare)  v  Stephen Murphy (Wexford)

 

 

Golden  Masters (B) Doubles

      B.  Niall Leavy/Paul Ruane (Kildare)  v  Kevin Mc Kenna/ Martin McKenna (Dublin) 

 

1.      Stephen Murphy/Brendan Murphy (Wexford)  v Winner (A)

 

 

Emerald  Masters (A) Singles

1.      Johnny Brennan (Kilkenny)  v  Eamonn Rice (Wicklow)

2.      Martin Clancy (Carlow)  v  Eamonn Purcell (Kilkenny)

3.      Joe Hennessy (Kilkenny)  v  Gerry McGrath (Wicklow)

4.      Frank Kerins (Dublin)  v  Benny Doyle  (Wexford)

 

 

Emerald  Masters (A) Singles

1.      Johnny Brennan/Joe Hennessy (Kilkenny)  v  Gerry McGrath /Ptr (Wicklow)

2.      Jimmy Reilly/Anthony McConnell (Meath)  v  Martin Clancy/Mick Doyle (Cw)

 

 

Emerald  Masters (B) Singles

1.      John Kelly  (Louth)

2.      Tom Byrne (Wexford)  v  Kevin Mc Kenna (Dublin)

3.      Charlie Kelly (Louth)  v  Des Lyons (Kildare)

4.      Brendan Murphy (Wexford)  v  Gerry Murphy (Kilkenny)


Emerald  Masters (B)  Doubles

1.      John Kelly / Charlie Kelly (Louth)  v  Miley Byrne/Aiden Sinnott  (Wexford)

2.      Ned Lawler / Billy Love (Kilkenny)  v  Des Lyons / John O'Donnell (Kildare)

 

 

Diamnond  Masters (A) Singles

1.      John Rossiter (Carlow)  v  Sean Ryan (Carlow)

 

 

Diamnond  Masters (A) Doubles

John Rossiter / Sean Ryan (Carlow)  Champions

 

 

Diamnond  Masters (B) Singles

A.                             Eddie Dunne (Laois)  v  John O'Donnell (Kildare)

 

1.      Miley Byrne (Wexford)  v  Winner (A)

 

 

Diamnond  Masters (B) Doubles

No Entries

 

 

Ruby  Masters (A) Singles

      A.    Marcus Henry (Dublin)  v  Willie Pratt (Kilkenny)

      B.    Dermot Howard (Kildare)  v  Jim Neary (Kilkenny)

 

1.      Paddy Reilly  (Kilkenny)  v  Winner (A)

2.      Jim Doyle  (Wexford)  v  John Molloy (Dublin)

3.      Andy Ryan (Carlow)  v  Winner (B)

4.      Eugene Kennedy (Dublin)  v  Jim Dooley (Kilkenny)

 

 

Ruby  Masters (A) Doubles

1.      Dermot Howard/Anthony Campbell (Kildare)  v Jim Dooley/Michael Dalton (Kk)

2.      Jim Neary/Pat Savage (Kilkenny) v  Marcus Henry / Ptr (Dublin)

 

 

Over 70  Singles

1.      Pat Ryan (Dublin)  v  Mick O’Brien (Dublin)

 

 

Over 70  Doubles

Pat Ryan / Mick O’Brien (Dublin) Champions

Ladies Minor Singles

1.      Kate Dagg (Kildare)  v  Hannah Dagg (Kildare)

 

 

Ladies Minor Doubles

Kate & Hannah Dagg (Kildare)  Champions

 

 

Ladies Junior (B) Singles

1.      Ciara Dowling (Laois)  v  Kirsty Maher (Kilkenny)

2.      Aishling Maher (Kilkenny)

3.      Niamh Dunne (Laois)  v  Denise Love (Kilkenny)

4.      Sabrina Hughes  (Dublin)  v  Aileen Hennessy (Kilkenny)

 

 

Ladies Junior (B) Doubles

    A. Karen Walshe/Sarah Molloy (Kilkenny)  v Aileen Henessy/Eilish Regan (Kilkenny)

    B. Christina Donoghue/Serina Dempsey(Offaly)  v  Kirsty Maher/Ptr (Kilkenny)

 

1.      Ciara Dowling/Niamh Dunne  (Laois)  v  Winner (A)

2.      Aishling Maher/Denise Love  (Kilkenny)  v  Winner (B)

 

 

Ladies Junior  Singles

No Entries

 

 

Ladies Junior  Doubles

1.      Sabrina Hughes/Lisa McKenna (Dublin) v Tanya O’Toole/Una Byrne (Wexford)

 

 

Ladies Intermediate Singles

      A.   Maria Walshe (Kilkenny)  v  Rebecca Mulholland (Kilkenny)

 

1.      Rachel Hogan (Kilkenny)  v  Ciara Mahon (Kilkenny) 

2.      Mary Phelan (Kilkenny)  v  Winner (A)

 

 

Ladies Intermediate Doubles

      A.  Maria Walshe/Rebecca Mulholland (Kilkenny) v  Rachel Hogan/Ptr (Kilkenny)

 

1.      Mary Phelan/Ciara Mahon  (Kilkenny)  v  Winner (A)

 

 

                                           


Requests

MS / MD

Darren Carter (Wm)    Unavailable until after June 24th

Ronan Kelly (Wm)      Unavailable until after June 24th

Sean Flanagan (Wm)   Unavailable until after June 24th

Brian Mahon (Kk)       Unavailable until after June 24th  and  25th July – Aug 3rd

 

Under 21 D

Robert Maguire (Kd)                          Unavailable 15th -  29th June

 

JBS / D

Peter Whelan (Ls)                   Unavailable 4th – 25th  July

Geoffery Atkinson (Cw)        Unavailable  Wednesdays, Saturdays, Sundays 

 

JS / D

Andrew Hosey (Kk)               Unavailable  20th – 27th May

Brendan Burke (Kk)                           Unavailable  13th, 14th, 18th , 28th, 29th June,  27th, 27th July

Ger McGrath (Kk)                  Unavailable  31st May – 3rd June, 10th, 18th July (Wk only)

Conor O’Brien (Oy)                Unavailable   9th – 11th  July

Brian Doherty (Oy)                 Unavailable  18th – 30th July, and at weekends

Noel Holohan (Wex)               Unavailable  Tuesdays, Thursdays, Fridays

Michael Naughton (Wm)        Unavailable  27th, May – 4th June

 

MAS/D

Noel Murphy (Oy)                  Unavailable 15th – 25th August

 

MBS/D

Gavin Grace (Kd)                   Unavailable 13th – 24th July

 

GMAS

Michael Dowling (Kd)            Unavailable 30th May – 8th June

Robbie McCarthy Snr (Wm)   Unavailable Mondays, Fridays

Frank Kerins (D)                     Unavailable 14th – 21st July

 

DMAS/D

Sean Ryan (Cw)                      Unavailable Tuesdays

 

RMS / D

Eugene Kennedy (D)              Unavailable 8th – 30th June

 

LJBS / D

Sabrina Hughes (D)                Available weekends only

Ciara Dowling (Ls)                 Unavailable 29th – 30th July

Denise Love (Kk)                   Unavailable 1st – 15th July

Aishling Maher (Kk)               Unavailable until after 5th July

Comments