Fixtures‎ > ‎

60x30 County Juvenile

Kilkenny GAA Sponsored U13B Doubles Tournament

posted 17 Jul 2017, 00:34 by Martin Lalor

Comórtas 60x30 na nÓg

A chur chun cinn of Coiste Liathróid Láimhe

                       

                                                         Agus

 

Cuman Lúchcleas Gael Cill Chainnigh

 

 

 

                                'Bí ag Imirt'

 

 

 

Saturday July 22nd

 

Under 13 (B) Doubles

Group 1:  

Mullinavat (Girls),           (Doireann Knox / Aoife Woods)

Windgap,                       (Ronan O’Brien / Ptr)

Talbots Inch (C)             (Conor Kavanagh / Sean Adams)

Mothel                          (Noah Bourke / Donal Kealy)

 

Group 2:

Mullinavat (A)                (James Shanahan / Shane Aylward)

Kells (B),                       (Adam O’Sullivan / Josephy Pendergast)

Talbots Inch (A),            (Michael Carroll / Sean Kane)

Goresbridge (A)             (Aaron Hosey / Joe Healy  )

 

Group 3:

Mullinavat (B),               (Conor Power / Tommy Reddy)

Goresbridge (B)             (Paul Delaney / Michael Knox)

Kilfane (B)                     (Alex  Begley / Tadgh Ryan)

Kells  / Clogh                (Emmett Nolan / Eamonn Brennan)        

 

Group 4:

Mullinavat (C)                (Eoin Dempsey / C J Fitzpatrick)

Kilfane (A),                    (Eanna O’Keeffe / Cian Farrell)

Talbots Inch (B),            (Anthony Clifford / Andrew Brennan)

Clogh                            (Luke Flanagan / Dominic Bolster)

 

Saturday July 22nd

 

At Mullinavat  11.00am.     OIC  Jimmy Shanahan  0858401195

 

Group 1          Mullinavat (Girls)  v  Windgap

Group 1          Mothel v  Talbots Inch (C)

Group 2          Mullinavat (A)  v  Kells (B)

Group 2          Talbots Inch (A)  v  Goresbridge (A)

Group 1          Mullinavat (Girls)  v  Mothel

Group 1          Windgap v  Talbots Inch (C)

Group 2          Mullinavat (A)  v  Talbots Inch (A)

Group 2          Kells (B)  v  Goresbridge (A)

Group 1          Mullinavat (Girls)  v  Talbots Inch (C)

Group 1          Windgap v  Mothel

Group 2          Mullinavat (A)  v  Goresbridge (A)

Group 2          Kells (B)  v  Talbots Inch (A)

Winner Group 1  v  Winner Group 2

At Clogh  11.00am. OIC     Sean Love

Group 3          Kilfane (B)  v  Kells / Clogh

Group 3          Goresbridge (B)  v  Mullinavat (B)

Group 4          Kilfane (A)  v  Talbots Inch (B)

Group 4          Clogh  v  Mullinavat (C)

Group 3          Mullinavat (B)  v  Kilfane (B)

Group 3          Goresbridge (B) v  Kells / Clogh

Group 4          Kilfane (A)  v  Mullinavat (C)

Group 4          Clogh  v  Talbots Inch (B)

Group 3          Kilfane (B)  v  Goresbridge (B)

Group 3          Mullinavat (B)  v  Kells / Clogh

Group 4          Kilfane (A)  v  Clogh

Group 4          Talbots Inch (B)  v  Mullinavat (C)

Winner Group 3  v  Winner Group 4

 

 

·       Format: will be round robin

                            Full Handball Rules Apply

·       Match: 2 x 11 ace games

·       1 point per game.

·       In the event of tied places after RR, agg aces will decide placing’s

·       Ball: New Challenger

 

 

 

 

 

County 60 X 30 Juvenile Doubles Fixtures

posted 3 Aug 2016, 03:04 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

Friday 5th August  7.00  start  time

At Clogh                    O.I.C.    Sean Love  

GU12 Doubles  

1)   Game 1 (Clogh). v (Kells)

2)    Game 2 (Windgap) v Kilfane

 Game  5 U12D Final  v Winner 1 v Winner 2

GU13 Doubles No competition

    

GU14 Doubles 

1)     Game 3 (Galmoy) v (Kells)

2)   Game 4 (Mothel) v (Clogh)  

 Game 6  U14D Final Winner 1 v Winner 2

 

Friday  5th August  7.00  start  time

At Kilfane                   O.I.C  Tom O. Keeffe

 

BU13 Doubles

A (Galmoy) v (Glenmore)

1)    (Clogh). v (Windgap)

2)    (Kells) V Winner A

Final Winner 1 v Winner 2

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C. Martin Lalor

BU14 Doubles

1)    Game 1(Clogh) v (Kells)

 Game 3 U14D Final (Windgap) v Winner 1

BU16 Doubles

1)   game 2 (Clogh)  v (Windgap)

Game 4 U16D Final (Kells) v Winner 1

 

 

 

Rules

U12 boys & girls 3x15 aces - ball- New Challenger 3-  Girls front line is short line and back wall is in play.

Full rules for:-

U13 boys & girls 3x 15 aces -ball- new Challenger 3

U14 boys & girls 3x15  aces - ball- new Challenger 3

U15 boys & girls 3x15  aces - ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U16 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U17 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

 

Player(s)  with most aces serve first in tie break,

All players are asked to be at the venue for 6.45 please 

County Juvenile 60 x 30 Doubles Fixtures

posted 27 Jul 2016, 12:00 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

Kilkenny 60*30 Juvenile Boys & Girls    Draws 2016

 

Tuesday  2nd August   July  7.00  start time

At Mothel      O.I.C              Johnny Brennan

BU12 Doubles BU12S

 A (Clogh) v (Glenmore)

 B (Mothel) v (Goresbridge)

1)    (Kells) v Winner A

2)    (Kilfane) v Winner B

3)    Winner 1 v Winner 2

 

 

At Clogh)

BU15 Doubles

1 Game 1 (Kells) v (Windgap)

Game 3.  Final  (Clogh) v Winner 1

B U 17 Doubles

1)    Game 2 (Kells)  v (Mothel)

Game 4.  Final  Aidan /Cathal Barry (Clogh) v Winner 1

 

Friday 5th August  7.00  start  time

At Clogh                    O.I.C.    Sean Love  

GU12 Doubles  

1)    Game 1 (Clogh). v (Kells)

 Game 5 U12D Final (Windgap) v Winner 1

GU13 Doubles

1)   Game 2 (Windgap) v (Clogh)

Game 6 U13D Final (Kells) v Winner 1    

 

GU14 Doubles 

1)     Game 3 (Galmoy) v (Kells)

2)   Game 4 (Mothel) v (Clogh)  

 Game 7 U14D Final Winner 1 v Winner 2

 

Friday  5th August  7.00  start  time

At Kilfane                   O.I.C  Tom O. Keeffe

 

BU13 Doubles

A (Galmoy) v (Glenmore)

1)    (Clogh). v (Windgap)

2)    (Kells) V Winner A

Final Winner 1 v Winner 2

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C. Martin Lalor

BU14 Doubles

1)    Game 1(Clogh) v (Kells)

 Game 3 U14D Final (Windgap) v Winner 1

BU16 Doubles

1)   game 2 (Clogh)  v (Windgap)

Game 4 U16D Final (Kells) v Winner 1

 

 

 

Rules

U12 boys & girls 3x15 aces - ball- New Challenger 3-  Girls front line is short line and back wall is in play.

Full rules for:-

U13 boys & girls 3x 15 aces -ball- new Challenger 3

U14 boys & girls 3x15  aces - ball- new Challenger 3

U15 boys & girls 3x15  aces - ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U16 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U17 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

 

Player(s)  with most aces serve first in tie break,

All players are asked to be at the venue for 6.45 please

 

 

 

Oifigeach na nÓg Liam O'Luibh

Resulte to juvenileofficer.kilkenny.handball@gaa.ie

of tx results to  0872286565 

County 60 X 30 Juvenile Singles Fixtures

posted 21 Jul 2016, 11:50 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

 Kilkenny 60*30 Juvenile Boys & Girls   Singles Draws 2016

 

Tuesday  25th  July  7.00  start time

At Mothel      O.I.C              Johnny Brennan

BU12 Singles BU12S

1)      William Holden (Glenmore) v Noah Bourke (Mothel)

2)      Kyle Jordan (Kilfane)

3)      Luke Flannigan (Clogh). v Emmett Nolan (Kells)

4)       Aaron Hosey (Goresbridge) v David Sherman (Galmoy)

5)      Winner 1 v Kyle Jordan

6)    Winner 3 v Winner 4

          Final winner 5 v Winner 6

 

 

At Kilfane                  O.I.C, Noel Holden

 

GU15 Singles

Game 1 GU15  Eva Brennan (Clogh) v Laura Condon (Kells)

 GU15Edel Mulholland (O'Loughlins)

 Game 3 GU15 Final winner game 1 v Edel Mulholland (O'Loughlins)

 Game 2 GU17 Sorcha Delaney (Clogh) v Kym Ryan (Kells)

 GU17 Margaret Purcell (Windgap)

Game 4 GU17 Final Winner game 2  v Margaret Purcell (Windgap)

 

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C.  Martin Lalor

BU16 Singles

(A) Jack Hayes (Windgap) v Harry Jordan (St.Pats).

1.      Ciarain Cooney  (Clogh) v Eoin Brennan (Kells).

2.    Jack Holden (Kilfane) v Winner A

Final Winner 1 v Winner 2

 

 

Tuesday  25th  July  7.00  start time

At Clogh)

BU15 Singles 

1)    Jack Buggy (Clogh) (Clogh) 

2)    Mickie Prendergast (Kells)  v Robert Culleton (Windgap)

3)      Final Jacj Buggy v Winner 2

Under 17 Singles

3.      Eoin Regan (Clogh) v Robert Dowling (Mothel)

4.    Conor Condon (Kells)

Final Winner 1 v Conor Condon (Kells)

 

 

 

 

Friday 29th July 7.00  start  time

At Clogh                    O.I.C.    Sean Love  

G12Singles 

1.    Amy Brennan (Clogh).

2.    Nathana Jackson (Galmoy). V Ava Murphy (Kells) game 1

Final Amy Brennan v Winner 2 game 4

 

G13 Singles   

7)    Lauren Power (Clogh). v Sontha Jackson (Windgap) game 2

8)    Rachel Doherty (Kells) v Katie Ryan (Galmoy)  game 3

9)    Final Winner 1 v Winner 2 game 7

 

G14 Singles  

(A) Nicoel Dowling (Clogh). v Lauren Grace (Kells) game 5

1)      Noelle Dowling (Mothel) v Kelly Ann Ryan (Galmoy) game 6

2)    Roisin O'Keeffe (Kilfane)  v Winner A game 8

Final Winner 1 v Winner 2 game 9

 

 

 

Friday 29th July 7.00  start  time

At Kilfane                   O.I.C  Tom O. Keeffe

 

BU13 Singles

 

3.      Dominic Bolster (Clogh) v Joe Healy (Goresbridge)

4.      Sean Barron (Windgap).

5.      Jay Maguire (Galmoy) v Mickey Kerwin (Glenmore)

6.    Padraig Lennon (Kells)

7.    Winner 1 v Sean Barron (Windgap)

8.    Winner 3 v Padraig Lennon (Kells)

9.    Final nwinnner 5 v Winner 6

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C. Martin Lalor

BU14 Singles 

 

(1) Kyle Dunne (Clogh) v Joe Cowhig (Kells).

(2) Jack Doyle (Windgap). v Tom Holden (Kilfane)

Final Winner 1 v Winner 2

Rules

U12 boys & girls 3x15 aces - ball- New Challenger 3-  Girls front line is short line and back wall is in play.

Full rules for:-

U13 boys & girls 3x 15 aces -ball- new Challenger 3

U14 boys & girls 3x15  aces - ball- new Challenger 3

U15 boys & girls 3x15  aces - ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U16 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

U17 boys & girls 21x2 and tie break to 11 if needed  -ball-  Adult for boys and new Chanllenger 3 for girls

 

Player(s)  with most aces serve first in tie break,

All players are asked to be at the venue for 6.45 please

 

 

 

Oifigeach na nÓg Liam O'Luibh

Resulte to juvenileofficer.kilkenny.handball@gaa.ie

of tx reswults to  0872286565 

Revised U13B Doubles Tournament

posted 13 Jul 2016, 13:24 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

                          Comórtas 60 x 30 na nÓg

                      A chur chun cinn of Coiste Liathróid Laimhe  

                                                       agus

                     Cuman Lúchcleas Gael Cill Chainnigh


                                                 'Bí ag Imirt'

                                                       Saturday July 16th

 

Club

Players

Group 1

Mullinavat

George O'Connor

James Shanahan

Kilfane

Allan Kelly

Sean O'Keeffe

Kells (B)

Harry Delaney

Ciaran Phelan

Talbots Inch (A)

Noah Manogue

Andrew Brennan

Group 2

Goresbridge

Joe Healy

Aaron Hosey

Kells (A)

Padraig Lennon

Ryan Grace

Windgap (B)

Jamie Joy

Zak Kennedy

Talbots Inch (B)

Mick Carroll

James Carroll

Group 3

Clogh (B)

Dominic Bolster

Ptr

Windgap (A)

Adam O'Shea

Blade O'Gorman

Kells (D)

John O'Brien

Adam O'Sullivan

Group 4

Mothel

Noah Bourke

Donal Kealy

Talbots Inch (C)

Charlie Delahunty

Rory O'Connor

Clogh (A)

Luke Flanagan

Michael Brennan

Kells (C)

Matthew O'Sullivan

Connor Brett

 

 

Girls

Kells A: Grace Murphy / Ava Murphy

Kells B: Rachel Doherty / Nadine Brennan

Clogh:

Mullinavat: Diereann Knox / Cliodhna Walsh

 

At Talbots Inch

11.00am

Group 1

Kilfane  v  Kells (B)

11.15am

Group 1

Mullinavat v Talbots Inch (A)

11.30am

Group 2

Kells (A)  v  Windgap (B)

11.45am

Group 2

Goresbridge v T. Inch (B)

12noon

Group 1

Mullinavat  v  Kells (B)

12.15pm

Group 1

Kilfane v  Talbots Inch (A)

12.30pm

Group 2

Goresbridge  v  Windgap (B)

12.45pm

Group 2

Kells (A) v  Talbots Inch (B)

1.00pm

Group 1

Mullinavat  v  Kilfane

1.15pm

Group 1

Kells (B) v  Talbots Inch (A)

1.30pm

Group 2

Talbots Inch(B)v Windgap(B)

1.45pm

Group 2

Kells (A) v  Goresbridge

2.00pm

Girls

Kells (A)  v  Kells (B)

2.10pm

Girls

Mullinavat v Clogh

2.20pm

Girls

Clogh  v  Kells (B)

2.30pm

Girls

Mullinavat v Kells (A)

2.40pm

Girls

Mullinavat v Kells (B)

2.50pm

Girls

Clogh  v  Kells (A)

3.00pm

S/F A

Winner Group 1  v  Winner Group 3

3.15pm

S/F B

Winner Group 2  v  Winner Group 4

3.30pm

Girls Final

3.45pm

Final

Winner SF A  v  Winner SF B

 

 

 

 

 

 

At Clogh

11.00am

Group 3

Clogh (B)  v  Kells (D)

11.15am

Group 4

Talbots Inch (C)  v  Clogh (A)

11.30am

Group 4

Kells  (C)  v  Mothel

11.45am

Group 3

Kells (D) v  Windgap (A)

12noon

Group 4

Talbots Inch (C)  v  Kells  (C)

12.15pm

Group 4

Clogh (A)  v  Mothel

12.30pm

Group 3

Windgap (A)  v  Clogh  (B)

12.45pm

Group 4

Talbots Inch (C)  v  Mothel

1.00pm

Group 4

Kells  (C)  v Clogh (A)

 

·       Format: will be round robin                                                                                                     

·      Full Handball Rules Apply                                                                                                                           

·       Match: 2 x 11 ace games                                                                                                        

·       1 point per game.                                                                                                                        

·       In the event of tie places after RR, agg aces will decide placing’s

·       Ball: New Challenger 3 (Green ball)                                                                                       

                                                                                                                                                                                   

 

 

 

U13B Doubles Tournament

posted 12 Jul 2016, 22:25 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

Please see new set of fixtures posted on 13/7





County Boys and Girls U10 and 11 Draws

posted 13 Sep 2015, 10:43 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

 Under 11 Singles

At Mothel                                                     OIC        Johnny Brennan

Friday 18th September

 7.00

     A.  Dominic Bolster Clogh v Emmet Nolan Kells

     B.  Aaron Hosey Goresbridge v Sean O'Keeffe Kilfane

1.    Kyle Jordan, Kilfane v Winner A

2.    Cillian Kelly Kilfane  v Sean Geoghegan Moffitt Clogh

3.    Conor Holden Kilfane v Winner B

4.    Luke Flanagan Clogh v Noah Bourke. Mothel.

5.    Winner 1 v Winner 2

6.    Winner 3 v Winner 4

7.    Fianal  Winner 5 v Winner 6

 

 

 

 

 

Friday 25th  September                                  OIC  Johnny Brennan  

 At 7.00

Under 11 Doubles  

 

1.    Kells v Clogh B

2.    Kilfane

3.    Mothel v Goresbridge

4.    Clogh A

5.    Winner 1 v Kilfane

6.    Winner 3 v Clogh A

 

Final winner 5 v Winner 6

 


  Boys  Under 10 Singles

Saturday  26th   September

11.00 am

At Kilfane                                   OIC    Tom O'Keeffe

   

1.    David Holden. Kilfane v Mikey Maher Clogh  

2.    Conor Doyle Windgap Eamon Power Clogh

3.    Alex Begley Kilfane v John Hayes Kells

4.    Bobby Brennan Clogh v Cian Farrell Kilfane

5.    Ross O’Neill Kells v James Purcell Windgap,

6.    Eanna O Keeffe Kilfane v Sean Lawton Kells

7.    Ronan O Brien Windgap. V Cathal Buckley Kells 

8.    Killian Tallon Kells. V Michael Brennan Clogh.    

9.    Winnner 1 v Winner 2

10. Winner 3 v Winner 4

11. Winner 5 v vWinner 6

12.  Winner 7 v Winner  8

13. Winner 9 v Winner 10

14. Winner 11 v Winner 12

Final Winner 13 v Winner 14

 

Friday 2nd October

At Mothel    O.I.C Johnny Brennan

At 7.00 

Under 10 Doubles

1.      Kilfane A

2.      Clogh B v Kells A

3.      Clogh A v Kilfane B

4.      Kells B v Windgap 

5.      Kilfane  v Winner 2

6.      Winner 3 v Winner 4

Final Winner 5 v Winner 6

County 60x30 Juvenile (A & Plate ) Championships 2015                

 Girls  Entries

At Clogh                             O.I.C Ned Mahon

Friday 18th September

7.00

Under 10 Singles

1.       Katie Jordan  Kilfane 

2.      Emer Barron Windgap v Katie Brennan Clogh

3.      Holly Byrne Clogh v Orlaith O' Shea  Windgap

4.       Ava Ryan, Kilfane  v Aisling Cooney Clogh

5.      Katie Jordan  Kilfane v  Winner 1

6.      Winner 3 v Winner 4

 Final Winnrt 5 v  Winner 6

 

Under 10 Doubles

   `1.Clogh v Windgap

     Final Kilfane  V Winner 1

 


Plate Games will be played on the night if time permits   

 

No under 11  Doubles                                              Please return completed form on or before Tuesday 8th September 2015

 

 

To: juvenileofficer.kilkenny.handball@gaa.ie

County Juvenile Championships 2015

posted 13 Jul 2015, 13:26 by Martin Lalor   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 ]

 Kilkenny 60X30 Juvenile Boys Singles Draws 2015

 

Friday 17th July

At Mothel  7.00                               O.I.C              Johnny Brennan

BU12 Singles

          (A) Luke Flannigan (Clogh). v Russel Kealy (Mothel)

          (B) Ryan Grace (Kells) v Jay Maguire (Galmoy N/A 20-25 July)

 

1.    Sean Purcell (Windgap) v winner A

2.    Kyle Jordan (Kilfane).  V winner B

Final Winner 1 v Winner 2

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C.  Martin Lalor

BU16 Singles

1)              Conor Murphy (Kells). v Jack Keirns (Kilfane)

2)              Ciarain Cooney (Clogh) v Shay O'Reilly  (Mothel)

Final Winner 1 v Winner 2)

Friday 24th July

At Kilfane  7.00                    O.I.C  Tom O. Keeffe

BU13 Singles

(A)   Joe Cowhig (Kells Na/14to18 July). V Josh  Dempsy (Mothel)

1)    Jack Doyle (Windgap) v Tom Holden (Kilfane).

2)    Jamie Maher (Clogh). v winnner A

Final Winner 1 v Winner 2

 

At Talbots Inch 7.00          O.I.C. Martin Lalor

BU14 Singles 

1.    Jack Holden (Kilfane ). v Kieran Buckley (Kells N/A 27-31 July).

2.   Kyle Dunne (Clogh)  v Tristian Roche (Mothel)

3.    BU17 Singles Semi final Conor Murphy (Kells) v Aidan Barry (Clogh)

4.    Final Winner 1 v Winner 2


24th July

At Clogh 7.00                       O.I.C Ned Mahon

BU15 Singles 

1.    Jack Kerins (Kilfane). V Billy O'Neill (Clogh)

2.    Eoin Brennan (Kells).  Robert Dowling (Mothel)

          Final Winner 1 v Winner 2

 

Please note Boys Under 17 Final  Will be played in August

Windgap V Winner of Semi final. 


Kilkenny 60X30Juvenile Girls Singles Draws 2015

At Mothel                  O.I.C.   Johnny Brennan

Friday  24th July at 7.00        

G12Singles 

          A) Cliodhna O'Shea (Windgap)   v Angela Fahy (Mothel)

          Final Amy Brennan (Clogh) v Winner A

G13 Singles 

          A). Meg Ryan (Kells) v Nichole Dowling (Clogh)

          Final  Kelly Ann Ryan (Galmoy) v Winner A

 Game 1 GU12 S

Game 2 GU13 S

Game 3 GU12 Final

Game 4 Girls U13 Final

-------------------------------------------------------------------------------------------

At Clogh                    O.I.C. Ned Mahon

Friday   

G14 Singles

          A.   Eva Brennan (Clogh) v Rebecca Roche (Mothel)

1.    Roisin O'Keeffe (Kilfane)   v  Noelle Dowling (Galmoy). 

2.    Edel Mulholland (O'L) v Winner A

          Final Winner 1 v  Winner A

Please note. Under 16 amnd 17 singles will be played in August as some players are not avaliable due to hollidays

Also Under 15 and 16 singles are joined as there were only two entries in U15 and U16 singles

 

At Talbots Inch

Friday 14th August  7.00               O.I.C  Martin Lalor

GU16 Singles

1.    Sorcha Delaney (Clogh) v Kim Ryan (Kells).

2.   Margaret Purcell (Windgap) v Dearbhail O'Keeffe (Kilfane).

            Final Winner 1 v Winner 2

 

GU17 Singles

At Kilfane  7.00                   O.I.C, Noel Holden

Friday 14th August

1.    Ailis O'Shea (Kilfane) V Aoife Walsh (Kells).

2.    Caoimhe O'Shea (Windgap). V  Catriona Lawlor (Clogh)

          Final winner 1 v Winner 2

 

 

 

 

 



 


U10 60x30 County Fixtures 2014

posted 15 Sep 2014, 11:56 by ger doyle   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 by Martin Lalor ]

60x30 County Tournament Boys U10 'A' Singles 2014

Sunday 21st September in Kilfane at 10am


         U10 Boys 'A' Singles                   OIC Tom O'Keeffe  087 6547281

 

 

1.     David Holden (Kilfane) v Sean O Keeffe (Kilfane)

2.     Kyle Jordan (Kilfane) v Dylan Hunston (Goresbridge)

3.     Killian Kelly (Kilfane) v Cian Farrell (Kilfane)

4.     Conor Holden (Kilfane) v Dominic Bolster (Clogh)

 

5.     Aaron Hosey (Goresbridge) v Winner 1

6.     Luke Flanagan (Clogh) v Winner 2

7.     Eanna O Keeffe (Kilfane)v Winner 3

8.     Noah Bourke (Mothel) v v Winner 4

 

Note: Games Up To Semi final Stage

·        Best 2 x 11 Aces

·        Highest Arregate Score Wins.

·        If level on arregate play first to five aces. (Server continues Serving)

·        Ball: Challenger 2

 

Semi final

9.     Winner 5 v Winner 6

10.                                                                                                                                           Winner 7 v Winner 8

 

Final

11.                                                                                                                                          Winner 9 V Winner 10

 

Semi final & Final

·        Match: Best 3 x 11 Aces

·        Ball: Challenger 2

 

Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

 

 

 

60x30 County Plate Boys U10 'A' Singles 2014


Sunday 21st September in Kilfane at 11am


         U10 Boys Singles Plate                  OIC Tom O'Keeffe  087 6547281

 

 

1.     Runner Up 1 v Runner Up 2

2.     Runner Up 3 v Runner Up 4

3.     Runner Up 5 v Runner Up 6

4.     Runner Up 7 v Runner Up 8

 

Semi final

5.     Winner 1 v Winner 2

6.     Winner 3 v Winner 4

 

Final

7.      Winner 5 V Winner 6

 

 

 

 

Match:

·        Best 2 x 11 Aces

·        Highest Arregate Score Wins.

·        If level on arregate play first to five aces. (Server continues Serving)

·        Ball: Challenger 2

 

Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

 

 

 

 

 

60x30 County Tournament Boys U10A Doubles 2014


Tuesday 23rd  September in Kilfane at 7pm


         U10 Boys 'A' Doubles                   OIC Tom O'Keeffe 087 6547281

 

 

    

     

1.     Kilfane 1 v Clogh 2

2.     Mothel v Goresbridge

3.      Clogh 1 v Kilfane 2

 

Semi final

4.     Kilfane 3 v Winner 1

5.      Winner 2 v Winner 3

 

Final   

6.     Winner 4 v Winner 5

   

  

 

-         Match: Best 3 x 11 Aces

-         Ball: Challenger 2

-          

-          

-          Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

 

 


60x30 County Championship Girls U10A Doubles 2014

 

Friday 19th September in Clogh at 7pm

 

 

         U10 Girls 'A' Singles                   Ned Mahon  085 1745715

 

 

1.     Amy Brennan (Clogh) v Holly Byrne (Clogh)

2.     Aisling Cooney (Clogh) v Lauren Power (Clogh)

3.     Katie Jordan (Kilfane) v Katie Brennan (Clogh)

 

          Semi final

4.      Ava Ryan (Kilfane) v Winner 1

5.      Winner 2 v Winner 3

 

Final

6.      Winner 4 v Winner 5

 

 

     

 

 

 

 

-         Match: Best 3 x 11 Aces

-         Ball: Challenger 2

-          

-          

-          Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

60x30 County Plate Girls U10A Singles 2013

 

Friday 19th September in Clogh at 7pm

 

 

 

         U10 Girls Plate Singles                   OIC Ned Mahon  085 1745715

 

 

1.     Runner Up 1 v Runner Up 2

2.     Runner Up 3 v Runner Up 4

 

Final

Winner 1 V Winner 2

 

 

 

 

-         Match:

-         Best 2 x 11 Aces

-         Highest Arregate Score Wins

-         If level on arregate play first to five aces (Server continues Serving)

-         Ball: Challenger 2

 

 

 

 

 

 

 

Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60x30 County Tournament Girls U10A Doubles 2014

 

Sunday 21st September in Clogh at 11am

 

 

 

         U10 Girls 'A' Doubles                   OIC Ned Mahon  085 1745715

 

 

    

     

1.     Clogh 1 v Clogh 2

 

 

Final   

Kilfane v Winner 1

 

  

 

-         Match: Best 3 x 11 Aces

-         Ball: Challenger 2

 

 

 

 

 

 

 

Note: Front Line is Short Line & No Back Wall on serve only in play.

Updated 60x30 County Juvenile Singles (A) Championships 2014

posted 29 Jun 2014, 11:27 by ger doyle   [ updated 23 Dec 2016, 09:49 by Martin Lalor ]

Monday 7th  July 2014 at 7.00pm

At Mothel Girls U12 Singles                                          OIC Johnny Brennan

  1. Meg Ryan (Kells) v Amy Brennan (Clogh)

  2. Eva Brennan  (Clogh) v Breanna O’Dywer (Kells)

  3. Noelle Dowling (Mothel) v Winner Match 1

  4. Roisin O’ Keeffe (Kilfane) v Winner Match 2

  5. Final: Winner Match 3 v Winner Match 4


Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile Challenger 2 Ball

Front Line is Short in serve and Back Wall to be played in serve and in play for U12 Girls Only.


Friday 4th 2014 at 7.00pm


At Kilfane Girls U13 Singles                                               OIC Tom O'Keeffe

  1. Ciara Walsh (Kells) v Rebecca Roche (Mothel)

  2. Laura Condon (Kells) v  Edel Mulholland (O'Louglins)

  3. Final: Winner Match 1 v Winner Match 2

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3


U14 Girls is changed from Talbots Inch H/C this Friday 4th July to Thursday 3rd July in Kilfane H/C.

Thursday 3rd 2014 at 7.00pm


                                 

  1. Kym Ryan (Kells) v  Margaret Foley (Windgap)

  2. Kate Cowhig (Kells) v  Dearbhail O Keeffe (Kilfane)

  3. Final: Winner Match 1 v Winner Match 2


Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3


Friday 4th 2014 at 7.00pm


At Kilfane Girls U15 Singles                                               OIC Tom O'Keeffe

  1. Margaret Purcell (Windgap) v Caoimhe Kelly (Kilfane)

  2. Final: Sorcha Delaney (Clogh) v Winner Match 1

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3










Friday 4th 2014 at 7.00pm

At Clogh Girls U16 Singles        OIC  Ned Mahon    

  1. Cora Delaney (Clogh) v Aoife Holden (Kilfane)

  2. Ailis O'Shea (Kilfane) v Caoimhe O Shea (Windgap)

  3. Caitriona Lawlor (Clogh) v Winner Match 2

  4. Final: Winner Match 2 v Winner Match 3


Match: 2 x 21 Aces - Tie Break to 11 if Needed

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3


Friday 4th 2014 at 7.00pm


At Kilfane Girls U17 Singles                                               OIC Tom O'Keeffe                             

  1. Elaine Power (Kells) v Rachel McGrath (Kilfane)

  2. Final: Deirdre Purcell (Windgap) v Winner Match 1


Match: 2 x 21 Aces - Tie Break to 11 if Needed

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3


.

60x30 Boys County Juvenile Singles (A) Championships 2014

Wednesday 2nd July 2014 at 7.00pm


At Mothel Boys U12 Singles                    OIC Johnny Brennan

  1. Jack Doyle (Windgap) v Jamie Maher (Clogh)

  2. Kyle Dunne (Clogh)  v Joe Cowhig (Kells)

  3. Andy Hickey (Kells) v Peter McDonald (Kilfane)

  4. Tom Holden (Kilfane) v Tristan Roche (Mothel)

  5. Winner Match 1 v Winner Match 2

  6. Winner Match 2 v Winner Match 3

  7. Final: Winner Match 5 v Winner Match 6

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile Challenger 2 Ball


Wednesday 2nd July 2014 at 7.00pm


At Clogh Boys U13 Singles        OIC  Ned Mahon

                                        

  1. Jack Buggy (Clogh) v Joe Conlon (Kilfane)

  2. Dylan Crehan (Kells) v Billy O'Neill (Clogh)

  3. Dylan Wall (Kells) v Winner Match 1

  4. Final: Winner Match 2 v Winner Match 3

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3




Wednesday 2nd July 2014 at 7.00pm


At Kilfane Boys U14 Singles                     OIC Tom O'Keeffe                                             

  1. Eoin Brennan (Kells) v Jack Holden (Kilfane)

  2. Colin McKenna (Kells) v Robert Dowling (Mothel)

  3. Ciarán Cooney (Clogh) v Winner Match 1

  4. Final: Winner Match 2 v Winner Match 3

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Juvenile 60x30 Challenger 3

Wednesday 2nd July 2014 at 7.00pm


U16 Boys Singles changed from Talbots Inch to Mullinavat due to Leinster games in Talbots Inch

Boys U16 Singles                                                  

  1. Roy Cullen (Kells) v Dion Bourke (Mothel)

  2. Shane Dunne (Clogh) v Conor Murphy (Kells)  

  3. Marc Purcell (Clogh) v  Winner Match 1

  4. Final: Winner Match 2 v Winner Match 3


Match: 2 x 21 Aces -Tie Break to 11 if needed

Ball: Adult 60x30 Softball









Thursday 10th July 2014 at 7.00pm


At Clogh Boys U15 Singles        OIC  Ned Mahon                                      

  1. Aidan Barry (Clogh) v Conor Condon (Kells)

  2. Eoin Regan (Clogh) v Cillian Lafford (Kells)

  3. Final: Winner Match 1 v Winner Match 2

Match: Best 3 x 15 Aces

Ball: Adult 60x30 Softball

Thursday 10th July 2014 at 7.00pm


At Clogh Boys U17 Singles        OIC  Ned Mahon

                                           

  1. Jack Crehan (Kells) v Declan Whearty (Mothel)

  2. Final: Conor Fahy (Mothel) v Winner Match 1


Match: 2 x 21 Aces -Tie Break to 11 if needed

Ball: Adult 60x30 Softball


1-10 of 11